Lidové noviny – Planety 4. – Měsíc

 

V úterý 7. října 2008 vyjde již čtvrtý disk z řady dokumentů BBC nazvané lapidárně Planety. Tato řada vychází jako příloha Lidových novin. Název druhého dílu zní Měsíc. Cena 49,- Kč

 

 

Měsíc je jediným známým přirozeným satelitem Země. Nemá jiné formální jméno než „měsíc“ (odborně Měsíc), i když je občas básnicky nazýván luna (slovanský a zároveň latinský výraz pro měsíc). Jeho symbolem je srpek. Kromě slova lunární se podle jména starořecké bohyně měsíce Seléné používá k odkazu na Měsíc též kmene selene nebo seleno (selenocentrický, Selenité, atd.). 

 

Střední vzdálenost Měsíce od Země je 384 403 km. Měsíční rovníkový průměr činí 3 476 km. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Roku 1969 přistáli Neil Armstrong a Edwin Aldrin v rámci programu Apollo jako první lidé na Měsíci, a tím se stali i prvními lidmi, kteří stanuli na povrchu jiného vesmírného tělesa než Země. 

 

Lidové noviny přinášejí dokument BBC – Planety 

 

Lidové noviny a BBC uvádějí nový dokumentární seriál na DVD. Kupte si dokument Planety o dobývání a objevování vesmíru. Podívejte se na osm epizod, které odkrývají nové světy, ukazují minulost, přítomnost i dalekou budoucnost sluneční soustavy. Lidové noviny přinášejí dokument britské BBC natočený nejmodernější počítačovou technikou, s dosud neuveřejněnými archivními materiály a nejnovějšími poznatky vědců celého světa. Dokument Planety je nejobsáhlejší a nejpozoruhodnější zprávou o vesmírném výzkumu a objevech, jaké kdy lidé učinili. 

 

 

 

Údaje o DVD:

Délka: 50 minut

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: žádné

 

 

Obraz: barevný 4:3

Bonus: žádný