Šíp – Čtyři vraždy stačí, drahoušku

Úterní vydání Šípu obsahuje další komedii ze zlatého fondu české kinematografie. Tentokrát jde o DVD nosič s filmem režiséra Oldřicha Lipského se slibným názvem Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Hlavní role si s gustem zahráli bratr zmíněného režiséra – Lubomír Lipský, a jeho partnerku Jiřina Bohdalová. Cena je 40,- Kč. Vychází v úterý 28. srpna 2007.

Čtyři vraždy stačí, drahoušku je česká filmová komedie režiséra Oldřicha Lipského z roku 1970. Už jména scénáristů – Oldřicha Lipského (Marečku, podejte mi pero!, Jáchyme, hoď ho do stroje!) a Miloše Macourka (Což takhle dát si špenát, Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách) – jsou zárukou dobré zábavy. Tentokrát jde o parodii na gangsterské rodokapsy, která vznikla na motivy románu jugoslávského spisovatele Nenada Brixiho „Mrtvým vstup zakázán“.

Nesmělý učitel uprostřed války gangsterů o milionový šek ve slavné parodii na komiksové seriály s gangsterskou tematikou.

V kupé amerického expresu se usadí dr. James Porter, který převáží z Michaga do San Fernanda šek na milion dolarů, a začte se do comicsu, v němž se v bytě nic netušícího učitele začnou objevovat mrtvoly na nečekaných místech. Jedná se samozřejmě o záměnu, která souvisí s honbou zločinných gangů za šekem na milion dolarů.

O drahocenný šek začínají soupeřit dvě bandy gangsterů. Snědým hochům ze San Boniga velí José Manuel Antonio a bandu z Michaga vede otrlá Kate Draxlová. V městečku Springtownu si mezitím marně snaží získat respekt žáků nenápadný učitel Georg Camel. Jako ňouma působí Georg i v redakci místního časopisu, kde se snaží uplatnit své verše. Netuší, že náhlý zájem, který mu projevuje půvabná redaktorka Sabrina, má vyvolat žárlivost kreslíře Henryho. Pak ale dojde k obratu. Porter, který nečekaně vystoupil ve Springtownu, zemře na prahu Camelova pokoje v penzionu afektované paní Harringtonové. Nevinný a naivní Georg je vtažen do souboje obou gangsterských band a je považován za vraha, zvláště když na něj po každém otevření dveří vypadne mrtvola. Sabrina si myslí, že Georg vraždí z lásky k ní, aby měla o čem psát. Harringtonová je přesvědčena, že Camel chce zničit pověst jejího domu. Poté, co se ocitne Georg v podzemních garážích, kde se obě bandy vzájemně vystřílí, je prohlášen hrdinou a od všech podezření očištěn. Získá tak srdce nejen redaktorky Sabriny, ale i svých žáků.

Porter dočítá s uspokojením comics. Když však otevře dveře kupé, vypadne na něj mrtvý průvodčí.

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1970

Délka: 103 minut

Kinopremiéra: 10. června 1971

Režie: Oldřich Lipský

Pomocná režie: Aleš Dospiva

Asistent režie: Ivana Tokošová, Hana Kozlová

Námět: Nenad Brixi (román Mrtvým vstup zakázán – Mrtvacima ulaz zabranjen)

Scénář: Miloš Macourek, Oldřich Lipský

Produkce: Miloš Stejskal, Jiří Šebor, Miroslav Dousek, Gabriela Bašeová

Hudba: Vlastimil Hála

Kamera: Jiří Tarantík

Druhá kamera: Stanislav Kautský

Asistent kamery: Bohumil Vodička

Střih: Miroslav Hájek

Kostýmy: Theodor Pištěk ml., Emilie Kůtová, Nita Romanečová

Masky: František Čížek, Václav Volk, Zdenka Prchlíková

Zvuk: Josef Vlček, Bohumír Brunclík /zvukové efekty/, Antonín Jedlička /zvukové efekty/

Architekt: Jiří Hlupý

Výtvarník: Karel Saudek

Společnost: Filmové studio Barrandov, 1skupina Karel Cop / Jiří Šebor

Hrají: Lubomír Lipský (učitel Georg Camel), Jiřina Bohdalová (redaktorka Sabrina), Iva Janžurová (Kate Draxlová, šéfka bandy z Micha), Marie Rosůlková (Harringtonová, Camelova bytná), František Filipovský (detektiv Sheridan), Jan Libíček (policejní komisař Brooks), Josef Hlinomaz (Gogo), Karel Effa (majitel baru Kovarski), Lubomír Kostelka (policista Davidson), Vlastimil Hašek (policista Harley), Stella Zázvorková (prostitutka Peggy), Josef Kemr (zubatý gangster ze San Boniga), Jaroslav Moučka (gangster Tom z Michaga), František Peterka (Francis Owens z Michaga), Jan Přeučil (kreslíř comicsů Henry), Zdeněk Řehoř (psychiatr), Robert Vrchota (ředitel školy), Zdeněk Kryzánek (gangster Bill z Michaga), Lubor Tokoš (gangster Ronald z Michaga), Jiří Lír (gangster Jaime), Otto Lackovič (José Manuel Antonio, šéf ze San Bo), Karel Pavlík (gangster, Owensův kolega), Viktor Maurer (dr.James Porter), Ivo Gübel (šéfredaktor časopisu Voice of Spri), Karel Augusta (hotelový vrátný Freddy Rogers), Antonín Jedlička (barman z baru Kochba), Antonín Kryl (Horace), Martin Štěpánek (gangster Alvarez), Oldřich Musil (návštěvník baru), Zdeněk Srstka (jednooký gangster), Kateřina Frýbová (Henryho přítelkyně), Jiří Klenot (gangster), Plachý Jiří (3) (gangster), Aladar Petický (gangster), Josef Engel (gangster), Karel Engel (gangster), Milan Kindl (gangster), Karel Vítek (gangster), Petr Fleischer (gangster), Karel Tokar (gangster), Ladislav Tokar (gangster), Jan Vítek (gangster), Otakar Rademacher (gangster), Jaroslav Tomsa (gangster Luis), Zoltán Tokar (gangster Fernandez), Blažek Zdeněk (2) (průvodčí ve vlaku), Jiří Koutný (policista), Nora Krčmářová (trafikantka Clarková), Ladislav Mrnka (tiskař Willy), Bedřich Zelenka (konduktér), Josef Burda (vrchní), Karel Sekera (Cole), Rudolf Kalina (číšník), Jaroslav Klenot (dubl), Jaroslava Závodská (dubl za Bohdalovou), Johana Saudková (dívka)

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný 4:3

Bonus: oblíbené scény, biografie a filmografie, Hu Hu coctail, fotografie, píseň z filmu