Atypfilm – Speer a Hitler – Ďáblův architekt 1

Dokumenty o historii 2. světové války na straně jedné a hrané filmy o tomtéž  na straně druhé (jako například j formou příbalu již vydaný Pád třetí říše) představují dva rozdílné přístupy k této látce, která je neustálým zdrojem inspirace pro dokumentaristy i režiséry hraných filmů. V současné době se prosazuje nový typ dokumentu kombinovaného s hranými scénami. To je případ série Speer a Hitler, jejíž první část měl vydat Atypfilm v sobotu, ale vyšla již v pátek 3. října 2008 za 49,- Kč.

Scenárista a režisér Heinrich Breloer se představil již trilogií Bratři Mannovi – román století, ve které unikátním způsobem spojil historické archivní dokumenty, výpovědi zúčastněných a hrané pasáže. Projekt z roku 2001 získal řadu významných uznání včetně prestižní televizní ceny Emmy.

Ve své další minisérii Speer a Hitler se autor věnuje postavě nadějného architekta, blízkého Hitlerova spolupracovníka, patřícího k duchovní elitě Třetí říše, Albertu Speerovi. Tento muž byl v Norimberském procesu odsouzen na „pouhých“ 20 let, zatímco nad ostatními důležitými aktéry Třetí říše byl vynesen rozsudek smrti. Hrané pasáže, prokládané unikátními záběry a nahrávkami i výpověďmi tří dětí Alberta Speera, se mj. snaží odpovědět na otázku, jaký díl viny nesl na svých ramenou tento člověk. Broelörova „dokudramatická“ mozaika se snaží vyvrátit všechny mýty a polopravdy, vytvořit celistvý a pravdivý portrét člověka, nadaného architekta, spořádaného otce rodiny i muže, který významným způsobem ovlivnil dějiny.

První část nese název Blud o Germánii a vrací se k počátkům vztahu Hitlera a Speera. Jejich setkání proběhlo ve znamení oboustranného respektu. Speerovy architektonické vize dokonale zhmotnily velikášské myšlenky o Třetí říši. Obří kopule, monstrózní osvětlení, velkolepá výstavba nových městských čtvrtí, tím vším naplňoval Speer v zápalu génia Hitlerovy představy. Ve dvou výrazných rolích uvidíme v hraných pasážích přední německé herce Sebastiana Kocha (Speer) a Tobiase Morettiho (Hitler).
Rok vzniku: 2004/2005
Země původu: Německo
Originální název: Speer und Hitler
Žánr: hraný dokument

Režie: Heinrich Breloer     
Scénář: Horst Königstein
Hrají: Sebastian Koch, Tobias Moretti, Dagmar Manzel, Eva Haßmann, Peter Rühring, André Hennicke, Michael Gwisdek,     Elert Bode, Andreas Kallauch, Andreas Conrad, Susanne Schäfer, Axel Milberg, Erika Marozsán, Wilfried Hochholdinger, Hannes Jaenicke, August Zirner, Markus Boysen, Milena Dreißig, Peter Schneider.
Kamera: Gernot Roll
Hudba: Hans-Peter Ströer
Společnost: Bavaria Film GmbH (München-Geiselgasteig)
Produkce: Heinrich Breloer; Thilo Kleine; Michael Hild
Střih: Monika Bednaaz-Rauschenbach
Obsazení:  Rita Serra – Roll
Kostýmy: Barbara Brum, Sibyll Möbius
Masky: Wlademar Pokromski, Birger Laube
Obrazová kompozice: Gernot Roll

Dokument také běžel několikrát v České televizi, naposled v lednu tohoto roku.