Legendy českého filmu – Muži v offsidu

Dalším filmem z edice Legendy českého filmu z katalogu společnosti Filmexport Home Video, který vyjde v úterý 30. září 2008, bude slavná fotbalová komedie s Hugo Haasem Muži v offsidu. Cena 49,- Kč.

Není snad diváka, který by neznal svéráznou postavu vášnivého fotbalového fanouška pana Načeradce, hlavní postavu slavného humoristického románu Karla Poláčka, který také posloužil jako předloha pro filmový scénář. V roce 1931 jej natočil režisér Svatopluk Innemann jako tehdy (a vlastně dodnes) poměrně ojedinělou sportovní veselohru, třebaže její zcela mimořádný úspěch přímo vybízel k dalším projektům. Už v době svého uvedení běžel v pražských premiérách celých dvanáct týdnů, měl velmi pochvalné kritiky a v roce 1969 se dokonce dočkal v našich kinech obnovené premiéry. O úspěch se stejnou měrou zasloužila jak Poláčkova vtipná a mezi čtenáři stále oblíbená předloha, tak i vynikající herecké výkony, především pak znamenitý Hugo Haas, který tu vytvořil svou první velkou filmovou roli (stejně nezapomenutelná je i jeho role doktora Galéna v adaptaci Čapkovy hry „Bílá nemoc„, kterou sám režíroval).

Po jeho boku se objevili Eman Fiala (také autor hudby k filmu) jako mladý Eman, Jindřich Plachta jako Emanův otec krejčí Emanuel Habásko, Theodor Pištěk jako holič Šefelín, Jiřina Štepničková jako jeho dcera Emilka nebo Jaroslav Vojta ve vedlejší roli Antonína Hátle. Jde o jeden z mála filmů režiséra Svatopluka Innemanna, autora řady nepříliš hodnotných veseloher často až kýčovitých, který přežil svou dobu a ještě dnes, po více než šedesáti letech skutečně pobaví. Ani ne o rok později natočil Gustav Machatý již méně úspěšné volné pokračování „Mužů v offsidu“ pod názvem „Načeradec, král kibiců„.

Majitel obchodu s konfekcí, pan Richard Načeradec ze Žižkova, je nadšeným fandou S. K. Slavie a přes odpor své ženy chodí každou neděli na fotbal. Krejčí Emanuel Habásko žije osaměle s dospělým synem Emanem. Krejčího nekonečně uhání vdova Ouholičková, ale otec Habásko statečně odolává. Habáskové neuznávají jiný klub kromě S. K. Viktorie. Jednou na utkání Slavie – Viktorie se střetne Načeradec s Emanem. Jejich bouřlivou rozpravu ukončí až strážník a odsoudí oba k pořádkové pokutě. Eman, který je nezaměstnaný, nemá na pokutu peníze. Načeradec zaplatí i za něho a nabídne mu práci ve svém obchodě. V novém zaměstnání se Eman zamiluje do Emilky Šefelínové z Nuslí. Tuto známost chce otec Šefelín bez milosti ukončit. Ale oblíbí si otce Habáska pro jeho bodrou povahu. Proto může všechno skončit svatbou Emana s Emilkou v kostele svaté Ludmily.

Žánr: komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1931

Délka: 93 minut

Kinopremiéra v ČR: 11. září 1931

Režie: Svatopluk Inneman

Předloha: Karel Poláček (stejnojmenný román)

 Scénář: Josef Neuberg, František Tichý, Vladimír Rýpar

Vedoucí výroby: Ladislav Kolda

Hudba: Eman Fiala

Kamera: Václav Vích

Střih: Svatopluk Innemann

Společnost: AB

Hrají: Hugo Haas (obchodník Richard Načeradec), Jožka Vanerová (Hedvika, Načeradcova žena), Felix Kühne (strýc Ignác Kauders), Jindřich Plachta (krejčí Emanuel Habásko), Eman Fiala (Eman, syn krejčího Habáska), Betty Kysilková (vdova Ouholičková), Theodor Pištěk (holič Alois Šefelín), Ella Nollová (Šefelínova žena), Jiřina Štěpničková (švadlena Emilka, dcera Šefelínových), Jaroslav Vojta (Antonín Hátle), Růžena Šlemrová (Šmalfusová, majitelka módního salonu), Laufer Josef (reportér – sportovní redaktor), František Říha (Sádlo), Emanuel Trojan (fanoušek S.K. Slávie), Viktor Nejedlý (fanoušek S.K. Slávie), Jaroslav Marvan (policejní komisař), Jan Richter (vrchní Patera), F. X. Mlejnek (fotbalový fanoušek), František Haller (fotbalový fanoušek), Jaroslav Bráška (fotbalový fanoušek), Jindřich Adolf (fotbalový fanoušek), Emil Dlesk (fotbalový fanoušek), Julius Vegricht (fotbalový fanoušek), Slávka Holakovská (švadlenka), Václav Menger (karbaník), Karel Šilhánek (číšník), Vladimír Smíchovský (muž v okně), Ladislav Kolda (muž na horské dráze), Josef Oliak (příbuzný pana Načeradce), Robert Ford (příbuzný pana Načeradce), Marie Oliaková (příbuzná pana Načeradce), Arnold Reimann (příbuzný pana Načeradce), Mariana Hellerová (příbuzná pana Načeradce), R. A. Dvorský (zpěvák), Melody Boys

Údaje o DVD:

Obraz: černobílý, PAL, 4:3

Zvuk: 2.0 česky

Titulky: české pro neslyšící