Legendy českého filmu – Pobočník Jeho Výsosti

 

Další legendou z edice Legendy českého filmu je komedie Pobočník Jeho Výsosti. Opět jde o další film s Vlastou Burianem, který vychází v sobotu 27. září 2008 za cenu 49,- Kč

 

Je to už téměř sedmdesát let, kdy se v naplněných premiérových kinech po sedm týdnů hrála komedie režiséra Martina Friče "Pobočník Jeho Výsosti". V titulní roli exceloval Vlasta Burian. Jako každý člověk měl i Vlasta Burian obyčejné lidské slabosti. Patřila mezi ně zejména vášeň pro uniformy všeho druhu. Cítil se v nich jako ryba ve vodě, oblékal je na divadle, ve filmu a mnohdy i v soukromém životě. Také v situační frašce Pobočník Jeho Výsosti se objevuje jako nadporučík Patera, který se nešťastně zapletl do skandální aféry nejvyšších kruhů habsburské monarchie a je z trestu přeložen do zapadlé posádky v Mňuku. Nadporučík Patera je na dálku jmenován pobočníkem prince Evžena, který má před svatbou a musí se rozejít se svou milenkou. Požádá Pateru, aby zařídil jejich poslední schůzku. Protože se navzájem neznají, začíná kolotoč plný omylů. Námětově vychází tato komedie z divadelní hry E. A. Longena "Kasta pro sebe aneb Travičská aféra nadporučíka Hofrichtera", kterou uvádělo Burianovo divadlo. Poslední film natočený v ateliérech AB na Vinohradech.

Země původu: Československo
Rok vzniku: 1933
Žánr: Komedie
Režie: Martin Frič
Hrají: Vlasta Burian, Suzanne Marwille, Nora Stallich, Helga Nováková, Jaroslav Marvan, Bedřich Vrbský, Ladislav Hemmer, Ela Šárková, Antonín Vaverka, Josef Rovenský, František Kreuzmann st., Míla Reymonová, Čeněk Šlégl, František Černý, Alexander Třebovský, Marie Grossová, Josef Roja, Karel Mácha – Kuča, Milka Balek – Brodská, Ludvík Veverka, František Malý, Karel Postranecký, Eman Fiala, Robert Ford, Jan Richter, Beda Saxl, Vasil Truchlý, Gustav Hilmar, Eduard Šlégl, Věkoslav Satoria, Václav Pecián, Václav Menger, Ferdinand Jarkovský, Jára Kohout, Mario Karas a další.

Námět: Emil Artur Longen
Scénář: Václav Wasserman 
Kamera: Otto Heller
Hudba: Eman Fiala
Zpěv: Bajo-trio
Střih: Martin Frič
Zvuk: Bedřich Poledník