Aha! – Orlové práva

Aha! tentokrát sáhlo do vod osvědčených zahraničních titulů a tak nás v pátek 1. srpna 2008 v jeho podání čekají Orlové práva za 44,- Kč. Kriminální komedie o ukradeném obraze, sličné zlodějce a svérázné obhájkyni, která vtrhne do života usedlého zástupce prokurátora.

Vtipný i napínavý příběh sleduje případ Chelsey Deardon, dcery slavného malíře, která je zatčena při pokusu o krádež obrazu, který jí před osmnácti lety, těsně před svou smrtí, věnoval otec. Její energická mladá obhájkyně Laura Kelly, která budí pozornost svými značně nekonvenčními metodami, obratně a poněkud razantně vtáhne do případu zástupce státního prokurátora a příštího okresního prokurátora Toma Logana, když ho před televizními kamerami donutí slíbit, že osobně přezkoumá žalobu, v níž je celá řada nejasností a rozporů. Zdánlivě banální případ se dramaticky vyostří, když se Chelseu a Toma někdo pokusí zavraždit.

 

Navíc Lauru navštíví detektiv Cavanaugh, který před lety vyšetřoval požár, při kterém zemřel malíř Sebastian Deardon a kromě svého přesvědčení, že tehdy šlo o vraždu předá obhájkyni seznam obrazů, které při požáru údajně shořely. Je mezi nimi i obraz, který Chelsea ukradla. Tom a Laura sledují stopu obrazu od fotografa Forrestera až k Taftovi, majiteli velké galerie. Stanou se málem obětí exploze, která má ve skladu galerie zahladit některé stopy a vzápětí je Chelsea zatčena za vraždu Tafta, ke kterému se v noci vloupala s pistolí.

 

Tom zapletený do skandálu je vyhozen z práce a Laura ho přesvědčí, aby v její kanceláři dál pracoval na případu, který ho stál místo. Navíc je stále jasnější, že mezi Laurou a Tomem se začíná rodit vztah, který hluboko přesahuje služební rámec.

 

A názory diváků?

Příjemná krimikomedie na večer. Typický Reitman – gagy nejsou hloupé, nejde o žádné velké umění, ale o pohodový film. Robert Redford, který ve své další roli správného Američana, blonďáka se zlatým srdcem, spolu s uhrančivě krásnou Daryl Hannah a energickou právničkou Debrou Winger, vyšetřuje zdánlivě banální případ krádeže vzácného obrazu. Přes několik přestřelek, honiček, požárů a nenáročného humoru se v téhle dvacet let staré komedii dostaneme až ke kýženému happy-endu. Nic víc, nic míň!!

Žánr: Komedie / Romantický / Krimi

Země původu: USA

Rok vzniku: 1986

Délka: 111 minut

Světová premiéra: 18. června 1986 – USA

Premiéra v kinech ČR: 1. února 1990

Původní název: Legal Eagles

Režie: Ivan Reitman

Scénář: Jim Cash, Jack Epps Jr., Ivan Reitman

Produkce: Arne Glimcher, Michael C. Gross, Sheldon Kahn, Joe Medjuck, Ivan Reitman

Hudba: Elmer Bernstein

Kamera: László Kovács

Společnost: Universal Pictures / Mirage / Northern Lights Entertainment

Natáčeno: New York City, New York, USA

Hrají: Robert Redford (Tom Logan), Debra Winger (Laura J. Kellyová), Daryl Hannah (Chelsea Deardonová), Brian Dennehy (Cavanaugh), Terence Stamp (Victor Taft), Steven Hill (Bower), David Clennon (Blanchard), John McMartin (Forrester), Jennifer Dundas (Jennifer Loganová), Roscoe Lee Browne (soudce Dawkins), Christine Baranski (Carol Freemanová), Sara Botsford (Barbara), David Hart (Marchek), James Hurdle (Sebastian Dearden), Gary Howard Klar (Hit Man), Christian Clemenson (kněz), Bart Burns (soudce), Bruce French (reportér), Lynn Hamilton (Doreen), Paul Jabara (řidič taxíku), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky  

Titulky: česky vypínatelné u českého zvuku, česky napevno s anglickým zvukem

 

 

Obraz: barevný PAL 16:9 (2,35:1 letterbox)

Bonus: žádný