Šíp – Bob a Bobek 4 – králíci z klobouku

Tento pátek 3. srpna 2007 vychází v deníku Šíp jako příloha novin na DVD další film určený opět hlavně dětem. Těm se už prázdniny přehouply do druhé poloviny, a tak jistě uvítají další rozšíření sbírky pohádkových DVD. Jedná se o film složený z pohádek o dvojici králíků kteří bydlí v klobouku kouzelníka Pokustóna, nazvaný Bob a Bobek. Cena je opět 38,- Kč (s novinami + 9,– tj. celkem 47,–).

Představovat tento večerníčkový seriál je snad zbytečné. Provází již několik generací dětí a patří k těm nejoblíbenějším. Ale přece: Bob a Bobek – králíci z klobouku je televizní animovaný seriál pro děti. Tento animák je natáčen od roku 1979. Během let již vzniklo 39dílů, které režírovali Václav Bedřich a od 34. dílu Miroslav Walter. Nová série z roku 2004 o dobrodružství Boba a Bobka na cestách po světě počet dílů rozšířila na 52. Autorem kreseb je po celou dobu Vladimír Jiránek. Hlas králíků namluvil Josef Dvořák, hudbu složil Petr Skoumal.

Mimo televizního seriálu existuje ještě kniha Bob a Bobek v létajícím klobouku od Pavla Šruta.

Klobouk kouzelníka Pokustona není obyčejný klobouk. Bydlí v něm totiž dva králíci – BOB a BOBEK. BOB je sice velmi chytrý a přičinlivý, ale zdaleka není tak šikovný a nápaditý jako menší BOBEK. Oba se každé ráno vydávají z kouzelníkova klobouku prožít komická dobrodružství a veselé příhody. Seriál je určen dětem již od tří let.

Objevili se na televizních obrazovkách poprvé v roce 1979. Podobu jim dal kreslíř Vladimír Jiránek, hlas jim propůjčil Josef Dvořák. K jejich prvním dobrodružstvím, která podle scénářů Jaroslava Pacovského a Jiřího Šebánka natočil režisér Václav Bedřich, rychle přibývala dobrodružství další. Bylo jich nejdříve třináct, pak šestadvacet a potom dokonce celých devětatřicet. Bob a Bobek se za ta léta příliš nezměnili. Jsou to pořád ti milí braši, ochotní kdykoliv přiložit pracku k dílu anebo přispět někomu na pomoc. Že se jejich dobrá vůle nesetká vždy s tím nejlepším výsledkem? Inu, takový je už zákon grotesky. Kdo z nás se ostatně někdy neocitl v podobné situaci.Seriál o králících z klobouku patří k těm nejrozsáhlejším kresleným seriálům, které v produkci nejdříve Československé a později České televize vznikly. Na rozdíl od mnoha zahraničních animovaných seriálů se tým realizátorů příliš nezměnil. Pouze režiséra Václava Bedřicha nahradil při režii závěrečných dílů jeden z animátorů seriálu Miroslav Walter.

I když králíky Boba a Bobka mám ráda, doufám, že se Šíp vrátí také ještě i k panu Tau a vydá některé další filmy z cyklu s Oto Šimánkem, které navazují (nebo předcházejí) minulý týden vydanému filmu Od zítřka nečaruji.

DVD obsahuje 12 příběhů:

1. Jak začali létat

2. V supermarketu

3. Hvězdné reklamy…

4. Letecký den

5. Den dobrých skutků

6. Růžena

7. Cesta na jih

8. Zahradníci v Africe

9. Putování s velbloudem

10. Jezero krokodýlů

11. Napříč Afrikou

12. Rozloučení s Afrikou

Žánr: Animovaný / Dětský

Země původu: Česká republika

Rok vzniku: 2003

Délka: 125 minut

Režie: Ivo Hejcman

Scénář: Pavel Šrut

Hudba: Petr Skoumal

Kamera: Ivo Hejcman

Střih: Jiří Krška

Výtvarník: Vladimír Jiránek

Vypráví: Josef Dvořák

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný PAL 4:3

Bonus: žádný