Filmag edice válka – Kamikaze: V barvě

Filmag nabídne ve čtvrtek 18. září 2008 v ediční řadě válečných seriálů poněkud netradičně nikoli titul hraný, ale dokumentární. Kamikaze: V barvě za 45,- Kč. Originální vydání se honosí upoutávkou „Protože válka nikdy není černobílá“. A rozdělený na dva díly ho vysílala Česká televize.

Celovečerní dokument, na kterém se podílela řada válečných veteránů, představuje vyváženou prezentaci historie japonských sebevražedných letců 2. světové války, známých pod pojmem kamikaze. Tisíce mladých mužů, věrných národním tradicím, neváhalo obětovat svůj život ve jménu císaře a vlasti.
"Pamatujte si, že povinnost je těžší než celá hora, ale smrt je lehká jako pírko." S těmito slovy posílali japonští velitelé sebevražedné piloty do útoku na americké lodě. Jejich nasazení do bojů prosadil v říjnu 1944 japonský admirál Takidžiró Óniši a od té doby se často sotva dospělí mladíci vrhali s letouny napěchovanými výbušninami střemhlav na spojenecké lodě. Měli být novým „božským větrem“, který spasí Japonsko, ale tento cíl nebyl v lidských silách. Kamikaze, lidská bomba a bombardér v jednom provedení. Piloti naváděli svá letadla na cíl ve jménu božského císaře. Velitelé jim opakovali, že po své hrdinné sebevražedné smrti vstoupí mezi bohy. Byla to zcela nová strategie, dosud nepoužitá v dějinách vojenství. Strategie zdánlivě neporazitelná. Kamikaze sice dosáhli určitých úspěchů, ale ty byly příliš draze vykoupeny. Každý úspěch znamenal ztrátu zkušeného pilota i letadla a takové plýtvání si Japonsko nemohlo dovolit.

Po počátečních úspěších začaly být používány i jiné formy sebevražedných útoků. A to sebevražedné bárky, pilotované bomby „óka“ a „pilotovaná torpéda“.

Dokument sleduje v osmi kapitolách počátky působení kamikaze na Filipínách, následuje bitva o ostrov Iwodžima a vše vrcholí monstrózní akcí při obraně ostrova Okinawa. Unikátní filmové materiály, připomínající toto období, přináší množství unikátních barevných záběrů, z nichž některé nebyly ještě nikdy zveřejněny. Kamikaze, tito moderní samurajové, po sobě zanechali hořký a mučivý odkaz. Obětovali se za vlast, ale jejich oběť byla marná a zbytečná.

Žánr: Válečný / Dokument
Země původu: Kanada
Rok vzniku: 2002
Délka:  82 minut
Původní název: Kamikaze: In Color
Režie: Ron Marans
Produkce: Ron Marans
Společnost: Kralyevich Productions, Goldhil Video  

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky
Titulky: žádné
Obraz: barevný / černobílý 4:3
Bonus: fotogalerie, z naší nabídky