TV Svet – K2

Časopis TV Svet je na Slovensku jakousi obdobou našeho TV DUELu, ale stojí jen polovinu. Před časem začal tento časopis vydávat přílohy na DVD za pouhých 49 Sk. Posledním z těchto DVD byl titul s názvem K2 vyprávějící o hoře, která nemilosrdně potrestá každý chybný krok. Vysokohorský thriller při kterém tuhne krev v žilách! K tomuto DVD si můžete stáhnout obal – odkaz ke stažení na konci článku.

K2

Hrdiny filmu jsou dva kamarádi, lehkomyslný advokát Taylor Books a univerzitní profesor Harold Jamison, kteří jsou oba vášnivými horolezci a právě se spolu připravují k pokusu překonat rychlostní rekord ve výstupu na horu McKinley. Když se jim však naskytne příležitost připojit se k výpravě, která se chystá zdolat K2 (Čhogori – 8611 metrů), druhou nejvyšší horu světa a jednu z nejnebezpečnějších, změní své plány. Nebezpečná hora si velmi brzy začne mezi účastníky výpravy vybírat krutou daň. Přesto se její účastníci nevzdávají a s nasazením života se pokoušejí horu pokořit. Horolezecká expedice je atraktivní podívanou plnou napětí sama o sobě.

Když se v roce 1923 zeptali George Malloryho, proč leze po horách, odpověděl: „Protože tu stojí“. O rok později zahynul při dobývání Mount Everestu. V roce 1953 se pak Hillary a Tenzing dostali až na vrchol hory. Ale až o čtyři roky později byla zdolána nejdrsnější a nejnáročnější hora světa. Italové Compagnoni a Lacedelli vyšplhali na vrchol K2, druhé nejvyšší hory vůbec.

K2 známá pod přezdívkou Krutá hora si vyžádala životy mnoha zkušených horolezců. V tragickém létě roku 1986 to bylo hned třináct životů. Její přítomnost inspirovala básníky i autory divadelních her. A nově také filmaře.

V poslední době kinematografie používá spostu fint a triků počítačové grafiky, aby divákům ukázala neskutečné věci. Tento film ale triky nepotřebuje. To co v něm uvidíte je skutečné. Natočení filmu vyžadovalo vydat se do exotického ale i neklidného Pákistánu. Je to drsná země pastevců obklopená mohutnými horami.
Na Mount Everestu je stánek, ve kterém si můžete koupit svařák, klíčenku a tričko „Vylezl jsem na nejvyšší horu světa“. K čertu s tím, pokud se cítíte jako správný horolezec, musíte zdolat i druhou nejvyšší horu světa, nejtěžší špičák na naší zběsile rotující kouli. Musíte pokořit Ká dvojku. Na zabijáckou horu mají našlápnuto i Taylor a Harold. Kámoši na život a na smrt se vloudí do přízně jistého zbohatlíka a vydají se s ním a jeho týmem na výstup, který by se mohl stát tou největší zkoušku jejich života.

V osmi tisících metrech musí všechno fungovat jako na drátkách, což není při odlišných povahách všech zúčastněných vždycky samozřejmostí. K2 nedá svoji kůži lacino a přehnané ambice tu mohou znamenat cestu do záhuby. Taylorovy ambice brzy vrazí klín do zdánlivě nesestřelitelného přátelství na život a na smrt, ale jakmile začne sněžit „nad plán“ a hora dostojí své neslavné pověsti, začnou se charaktery horolezců vybarvovat.

Režisér Franc Roddam přišel v roce 1992 v podstatě „odnikud“, pevně rozhodnutý natočit ultimátní horolezecký film. Bez triků, hezky s kaskadéry a herci, kteří vydrží extrémní podmínky. Díky tomuto přístupu a pečlivému natáčení (které se díky rozmarům přírody slušně protáhlo) se zrodil kultovní snímek pro milovníky lezení a solidní thriller pro všechny ostatní. V dobách, kdy neexistoval popcornový Vertical Limit, byl právě tohle film, v němž se skákalo desítky metrů vzduchem a cepíny dramaticky vyskakovaly z ledových krust. Michael Biehn je tu jednoduše k sežrání a nádherné záběry vysokohorských obrů vám dají zapomenout na to, že patos tu nahrazuje fyzikální zákony. Vzhledem k tomu, že venku teploměry přelézají třicítku, by se vám tenhle výlet do míst, kde vlastní pot mrzne nadzvukovou rychlostí, mohl zalíbit. Na DVD najdete kromě samotného filmu i půlhodinový dokument o natáčení, které sice neprobíhalo přímo na K2, ale nebylo žádnou procházkou růžovou zahradou.

Země původu: USA, Anglie, Japonsko
Původní název: K2
Rok vzniku: 1992
Žánr: drama, thriller
Délka: 102 minut
Režie: Franc Roddam
Scénář: Patrick Meyers, Scott Roberts
Hrají: Michael Biehn, Matt Craven, Luca Bercovici, Raymond J. Barry, Blu Mankuma, Hadji Mejdi, Gaby Dellal, Tim Van Rellim, a další.
Výrobce: Majestic Films
Distributor: Filmhouse

© 1991 Trans Pacific International Partnership

Jazyk     Zvuk     Délka     Formát     Typ disku     Titulky     Region     Bonusy
česky     DD 5.1     106 min.     16:9     DVD 9     české     2 (Európa)     Trailer • fotogaléria

anglicky     DD 5.1           PAL                       TV spoty z nakrúcania

Pokud si chcete z našich stránek stáhnout obal k tomuto filmu ve velikosti pro obal typu SLIM, můžete tak učinit kliknutím na obrázek níže: