Anton

Příběhy malých rozpustilých kluků nejsou v žánru kreslených filmů ničím novým. Připomeňme si například příhody Kluka z plakátu nebo dvojice Bolek a Lolek. Tyhle pohádky však už známe nějaký ten pátek, ale dnešní generace kluků má nyní možnost seznámit se prostřednictvím DVD s malým neplechou, který se jmenuje Anton. Vyjde jako příloha časopisu Baby DVD za 79 Kč, (89 Sk) v polovině října.

Anton je chlapec, jehož vize, fantazie a sny ožívají. Jeho nejlepší kamarád je dřevěný houpací kůň, se kterým vyráží za dobrodružstvím.

Stačí, aby na zemi našel ptačí pírko, které si zasune do vlasů, a hned se z něj stane indián na lovecké stezce. Pasoucí se ovce v ohradě se náhle promění v divoké prérijní bizony. Kopretiny se snadno promění v indiány, okvětní lístky se stanou indinánskými čelenkami.
Anton žije v rodině, která rámcuje všechny příběhy a tvoří jeho důležité zázemí. Děj jednotlivých příběhů je snadno srozumitelný tvůrčím jazykem obrazové animace a nepotřebuje komentář a tím pádem ani dabing.
DVD je doslova nabito obsahem. Obsahuje totiž celkem 26 kapitol, z nichž každá je samostatným uceleným příběhem z Antonova života.
Anton představuje evropský styl animace a je typem neagresivní, dalo by se až říci civilní produkce pro děti. Příběhy čerpají z normálního klukovského světa a neobsahují ani v nejmenším žádné prvky násilí či vulgarity. Důležitý je důraz na rodinný kontext a důvěru v nejbližší členy rodiny, kterými jsou máma a táta. Rozhodně nemusíte mít strach, že u sledování tohoto titulu vaše děti pochytí něco co by neměly nebo že by na ně mohl mít nesprávný vliv. Právě naopak. Z příběhů sálá hřejivý optimismus a radost ze života a děti se u něj určitě nebudou nudit.
Seriál o Antonovi byl natočen v českoholandské koprodukci ve Studiu Bratři v triku. Režíroval jej známý holandský (původem dánský) autor kreslených filmů Borge Ring, jehož jméno je ve světě filmové animace pojmem – obdržel mj. Oscara za kreslený film Anna a Bella.
Režisér Borge Ring je původem Dán, narodil se v roce 1921. Do Holandska se přestěhoval v roce 1952, kdy přišel pracovat pro studia Toonder.
Ring má v oboru animace bohaté zkušenosti. Ačkoliv je především animátorem, pracoval i jako autor komiksů pro magazín Sjors. V roce 1975 se podílel jako animátor na pohádce podle komiksu Šmoulové a magická flétna (Flûte à six schtroumpfs) jehož autorem byl kreslíř Peyo. V roce 1981 spolupracoval na legendární kanadské kreslené sci-fi Heavy Metal. Svou již vypracovanou animaci předvedl na pohádkově laděném animáku z prostředí Vikingů s prvky starogermánské severské mytologie Valhalla. V roce 1986 spolupracoval s Francouzi na animované komedii Asterix v Británii (Astérix chez les Bretons), která se nejvíce přiblížila kreslené komice původního francouzského komiksu tak jak ho známe z klasické tištěné verze a podle mínění znalců jde o nejlepší zpracování Asterixe, které kdy bylo natočeno.
Po dalším francouzském animáku Velký třesk se v roce 1989 vrátil opět k Peyovi ve filmu Astérix a velký boj (Astérix et le coup du menhir). Na americkém filmu The Magic Voyage (Die Abenteuer von Pico und Columbus) pracoval již jako hlavní animátor. Ve stejné pozici se účastnil v roce 1993 i práce na americké dětské fantasy animované komedii We’re Back! A Dinosaur’s Story. Jeho tvůrčí podíl jako spoluautora scénáře můžeme nalézt i v letos vyprodukované německo americké koprodukci (Ne)šťastně až na věky (Happily N’Ever After), který vám svým výtvarným pojetím připomene Úžasňákovy.
K dalším zajímavým bodům Ringovy filmografie připočtěme ještě kanadský krátkometrážní snímek Karate Kids z roku 1990, či Asterix v Americe (1994). Jako samostatný režisér natočil sedmiminutový Oh My Darling (1978), osmiminutový Run of the Mill (1999), za který získal cenu poroty na filmovém festivalu v Cannes a již zmiňovaný titul Anna & Bella (1984).
Zajímavost: Seriál Anton, který čerpá vznikl koncem devadesátých let, je nesmírně populární v Japonsku, kde již vyšla knižní i filmová podoba.
Produkce: Ruud van Breugel
Námět a scénář: Janika a Borge Ring
Vedoucí animátor: Milan Klikar
Pozadí: Miluše Hluchaničová
Animátoři: Růžena Brožková, Milada Kačenová, František Mlčák, Olga Šišková, Markéta Šišková, Jaroslava Zleskáková
Hudba: Soundscape B.V.
Produkce: Gene Deitch
Studiová produkce: Zdenka Deitchová
Animační produkce: Krátký film Praha a.s.
Postprodukce: Frame Ltd. Praha
Vyrobil: Palm Plus Produkties, B.V.
Distribuce: Telescreen Distribution, a division Palm Plus Multimedia B.V.