Pondělní Aha! s DVD – Oznamuje se láskám vašim

Aha! nám nabídne v pondělí 4. srpna 2008 doplnění dalšího kousku skládanky ve filmografii Karla Kachyni. Tentokrát to bude Oznamuje se láskám vašim za 44,– Kč. Film o velké lásce, které se do cesty postavila válka.

Lodník Karel Svorník kotví s labskou vlečnou lodí u Drážďan. Není to pro něj nic příjemného, neboť se píše podzim roku 1944 a plavidlo s poškozeným kormidlem je napěchované tabákovým kontrabandem. Společně s kamarádem Bohoušem prožívá na odstavené lodi milostná dobrodružství s německými dívkami a ženami. Čeští chlapci, totálně nasazení na práci v Říši, tam jsou vlastně jedinými mladými muži, a proto jim Němky tak snadno podléhají, i když to přísně nacistické zákony označují jako hanobení rasy. Jednoho dne se však Karel seznámí s mladou velitelkou Hitlerjugend Ulrikou von Polchow, dcerou nacistického důstojníka a velitele tamního zajateckého tábora. Ačkoli vše začne a vyvíjí se jako další chvilkové dobrodružství, zrodí se mezi nimi hluboký cit. Jsou sebou navzájem okouzleni a v milostném poblouznění zapomínají na všechno, co by je mělo rozdělovat. Po krátkém období štěstí však jejich lásku krutě zasáhne válka.

Příběh podle stejnojmenné novely Karla Zídka natočil v roce 1988 Karel Kachyňa. Hlavní role svěřil tehdy již známému Lukáši Vaculíkovi a debutující Markétě Hrubešové. Ta nebyla v době prací na filmu ještě plnoletá, a proto byl k natáčení erotických scén nutný souhlas jejích rodičů.

Rozsáhlý materiál je tomuto filmu věnován v Kině číslo 19 ročníku XLIII., které vyšlo 13. září 1988. Nejprve na straně 5 v článku Jak se hledá hvězda…, v němž se Miloš Schmiedberger věnuje cestě Markéty Hrubešové k roli v tomto filmu:

I když probíhal rozsáhlý konkurs, ji objevil pomocný režisér Zeno Dostál v hledišti Žižkovského divadla, kam se zašel podívat na absolventské představení šestého ročníku pražských konzervatoristů. Pozval ji do Filmového klubu, pak přišly kamerové zkoušky a nakonec to byla ona, kdo asi z dvacítky adeptek k nejužšímu výběru prokázala, že právě jí sedí role nejlépe.

Prozraďme tedy, že Markétě Hrubešové bylo letos šestnáct, po prázdninách nastoupila do třetího ročníku konzervatoře. Samozřejmě byla velmi šťastná, že svou první a hned hlavní roli mohla ztvárnit po boku Lukáše Vaculíka pod režijním vedením zkušeného Karla Kachyni. A protože jí scénář předepisoval řadu odvážných až choulostivých scén, více než v jiných případech natáčení probíhalo za konzultací s jejími rodiči.

Na následující dvoustraně 6–7 je pak prostor věnován samotnému filmu s bohatou fotodokumentací. Obsahuje i výňatek ze scénáře či rozhovor s Karlem Kachyňou:

Ve své filmové tvorbě mapujete různá období naší minulosti. Poměrně v krátkém období se znovu vracíte do let okupace, války. Proč?

Sám jsem byl v „rajchu“. Je to můj dluh, který chci tímto splatit. Byl jsem v třiačtyřicátém totálně nasazen, dělal jsem černé řemeslo. Tohle obodbí jsem tedy sám prožil. I proto mě látka zaujala. A pak téma vztahu Čechů a Němců. Vždyť obecně je jedno, jde-li o problém češství a němectví, o Araby a Židy… Nebo si vzpomínám na výborný Čuchrajův film Jedenačtyřicátý. Není to silný příběh? Ona revolucionářka, on bělogvardějec.

V čem je tedy nový pohled Zídkovy novely?

Neptám se, je-li nový, ale zda je pravdivý. A tahle knížka je životně pravidvá a mně připadá důležité podat o téhle době právě takové svědectví. Dlouho byly proti scénáři výhrady; není prý možné točit film o tom, že by se za války český chlapec zapletl s Němkou v uniformě Hitlerjugend. Neodpovídá to oficiálnímu pojetí té doby. Je to otázka názoru: já jsem určitou pravdu zažil a chci ji dosvědčit.

Poté ještě autorka rozhovoru Helena Schwarczová krátce vyzpovídala Lukáše Vaculíka, který říká:

Naše generace tenhle problém nezná, nemá ho zažitý – myslím problém česko-německý. Doba tu jistě hraje velkou roli, i když jde hlavně o historii milostnou. Tím, že člověk tu dobu neprožil, leccos si nedovede představit. Tenhle odstup těžko může vyvolat l této době nějaké emoce, ale v příběhu se dá najít silné obecné téma: že dvěma, kteří se mají rádi, brání v lásce něco oficiálního, něco mimo ně. A tohle nebezpečí může existovat v každé době.

A názory diváků:
Film stojí a padá s odhalenými dívčími půvaby mladičké Markéty Hrubešové a jinak toho příliš nenabízí. Místy lehce poetický snímek se celkově Kachyňovi moc nepovedl, spousta věcí nejde do hloubky

I když se Karel Kachyňa vzmáchl během 80. let k mistrovským výsledkům, tento snímek patří k méně podařeným, námětově přepjatým a vypravěčsky nepříliš obratným. Třebaže film obsahuje hodně odvážných erotických výjevů, stěží zakrývá svou povrchnost. Nedůslednost poznamenává i jazykové zpracování: tvůrcům nijak nevadilo, že Němce nechávají mluvit česky…

Žánr: Drama / Romantický / Válečný
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1988
Délka: 91 min.
Premiéra v kinech ČR: 1. února 1989
Režie: Karel Kachyňa
Námět: Karel Zídek
Scénář: Karel Kachyňa
Produkce: Viktor Schwarcz, Antonín Pražský, Olga Zelenská
Hudba: Milan Svoboda
Kamera: Richard Valenta
Společnost: Filmové studio Barrandov – výrobní skupina 1. DVS vedoucí Jiří Blažek
Natáčeno: Labe u Děčína

Hrají: Lukáš Vaculík (Kája), Markéta Hrubešová (Ulrika), Antonín Procházka (Bohouš), Zdeněk Martínek (převozník Würdisch), Miroslav Moravec (otec), Bohumila Dolejšová (matka), Ladislav Lakomý (von Polchow, otec Ulriky), Jiřina Jelenská (domovnice), Dana Homolová (Margot), Vlasta Žehrová (Traude), Anna Kreuzmannová (Ulričina babička), Zdeňka Sajfertová (Ingrid), Jiří Holý (Kohl), Jan Teplý (inspektor Mecenáš), Václav Neužil, David Vejražka, Pavel Nový, Václav Vydra, Karel Šebesta

Údaje o DVD (vydavatel BontonFilm / Centrum českého videa):
Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky
Titulky: česky
Obraz: PAL 4:3
Bonus: Filmografie, Fotogalerie, Rozhovory (Antonín Procházka, Markéta Hrubešová, Miroslav Moravec)