Filmag válka film 31. – Bitva o Falklandy

Úterní termín válečného Filmagu opět přinese změnu, 5. srpna 2008 bude příběh z doby poněkud modernější, nesovětský, původně pouze televizní a navíc ještě údajně i s humorným nadhledem – Bitva o Falklandy aneb Jak jsem vyhrál válku za 39,– Kč.

Krátká nevyhlášená válka mezi Argentinou a Velkou Británií o ovládnutí Falklandských ostrovů vrcholí. Je jaro roku 1982 a na souostroví v jižním Atlantiku začíná být pořádně dusno. Major Mike Norman přijíždí z Velké Británie převzít velení nad jednotkou královské námořní pěchoty. Osudy vojáků značně zamíchá Jeho Excelence, sir Rex Hunt, guvernér Falklandských ostrovů. Ve chvíli, kdy se dozví, že je argentinské nepřátelské vojsko doslova za dveřmi, rozhodne se za každou cenu ubránit neubránitelný vládní palác. A před necelou stovkou britských vojáků stojí boj, který se do historie zapsal jako první bitva o Falklandy. Snímek z roku 1992 nahlíží na události skrze černý britský humor a odlehčuje tak tragické okamžiky novodobých dějin. Autenticitě filmu přidává skutečnost, že se celý natáčel na Falklandech, a to přímo v místech, kde zuřila válka.

Žánr: Válečný / Historický
Země původu: Velká Británie
Rok vzniku: 1992
Délka: 154 minut
Původní název: An Ungentlemanly Act
Režie: Stuart Urban
Scénář: Stuart Urban
Produkce: Bradley Adams, Dave Edwards, Franc Roddam, Michael Wearing
Hudba: Russel King
Kamera: Peter Chapman
Společnost: British Broadcasting Corporation / London Film Productions / Union Pictures Productions
Natáčeno: Londýn, Velká Británie / Falklandy

Hrají: Ian Richardson (Jeho Excelence guvernér Rex Hunt), Rosemary Leach (Mavis Huntová), Ian McNeice (Dick Baker), James Warrior (Don Bonner), Marc Warren (Tony Hunt), Elizabeth Bradley (Nanny), Kate Spiro (Connie Baker), Holly Barker (Bakerovo děvče 1), Claire Slater (Bakerovo děvče 2), Hugh Ross (major Garry Noott), Bob Peck (major Mike Norman), Ian Embleton (kaprál ‚Geordie‘ Gill), Aidan Gillen (mariňák Wilcox), Richard Graham (kaprál Armour), Matthew Ashforde (mariňák Farnworth), Richard Long (mariňák Dorey), Garry Cooper (seržant Muir), Phil Atkinson (seržant Shor), Christopher Northey (major Phil Summers), Chris Walker (bývalý mariňák Jim Fairfield), Mike Norman, Christopher Jaffray, Simon Godwin, Jonathan Cohen (mariňák), Lee Alliston (mariňák), Alex Norton (policejní šéf Ronnie Lamb), Gary Clement (řežník), Harry Jones (Henry Halliday), Trevor Cooper (Des King), Morag Siller (Alison King), Flip Webster (paní Kingová), Mike Grady (Patrick Watts), Tom Hodgkins (Tom Olsen), Ann Reid (paní Mozeleyová), Simon Fisher-Becker (vězeň), Adam Godley (P.C. Anton Livermore), Janet Robertson (Sonia), Helen Blades (Soniin přítel)

Údaje o DVD: 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky
Titulky: česky
Obraz: barevný 14:9 (no nevím, jestli Řitka nemá na svých stránkách trochu překlep)
Bonus: Z natáčení, Storyboardy, Vystřižené scény

E-shop Řitka video s.r.o.