Překvapení – Zná ji jako svý boty

Jak jsem psal již minule, filmy o vztazích mezi muži a ženami patří k oblíbeným přílohám časopisů pro ženy. Nemusí jít však vždy o romantické komedie, ale může se jednat i o vážněji laděné filmy na pomezí komedie a dramatu. Časopis Překvapení nyní po filmu Nevěřte mužům přichází s dalším filmem, který se věnuje výše uvedené tématice. Jeho název v originále zní In Her Shoes, takže překlad je tentokrát vcelku zdařilý: Zná ji jako svý boty. Cena časopisu i s DVD je 99,– Kč. Vychází dnes.

Sestry Maggie a Rose Fellerovy nemají kromě velikosti bot 8 1 zdánlivě vůbec nic společného. Jsou sice nejlepší kamarádky, ale zároveň absolutní protipóly, když přijde na hodnoty, cíle a životní styl. Maggie (Cameron Diaz) nevynechá jedinou party, střední školu dokončila s odřenýma ušima, zaměstnání mění jako své obří ponožky a za svou největší přednost považuje přitažlivý vzhled. Je často bez práce a přežívá jako bezdomovec na gaučích svých známých a příbuzných. Její důvěra ve vlastní intelektuální schopnosti se blíží nule, cení si víc make-upu než knih a má vrozený talent zvolit dokonalý ohoz pro jakoukoliv příležitost.
Rose (Toni Collette) vystudovala Princeton a pracuje v přední právnické firmě ve Philadelphii. Její krásný a patřičně vyzdobený byt jí umožňuje utéci před okolním světem. Každý den pracuje do zemdlení, neustále bojuje se svou váhou a je věčně nespokojená s tím, co má na sobě. Nízké sebevědomí, pokud jde o její vzhled, ji zcela odřízlo od randění a intimního života. Její jedinou životní radost představují boty (protože jí vždycky sedí), ale bohužel se naskýtá příliš málo příležitostí, aby je vytáhla ze skříně.

Velká hádka vyvrcholí rozchodem obou sester. Poté absolvují obě trnitou cestu, na jejímž konci si však začnou samy sebe navzájem vážit. Na tom má podíl i jejich babička (Shirley MacLaine), která se objeví zničehonic a kterou dávno považovaly za mrtvou. Právě díky ní najdou Maggie a Rose způsob, jak se smířit nejen navzájem, ale také samy se sebou. Na vztahu těchto dvou sester je vynikající, že jsou naprostými protipóly," říká režisér Curtis Hanson. „Maggie je krásná, ale považuje se za hloupou. Rose dosáhla v životě skvělých výsledků, ale považuje se za nedostatečně atraktivní. Ve skutečnosti jsou ale jako dvě strany jedné mince. Spojuje je jejich vzájemná závislost, návyky, láska. Pak ale přijde okamžik, kdy se rozejdou, a od té chvíle jsou nuceny fungovat individuálně. To je určitým způsobem osvobodí, umožní jim to jít vlastní cestou a objevit své skutečné povahové vlastnosti, uzavírá Hanson.“

Originální název: In her Shoes
Žánr: Komedie, Drama, Romantika
Země původu: USA
Rok vzniku: 2005

Režie: Curtis Hanson
Námět: Jennifer Weiner
Scénář: Susannah Grant
Hrají: Cameron Diaz, Toni Collette, Shirley MacLaine, Brooke Smith, Richard Burgi, Eric Balfour, Ken Howard, Alan Blumenfeld, Anson Mount
Délka: 130 minut

Film byl nominován na Zlatý globus za nejlepší výkon ve vedlejší roli herečky Shirley MacLaine. Zároveň herečka Toni Collette získala nominaci Australského filmového institutu jako nejlepší herečka.
Příbuzné texty:
• Překvapení – Nevěřte mužům
• Překvapení – Dívka s perlou