Legendy českého filmu – Anton Špelec, ostrostřelec

Dalším filmem z edice Legendy českého film, který vyjde v úterý 23. září 2008, bude slavná komedie s Vlastou Burianem Anton Špelec, ostrostřelec. Cena 49,- Kč.

Antonín Špelec (Vlasta Burian) je výrobcem hudebních nástrojů, také člen gardy ostrostřelců a právě se svými zaměstnanci – škudlilem Kukačkou (Jindřich Plachta) a nenažrancem a lenochem Aloisem (Theodor Pištěk) opravuje varhany. Když se najednou ozvou rány z děla a do dílny se přiřítí Špelcův kamarád, bednář a také ostrostřelec Kačaba (Jaroslav Marvan), a připomene mu, že je výroční vyznamenání ostrostřelců a že dostane medaili. Špelec něco naznačí své ženě Rézi (Růžena Šlemrová). Při předávání se ale Špelec dozví, že medaili dostane až na přes rok. To ho naštve a v místní hospodě se opije „liguérem“ ,urazí velitele ostrostřelců Čtvrtečku (Jiří Dréman) a císaře pána výrokem: „Císař pán je vůl!!!“. K tomu se v hospodě strhne rvačka, po ní se Špelec dostane před soud, kde dostane tři měsíce nepodmíněně.

Špelec vyhodí z domu svého kamaráda Kačabu, protože se za něj u soudu nezaručil. Špelcova žena Rézi však vymyslí, aby si to za Špelce odseděl někdo jiný, jinak by mohli živnost zavřít. Přemluví dělníka Kukačku, aby si to odseděl, a slíbí mu až čtyřicet zlatých. Špelec se začne tajně schovávat v zadní dílně. Mívá však hlad, protože dělník Alois mu vždy jídlo sní, on neví, že se Špelec schovává, myslí si, že je zavřený. Antona to už štve a také jeho ženu, hlavně, když teta Rézi, Josefína (Ella Nollová) Špelce pomlouvá a on to všechno musí poslouchat. Mezitím se Kukačka seznámí s jedním pobudou (František Kreuzmann), který chce být přes zimu zavřený v teple ve vězení a tak mu nabídne, jestli by si za něj nechtěl sednout a on hned šel. Kukačka si pak našel děvče. Pobuda však ve vězení umřel a všichni si mysleli, že to je Špelec a proto Rézi dostala úmrtní list. Špelec se proto šel schovat ke kamarádu Kačabovi. V den svého pohřbu se Špelec začne vydávat za svého bratra, dvojče Rudolfa. Kukačka mu pak vysvětlí, jak se to má s tím úmrtím a proto se začne vydávat za bratra navždy, vezme si svoji ženu, také se přihlásí k ostrostřelcům. V hospodě se opět opije „liguérem“ a chce opět urazit císařský majestát, naštěstí mu velitel přinese tu vysněnou medaili.

Země původu: Československo
Rok vzniku: 1932
Anglický název: Anton Spelec, Sharp-Shooter
Žánr: komedie
Režie: Martin Frič
Hrají: Vlasta Burian, Růžena Šlemrová, Jaroslav Marvan, Theodor Pištěk st., Jindřich Plachta, Jiří Dréman, Ella Nollová, Karel Postranecký, František Kreuzmann st., Alexander Třebovský, Čeněk Šlégl, Karel Schleichert, Viktor Nejedlý, Emanuel Hříbal, Ferdinand Jarkovský, Anči Pírková, Robert Ford, Václav Menger, Jan W. Speerger, Josef Kytka, Antonín Frič, Luigi Hofman, Josef Klapuch, Jindřich Edl, F. X. Mlejnek, Jan Richter, František Říha, Eduard Šlégl, Bohdan Lachman

Námět: Emil Artur Longen
Scénář: Josef Neuberg