Blesk – Velký šéf

V deníku Blesk sice skončil červenec s francouzskou komedií, ale jak se zdá, pokračuje ve stejném duchu i v srpnu. Důkazem je film, o kterém tvrdí, že se u něj budete prohýbat smíchy. Jde o komedii s Jean-Paulem Belmondem Velký šéf, se kterou už jsme se setkali. Vyjde příští úterý 14. srpna 2007. Cena 45,- Kč (bez novin). 

Film si pamatuji ještě z doby, kdy u nás šel poprvé v kinech, což už je přes třicet let. A vzpomínám si, že se mi tenkrát dost líbil, proto jsem jeho vydání před časem kvitoval s povděkem a rád jsem ho zařadil do své filmotéky. A když jsem ho po dlouhých letech opět viděl, smíchy jsem se sice zrovna neprohýbal, protože přeci jen měřítka a hodnocení se od té doby změnily. Ale přesto musím říct, že jde o film se spoustou dobrých gagů a nápadů, které nezestárly. Celkově bych řekl, že jde o jeden z těch lepších zástpců pojmu francouzská komedie druhé poloviny minulého století.

 

Film také nabízí zajímavé spojení dvou hereckých osobností – Jean-Paula Belmonda a Bourvila. Bourvil (vlastním jménem André Zacharie Raimbourg) je u nás znám hlavně s filmů s Luisem de Funésem (Smolař, Velký flám).

 

Ve filmu však kromě Belmmonda a Bourvila hraje také výborný herec švýcarského původu David Niven, kterého známe ze série filmů o Růžovém Panterovi. Ten ztvárnil hlavní roli velkého Šéfa.

Také jméno režiséra Gérarda Ouryho je zárukou kvalitní zábavy. Vždyť se jedná o člověka, který natočil filmy jako Dobrodružství rabína Jákoba, Pošetilost mocných, Smolař, či Velký flám.

 

Několik let po velké vlakové loupeži na trati Glasgow – Londýn zveřejnila britská policie zprávu, že šéfem lupičské bandy byl muž s mimořádně velkým mozkem, který ve chvíli napětí neudrží hlavu zpříma. V té době prchá z francouzského vězení drobný zlodějíček Artur za pomoci svého přítele Anatola. Samozřejmě se cesty lupičů různého kalibru zkříží a všichni tři se snaží o ukořistění téhož – vagónu plného pěnez v různých světových měnách. Cílem loupeže je totiž přepadení vlaku, který přepravuje fondy členských států NATO.

Žánr: Komedie / Krimi

Země původu: Francie / Itálie

Rok vzniku: 1969

Délka: 109 minut
Orig. název: Le Cerveau

Světová premiéra: 7. března 1969 – Francie

Režie: Gérard Oury

Scénář: Gérard Oury, Marcel Jullian, Danièle Thompson

Produkce: Alain Poiré, Paul Joly

Hudba: Georges Delerue

Kamera: Wladimir Ivanov

Střih: Albert Jurgenson

Kostýmy: Tanine Autré

Společnost: Gaumont International / Dino de Laurentiis Cinematografica

Natáčeno: Bargème, Var, Francie / Le Havre, Seine-Maritime, Francie / Londýn, Velká Británie / New York City, New York, USA / Paříž, Francie

Hrají: Jean-Paul Belmondo (Arthur Lespinasse), Bourvil (Anatole), David Niven (plukovník Carol Matthews), Eli Wallach (Frankie Scannapieco), Silvia Monti (Silvia), Raymond Gérome (komisař), Jacques Balutin (inspektor Pochet), Henri Attal (člen bandy), Yves Barsacq (stráž), Jacques Ciron (inspektor Duboeuf), Robert Dalban (Belgičan), Mario David (antikvář), Raoul Dalban (Belgičan), Tommy Duggan (superintendant Cummings), Henri Génès (šéf ostrahy), Sophie Grimaldi (blondýna ve vlaku), Fernand Guiot (inspektor Mazurel), Roger Lumont (majitel butiku), a další 

 

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 francouzsky, česky

Titulky: česky napevno s francouzským zvukem  

Obraz: barevný 16:9 (podle imdb.com 2,35:1)  

Bonus: Fotografie z natáčení, Filmy s J. P. Belmondem, Již vyšlo