Aha! – Americký prezident

Americký prezident, který rozhoduje o osudech nejmocnějšího státu na světě je jistě zajímavé zaměstnání. Rozhodně zajímavější než třeba uklízečka v hypermarketu. Proto se dalo čekat, že dřív nebo později o tomto tématu opět někdo natočí film. Tentokrát to byl režisér Rob Reiner. Opět jeden z filmů, kde patos a národní hrdost teče proudem. Film Americký prezident vyšel dne 12. října 2007 v pátečním Aha! a cena činí 38,- Kč.

Proč nemůže nejsilnější muž na světě mít všechno co a koho chce?

Muž potká ženu a tisk sleduje každý jejich pohyb, rivalové útočí a popularita prezidentského úřadu klesá během sedmi týdnů ze 63% na 41%. Když jste prezidentem, každý ví, jak žijete. Michael Douglas se v této úspěšné romantické komedii jako ovdovělý prezident Spojených států zamiluje do ochránkyně životního prostředí (Annette Bening). Režisér Rob Reiner rozehrává příběh jeho týmu (Martin Sheen, Michael J. Fox, David Paymer, Anna Deavere Smith) a škodolibého protivníka (Richard Dreyfuss). Slavnostní večeře, formální protokoly, kouzelné soukromé chvíle, globální krize to vše je v báječné a vtipné komedii o lásce a moci v Americe 90. let.

Romantická komedie nejen o tom, že láska se nevyhýbá ani samotné hlavě státu, ale také o tom, jaký může mít taková láska vliv na jeho rozhodnutí. Americký prezident Andrew Shepherd má před sebou tři důležité úkoly. Zprávu o stavu Unie, nový zákon o energii a návrh zákona o zločinu. Navíc ho čeká setkání se Sydney Ellen Wadeovou, pracovnicí ekologické Rady pro globální ochranu, která se má zasadit o to, aby prezident přišel s přísnější verzí zákona o energii. Výsledek jejich setkání však překvapí nejen Sydney, ale také prezidenta a celý jeho štáb poradců.

Andrew Shepherd, prezident Spojených států a vdovec žijící se svou dvanáctiletou dcerou Lucy, se totiž do energické ženy zamiluje a jeho dvoření značně komplikuje život nejen jemu, ale také jeho rozpačitému štábu a jasně nahrává do ruky jeho protivníkům. Zejména republikánský senátor Rumson, který chce kandidovat na jeho funkci, si nenechá ujít jedinou příležitost a nevybíravě útočí. Zatímco zamilovaný prezident zve energickou Sydney na večeře, posílá jí kytky a dvoří se jí podle rad své dcery, jeho štáb má plné ruce práce s úbytkem hlasů a prezidentovy podpory. A navíc FBI zjistí, že má žena záznam, když před třinácti lety na demonstraci pálila americkou vlajku.

Žánr: Romantický / Komedie / Drama

Země původu: USA

Rok vzniku: 1995

Délka: 109 minut

Původní název: The American President

Světová premiéra: 8. listopadu 1995 – USA, New York

Kinopremiéra v ČR: 7. března 1996

Režie: Rob Reiner

Scénář: Aaron Sorkin

Produkce: Barbara Maltby, Charles Newirth, Rob Reiner, Jeffrey Stott

Hudba: Marc Shaiman

Kamera: John Seale

Střih: Robert Leighton

Kostýmy: Gloria Gresham

Společnost: Universal Pictures / Castle Rock Entertainment / Wildwood Enterprises / Columbia Pictures Corporation

Natáčeno: Washington, District of Columbia, USA / Big Bear Lake, Big Bear Valley, San Bernardino National Forest, Kalifornie, USA / Culver Studios – 9336 W. Washington Blvd., Culver City, Kalifornie, USA / Kenneth Hahn State Recreational Area – 4100 S. La Cienega Blvd., Ladera Heights, Los Angeles, Kalifornie, USA / Lake Arrowhead, San Bernardino National Forest, Kalifornie, USA / Lake Tahoe, Kalifornie, USA / Los Angeles County Arboretum & Botanic Garden – 301 N. Baldwin Avenue, Arcadia, Kalifornie, USA / Sony Pictures Studios – 10202 W. Washington Blvd., Culver City, Kalifornie, USA / Stage 28, Universal Studios – 100 Universal City Plaza, Universal City, Kalifornie, USA

Hrají: Michael Douglas (prezident Andrew Shepherd), Annette Bening (Sydney Ellen Wadeová), Martin Sheen (A. J. MacInerney), Michael J. Fox (Lewis Rothschild), Anna Deavere Smith (Robin McCallová), Samantha Mathis (Janie Basdinová), Shawna Waldron (Lucy Shepherdová), David Paymer (Leon Kodak), Anne Haney (paní Chapilová), Richard Dreyfuss (senátor Bob Rumson), Nina Siemaszko (Beth Wadeová), Wendie Malick (Susan Sloanová), Beau Billingslea (agent Cooper), Gail Strickland (Esther MacInerneyová), Joshua Malina (David), Clement St. George (prezident René Jean D’Astier), Efrat Lavie (madam Monique Danielle D’Astierová), John Mahoney (Leo Solomon), Taylor Nichols (Stu), John Mahon (předseda Joint Chiefs), Tom Dahlgren (ministr obrany), Ralph Meyering Jr. (generál), Kurt Boesen (bezpečnostní poradce), Joseph Latimore (agent tajné služby), Darryl Alan Reed (agent tajné služby), Andrew Steel (agent tajné služby), Jordan Lund (Carl), Richard McGonagle (člen štábu), Frank Cavestani (člen štábu), Richard Stahl (člen štábu), Alice Kushida (Carol), Renee Faia (Lisa), Dan Barrows (dveřník), Kathryn Ish (sekretářka), Kamilah Martin (květinářka), Augie Blunt (hlídač v parku), Thom Barry (ostraha), a další

Americký prezident je první z příbalových DVD, které vyšlo v reedici obohacené o české titulky. Možná je to začátek nového trendu, který ukazuje, že počkat si na levnou novinovou verzi, může být za jistých okolností výhodné nejen z finančního hlediska.

Údaje o DVD:

Titulky: české
Jazyky: český 2.0, anglický 2.0
Obraz: barevný, 16:9, PAL (podle imdb.com 2,35:1)
Přibližná délka: 109 minut
Design obalu: © 2007 Universal Studios
© 1995 Castle Rock Enternaiment and Universal Pictures Studios