Český rozhlas – Příběhy 20. století

V pátek 18. listopadu 2011 se na pultech ocitá CD, kterému se dozajista dostane méně pozornosti, než by si zasloužilo. Český rozhlas nabízí za 49,- Kč v MP3 strhující osudy lidí, kteří se nevzdali pod názvem Příběhy 20. století. To nejlepší z úspěšného cyklu rozhlasových dokumentů.  

6 a půl hodiny strhujícího pořadu čerpajícího z unikátních výpovědí hrdinů. na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout!

Mikuláš Kroupa, Adam Drda a tým Post Bellum:

ČLOVĚK, KTERÝ SPADL DO VODY 

Jak děti zachránili svého otce – ministra Ladislava Karla Feierabenda.

KRYCÍ JMÉNO MARGITA 

Příběh židovské odbojářky Štefánie Lorándové, která za války v Maďarsku zařídila falešnou identitu pro desítky ohrožených lidí.

GESTAPÁCKÉ RAZÍTKO 

Příběh Pavla Macháčka a jeho židovského přítele, básníka Františka Listopada. Jeden z nich ukradl policejní razítko a ten druhý za to trpěl na gestapu a v koncentračním táboře.

LIDICE

Příběh vesnice, kterou v červnu 1942 vyhladili nacisté, zná v Čechách každý. To ale ještě neznamená, že jsou ve všeobecném povědomí i osudy těch, kdo likvidační akci přežili, především lidických dětí.

ZE SOVĚTSKÉHO LÁGRU K RAF 

Příběh Imricha Gablecha, který ukradl letadlo a chtěl bojovat s Poláky proti nacistům. Kdo by čekal, že ho zatknou a uvězní Rusové?

S KOMUNISMEM JSEM NIKDY NEKOKETOVALA 

Příběh řeholnice Anny Magdaleny Schwarzové, kterou uvěznili nacisté v Terezíně, protože byla Židovka – a komunisté v Pardubicích, protože byla katolička.

S VOLNĚ PLUJÍCÍMI OBLAKY 

Milostný příběh skauta a politického vězně Luboše Jednorožce a Olinky Vosátkové. Jak a proč lidé z Post Bellum kopali poklad.

DEJTE TOHO SPRATKA PRYČ! 

Příběh Milušky Havlůjové rozené Pomplové, kterou Státní bezpečnost odtrhla od syna a nutila ji, aby se stala konfidentkou.

PODĚKOVÁNÍ NA ZÁVĚR 

Příběhy 20. století se neobejdou bez vaší podpory. Děkujeme všem dárcům a lidem z Klubu přátel Paměti národa, celému týmu POST BELLUM a Paměti národa. 

Zadní strana 

Zakoupením CD přispějete na neziskový projekt Paměť národa a Příběhy 20. století.

Staňte se členy Klubu přátel Paměti národa. Přihlaste se na www.postbellum.cz nebo www.pametnaroda.cz.