Legendy českého filmu – Jedenácté přikázání

I v následujím týdnu se dočkáme dalších dvou titulů z edice Legendy českého filmu. V úterý 7. října 2008 se opět setkáme v hlavní roli s Hugo Haasem. Film se jmenuje Jedenácté přikázání a cena je 49,- Kč.

Tento film vyšel již před více jak dvěma lety v edici Zlatý fond (tehdy ještě za 199,- Kč) a tehdy jsme se mu vcelku podrobně věnovali. Tehdejší text vzal bohužel dávno za své, takže si připomeňme detaily znovu.

Starozákonní desatero jako nejstarší mravní kodex světa věnuje řadu svých ustanovení také svátosti stavu manželského. Podle klasika české divadelní veselohry Františka Ferdinanda Šamberka však opomíjí zákaz, který by bylo možno volně interpretovat slovy „nezapřeš nikdy ženy své“.

V české filmové komedii z roku 1935 ho porušil slavný český komik Hugo Haas a to dokonce již podruhé, hrál hlavní postavu i v první zfilmované verzi z roku 1925.

Vše začíná během silvestrovské oslavy příchodu dvacátého století, kdy se v jednom nočním podniku sejdou tři přátelé. Notář Jiří Voborský, úředník Emanuel Střela a nadporučík Miloslav Jičínský. Ve stejném podniku slaví také Florián a Veronika Králíčkovi se svými dvěma dcerami Emmou a Julií. Když se Králíčkovi ráno doma probudí, najdou v Emmině pokoji v křesle spícího muže – Voborského. Otec prohlásí, že notář tím kompromitoval jejich dceru a proto se s ní musí oženit.

Voborský kategoricky odmítá, ale jen do chvíle, než zjistí, že jde o dívku, která se mu líbila na silvestrovské zábavě. Po svatbě jedou novomanželé na venkov v naději, že tam budou sami. Už večer však nečekaně přichází Voborského přátelé. Kdysi si vzájemně přísahali, že se nikdy neožení a proto jim Jiří představí Emmu jako svou dceru. Situace se komplikuje nejen složitým předivem lží a výmluv, ale také příchodem rodiny Králíčkovy.

Střela navíc ze záplavy lží nabude přesvědčení, že Emma není dcerou Voborského, ale jeho. Její údajnou matkou má být jistá Eližběta Vaňousová. Zmatky pokračují, když se Jičínský zamiluje do Julie, ale Voborský se domnívá, že mu jde o Emmu. Zkrátka zmatek nad zmatek.

Vše se objasní, až když se Voborský přizná, že se oženil. Jičínský pak požádá o ruku Julie a Vaňousová prozradí Střelovi, že s ním žádné dítě nikdy neměla.

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1935

Délka: 77 minut

Premiéra v kinech ČR: 30. srpna 1935

Režie: Martin Frič

Námět: František Ferdinand Šamberk (divadelní hra Jedenácté přikázání)

Scénář: Emil Artur Longen, Otakar Vávra

Produkce: Vladimír Kabelík

Kamera: Otto Heller

Hudba: Karel Hašler, Miloš Smatek

Střih: Martin Frič

Kostýmy: Adolf Wenig

Zvuk: Bedřich Poledník

Výprava-architekt: Štěpán Kopecký

Výtvarník: Arnold Reimann

Společnost: Elekta

Hrají: Hugo Haas (c.a k.notář Jiří Voborský), Jiřina Štěpničková (Emma, Voborského žena), Theodor Pištěk (Florián Králíček, otec Emmy), Milada Gampeová (Veronika Králíčková, matka Emmy), Truda Grosslichtová (Julie, mladší dcera Králíčkových), Jindřich Plachta (úředník Emanuel Střela,Voborského), Jiří Plachý (nadporučík Miloslav Jičínský, Vob.), Václav Trégl (švec a vel.ostrostřelců Bartoloměj), Ella Nollová (Eližběta, roz.Vaňousová, Peckova ž), Karel Hašler (okresní hejtman), Jára Kohout (klamaný manžel Rousek), Alois Dvorský (utlačovaný manžel Cafourek), Betty Kysilková (utlačující manželka Cafourková), Marie Bečvářová (služka u Voborského Františka), Jaroslav Marvan (starosta města), Václav Menger (piják), Milada Smolíková (panička), František Jerhot (obr), Josef Waltner (ředitel zpěvní síně), Karel Faltys (představitel „Starého roku“ 1900), Marie Grossová (představitelka „Nového roku“ 1901), Karel Postranecký (strážník na jevišti), Ferdinand Jarkovský (kominík), František Beranský (hasič), Robert Ford (dvorní rada), Josef Kotalík (revident), Jaroslav Bráška (obecní starší), Antonín Soukup (farář), Růžena Vašutová, a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný