Filmag Speciál 6 – Kapitán Šťastné štiky

Sovětská ponorka Štika 721 a její kapitán je noční můrou německých námořních sil. A je také hlavním tématem sovětského válečného filmu Kapitán Šťastné štiky, který vyšel na DVD společně s časopisem Filmag Speciál č. 6 za cenu 76,– Kč v pátek 14. září 2007. Hlavním tématem časopisu je Ponorková válka.

…kdo stvořil první, ten stvořil i tu poslední. Ano, i to se mohlo honit hlavou nebohému námořníkovi, jenž se snažil dopravit svoji loď s proviantem do bezpečí britského přístavu, zatímco pod každou z vln se mohla skrývat německá ponorka, aby navždy ukončila jeho život. Válka si nevybírá. Vítejte v rozbouřených vodách oceánů, pod jejichž hladinou tiše spí smrtící kovové rakve a čekají na nechráněné přídě svých nepřátel. Ponorky se zkrátka staly nedílnou součástí armády a napáchali slušnou řádku škod. O nich se můžete přesvědčit v Novém Filmagu Speciál, který vám pootevře vrátka do světa konvojů, vlčích smeček a všech lidí, kteří těmito podmořskými monstry doslova žili. Zemřít v kovové rakvi asi není nic moc příjemného, ale co by prostý voják neudělal pro svého Vůdce a odhodlaného generála.

Sovětská ponorka Štika 721 je noční můrou německých námořních sil. Železná rakev, v níž je uzavřeno padesát lidských osudů. Její kapitán je výtečný stratég, lstivě unikající z nastražených sítí, a bojovník nemilosrdně a účelně útočící na nepřátelská plavidla i námořní základny. Není divu, že Němci, poté co zaútočí na německý konvoj, rozpoutají na Šťastnou štiku nemilosrdný hon. Ve své době velice výpravný válečný film kombinuje akční scény a lidská dramata prostých námořníků s klaustrofobií ponorkové války, čímž se stal se předobrazem pozdějších ponorkářských opusů, jako jsou Das Boot či Ponorka U 571.

Motto: „Na moři útočíš, viditelně jdeš za cílem!“
„Pouhý název vaší lodi by Němce vyděsil!“

Už je to od vítězství víc než čtvrt století. Chlapci, co vyrůstali bez otců, jsou nyní sami otcové. Musí vědět kolik úsilí, odvahy a obětí stál náš lid boj s fašismem. Je to naše povinnost těm, kdo už nejsou s námi. A těm, jejichž život právě začíná.
Země původu: SSSR
Originální název: Komandir schastlivoy ‚Shchuki‘
Ruský název: ???????? ?????????? „????“

Scénář: Aleksandr Moldavsky, Vladimir Valutsky
Hrají: Hrají: Pjotr Veljaminov, Donatas Banionis, Jelena Dobronravova, Vladimír Ivanov, Michail Volkov, Konstantin Rajkin, Aleksandr Borisov, Shota Mshvenieradze, Pavel Makhotin, Stanislav Borodokin, Svetlana Sukhovej, Vladimir Kashpur
Hudba: Alexander Zatsepin
Kamera: Valentin Makarov, Boris Volchek
Design: Vladimir Aronin
Zvuk: Vitali Shmelkin

Údaje o DVD:

 
Obraz: barevný, 1,85:1 (4:3), PAL
Zvuk: Dolby Digital český 2.0, ruský 2.0
Titulky: česky
Stopáž: 96 minut
Bonusy: fotogalerie
Region: 2
Vydavatel: Řitka video, s.r.o.

© 1972 Mosfilm

Ústřední melodie filmu Byla vojna od Arama Chačaturjana vyšla v roce 2005 na stejnojmenném soundracku nazvaném Byla vojna – Vojennyje pesni v kino, který obsahuje celkem 15 melodií ze slavných sovětských válečných filmů jako např. V šest večer po válce, Běloruský vlak, Reportáž z ohnivé linie, Jaro na Odře, Osvobození, Tišina, Major Vihr, Od září do září, Boj po vítězství, atd.

Obsah časopisu:
Archivy se otevírají
Trocha klidu
U-666 1. KPT
Malá sonda do historie
Železná rakev
Zkáza lodi Athenia
Vlčí smečky útočí
Krvavé moře
Válka proti obchodním lodím
Konzerva

Ponorka Orzel… jeszte Polska…
Útok na Scape Flow
Tajný kód Enigma
Inconsideration: Operace Bezohlednost
Potopení lodi Laconia…
Karl Dönitz CV
Konvoj PQ-17
Cesty do Asie a Japonska
Kandži
Panika láme charaktery… a lež vítězí

Ocelový hřbitov
Útok na Tirpitze – ponorka X
Tajná zbraň – fikce nebo skutečnost?
Bůh to tak chtěl
Potopte lodi
Hrozba z hlubin – Nautilus – ponorka budoucnosti
Další Filmag Speciál na téma „Válečné zločiny“ – „Německá strana“ vyjde 9. listopadu 2007.