Blesk – Deník Bridget Jonesové

Po trojici českých filmů ze scénaristické nebo režijní dílny Svěrák – Smoljak se Blesk zase vrací k zahraniční produkci. A řadě čtenářů (hlavně čtenářek) se určitě zavděčí. Jedná se totiž o úspěšný film s Renée Zellweger s názvem Deník Bridget Jonesové. Tento film přivítá i mnoho diváků, kteří ho již shlédli – vychází totiž poprvé s českým dabingem! Vyjde v úterý 11. září 2007. Cena 42,- Kč (s Bleskem 49,–). V pátečním Blesk magazínu pak najdete originální obal DVD. 

Táhne ji na třicet a má skromné přání: shodit deset kilo a najít toho pravého. 

 

Proč se stal filmový Deník Bridget Jonesové takovým filmovým hitem? Není to tím, že se mnohé ‚normální‘ ženy poznaly v lehce obtloustlé a nepříliš úspěšné Bridget? Nebo je to tím, že Renée Zellweger je coby Bridget tak přesvědčivá? 

Určitě na tom něco bude. Tvůrcům filmu se totiž podařilo strefit do pocitů a životních postojů velké části generace nezadaných žen přes třicet, a to určitě nejen v Americe. Kdyby byl film tak úspěšný jenom v Americe, dalo by se to připsat jeho otevřenosti co se týče sexu, což v poměrně puritánské společnosti nutně musí vyvolat určitou reakci.

 

Jenže film byl populární i jinde, třeba i u nás, kde jsme v na tom v této oblasti díky předchozím rokům spíše přesně naopak než v Americe. Co se týče prezentace sexu třeba v televizi, tak netrpíme nouzí. O tom například svědčí úspěch reality show Vyvolení – noví hrdinové. Ve filmu Deník Bridget Jonesové se však navíc jedná o pocity a potřeby formulované z hlediska ženy, což se zase tak často nevidí. Zkombinováno s vtipným scénářem a zajímavými herci a na úspěch je zaděláno.

 

Filmů pro pubescenty bylo natočeno v posledních letech nespočet, také manželské strasti a krize jsou častým námětem různých komedií i dramat. Ale na nezadané ženy, kterým je přes třicet a které mají problémy s navazováním vztahů, se zatím moc nemyslelo. A co až někoho napadne milostný natočit film třeba z prostředí domova důchodů! To je teprve pole neorané.

Bridget Jonesová je trochu kulatější „třicítka“, která má ve svém životě zdánlivě jednoduchá a splnitelná přání – shodit nějaké to kilo a najít opravdový vztah. Jenže právě v roce, do něhož vstoupila s bezpočtem předsevzetí a rozhodnutím vést si deník, se to na jeho stránkách hemží pohromami. Především se zamilovala do svého pohledného šéfa, aby časem zjistila, že je jen „bokovka“, protože „stálice“ je nejen vychrtlá, ale navíc bohatá.

 

Dala proto výpověď v nakladatelství, kde ji to celkem bavilo, a vrhla se střemhlav na kariéru televizní moderátorky, což zdaleka, jak zjišťuje, není profese jen o úsměvů a úspěchu. Její matka, ochotná ještě včera udělat vše pro blaho a sňatek své dcery, z ničeho nic dělá vše pro jakéhosi obstarožního seladona a tatínek tomu všemu s tragickým výrazem tiše přihlíží. K čemu dobře míněné rady přátel, když se Bridget cítí jako kulový blesk. Ještě že je, čas od času, po ruce lahvička oblíbeného Chardonnay a stále na dosah krabička cigaret. Jenže pak se v jejím životě stane něco, s čím skutečně vůbec nepočítala. Kdo by to také do toho nadutého Marka řekl…

 

S postavou Bridget Jonesové se seznámili nejprve čtenáři britského deníku Independent (1995). Týden co týden si mohli přečíst vtipnou, suchým ostrovním humorem nahlíženou kapitolu z deníku mladé, svobodné ženy s nevídaným talentem na maléry a trapasy. O rok později vznikla knížka a její mimořádný úspěch rozhodl o cestě na plátno.

Hrdinka filmu Bridget Jonesová je spíše neúspěšná, což platí i o jejím milostném životě. Nějak jí to prostě s chlapy nejde. A tak tloustne. Produkce filmu se nespokojila s nějakými lacinými vycpávkami. S hlavní hrdinkou ztloustla i její představitelka – Renée Zellweger. O 12 kilo! Dodnes na otázky týkající se drastických diet nerada odpovídá. „Jsem herečka, ne dietoložka!“ říká pokaždé podrážděně.

Hlášky Bridget: 

 

    * Důležité je, že mám dobrý fungující vztah s dobrým mužem, a to už 6 báječných týdnů, pět úžasných dnů a sedm pozoruhodných hodin. Možná, že se to dá říct i jiným způsobem: Sedmdesát jedna nezapomenutelných souloží.

    * Opravdu věřím, že je možné mít štěstí. I když je vám třicet tři a máte zadek velikosti dvou bowlingových koulí. 

 

 

 

Žánr: Komedie / Drama / Romantický

Země původu: Velká Británie / Francie / Itálie  

Rok vzniku: 2001

Originální název: Bridget Jones’s Diary

Délka: 97 minut

Světová premiéra: 4. dubna 2001 – Velká Británie

Kinopremiéra v ČR: 9. srpna 2001

Režie: Sharon Maguire

Námět: Helen Fielding (román)

Scénář: Helen Fielding, Andrew Davies, Richard Curtis

Produkce: Tim Bevan, Jonathan Cavendish, Liza Chasin, Eric Fellner, Helen Fielding, Debra Hayward, Peter McAleese

Hudba: Patrick Doyle

Kamera: Stuart Dryburgh

Střih: Martin Walsh

Kostýmy: Rachael Fleming

Společnost: Little Bird Studio / Canal Working / Title Films

Natáčeno: Londýn, Velká Británie / Snowshill, Gloucestershire, Velká Británie / Shere, Surrey, Velká Británie / Snowshill, Worcestershire, Velká Británie / Stansted Airport, Essex, Velká Británie / Stoke Park House, Park Road, Stoke Poges, Buckinghamshire, Velká Británie / Syon House, Syon Park, Brentford, Middlesex, Velká Británie / Wrotham Park, Barnet, Hertfordshire, Velká Británie

Hrají: Renée Zellweger, Gemma Jones, Celia Imrie, James Faulkner, Jim Broadbent, Colin Firth, Charmian May, Hugh Grant, Paul Brooke, Felicity Montagu, Shirley Henderson, Sally Phillips, James Callis, Charlie Caine, Gareth Marks a další

 

Údaje o DVD:   

 

Obraz: barevný 2.35:1 anamorphic widescreen

Zvuk: DD 5.1 česky, DD 5.1 anglicky

Titulky: česky

Region: 2

Bonusy: Vystřižené scény, Z natáčení, Videoklipy, Audiokomentář režisérky