Aha! – Pidilidi

Pokud na oficiálních stránkách v měsíčním přehledu je ještě stále na pátek uveden titul Hvězdy na zemi, tak už minulý týden na obalu Rozpoutaného pekla byla upoutávka na titul, plánovaný původně až na 24. 10. 2008. Takže stav by měl být takový, že teď v pátek 17. října 2008 pod hlavičkou Aha! se dočkáme rodinného filmu Pidilidi za 49,- Kč.

Věděli jste, že existují lidičkové, kteří žijí pod podlahou každého domu a bytu? K životu skoro nic nepotřebují: místo stolu si vezmou váš knoflík, místo peřin si půjčí vaši ponožku a jedna kulička hrášku, která vám spadne ze stolu, vystačí celé rodince. A právě tito malí společníci začnou vadit novému majiteli domu, který se je rozhodne vyhnat. To ovšem netuší, že si naše povedená rodinka pozve na pomoc všechny Pidilidi ze širokého dalekého okolí. A to teprve nastane tanec!

Znají to snad všichni. Každou chvíli se ztratí tužka, sponka do vlasů, jehla nebo krabička sirek. Jsou to drobnosti a kdo by po nich pátral, že? Ten kdo by to udělal by se mohl seznámit s národem malinkých pidilidí. Jsou asi deset centimetrů vysocí, všichni jsou milí, vynalézaví a výborně šplhají. Žijí si ve svých 3+1 pod podlahou a ve skulinách těch našich 3+1. Tak například v domě Lenderových žije se svou rodinou Lusk Clock. Zatímco jeho ženuška se stará o minidomácnost, on se svými dětmi Arielkou a Hráškem vyráží na výpravy do velkého světa (hlavně kuchyně), aby si vypůjčili vše potřebné pro život, třeba tužkovou baterii. Poklidný život obou rodin však naruší podlý advokát Ocious Potter, který zatají závěť, podle níž Lenderovým patří dům, a nechá je vystěhovat. Chce totiž na jeho místě postavit lukrativně extravagantní bytovky.

Arielka a Hrášek se rozhodnou, že to tak nenechají, což ovšem není vůbec jednoduché, protože Potter si přivede na pomoc deratizátora Jeffa. Následuje báječné dobrodružství plné napětí, nebezpečných situací, ale hlavně legrace a pohádkové atmosféry.

Jeden z nejdražších rodinných filmů v historii britské kinematografie a současně důkaz, že ještě lze natočit půvabné a osobité dílko, na které je radost pohledět, vznikl v roce 1997. Cesta Pidilidí na filmová plátna ale začala už mnohem dřív a nebyla jednoduchá. Poprvé se úsměvné příhody skřítků objevili v roce 1952 v knize Mary Nortonové, bývalé herečky, která se kvůli rodině vzdala divadla. Původní nápad byl prý dílem jejich čtyř dětí, když s malými malovanými porcelánovými panenkami hrály na podlaze složité hry. Kniha v originále nazvaná The Borrowers (což v překladu znamená Vypůjčovatelé) měla úspěch a tak se brzy objevil zástup nových dílů – Pidilidi na vodě, Pidilidi ve vzduchu a další, až k poslednímu dílu z roku 1980.

Přesto trvalo celých dvacet let, než inspirovaly televizní tvůrce a Pidilidi dočkali první hrané verze. A dalších pětadvacet, aby se dostali na stříbrné plátno. Na počátku pokusů o jejich zfilmování byla na přelomu padesátých a šedesátých let herečka Beatrice Straightová. Z plánu však sešlo a projekt se dostal do rukou filmového křídla televizní stanice CBS. Vznikl scénář, ale než mohlo dojít k natáčení, společnost se dostala do potíží a z filmu zase nic nebylo. V roce 1971 získal práva i scénář producent Walt DeFaria a už se jich nepustil. Se svými tehdejšími společníky nejprve nabídli projekt společnosti 20th Century Fox, která souhlasila, pokud se podaří získat Jacka Lemmona do role Luska. Nepodařilo. Jinde to nedopadlo lépe a tak se deFariovci od velkého plátna obrátili k malé obrazovce. Výsledek byl uveden během Vánoc 1971 a získal nejen velký divácký ohlas, ale v následujícím roce také pět nominací na cenu Emmy, což je taková televizní obdoba Oscara. Blýskat na časy se začalo teprve v roce 1989, kdy producent Grainne Marmion inicioval jednání mezi Working Title Television a BBC, jehož výsledkem byly dvě televizní série šesti půlhodinových epizod s Ianem Holmem a Penelope Wiltonovou v hlavních rolích. Úspěch byl opět veliký. Série získaly několik cen a konečně došlo i na filmovou verzi. Teprve moderní počítačová technologie umožnila dokonalé ztvárnění.

Žánr: Komedie / Rodinný / Pohádka / Dobrodružný

Země původu: Velká Británie / USA

Rok vzniku: 1997

Délka: 84 minut

Původní název: The Borrowers

Světová premiéra: 13. února 1998 – USA

Režie: Peter Hewitt

Námět: Mary Nortonová (stejnojmenný román)

Scénář: Gavin Scott, John Kamps

Produkce: Tim Bevan, Liza Chasin, Walt deFaria, Eric Fellner, Debra Hayward, Mary Richards, Rachel Talalay

Hudba: Harry Gregson-Williams, P.J. Hanke

Kamera: John Fenner, Trevor Brooker

Společnost: Polygram Filmed Entertainment / Working Title Films

Natáčeno: Ealing Town Hall, Ealing, Londýn, Velká Británie /Glasgow, Strathclyde, Skotsko, Velká Británie / Shepperton Studios, Shepperton, Surrey, Velká Británie / Theale, Berkshire, Velká Británie

Hrají: John Goodman (Ocious P. Potter), Jim Broadbent (táta Lusk-Pod Clock), Mark Williams (exterminátor Jeff), Celia Imrie (Hudryna-Homily Clocková), Bradley Pierce (Petr ‚Petey‘ Lender), Flora Newbigin (Arielka Arrietty ‚Ett‘ Clocková), Tom Felton (Hrášek-Peagreen Clock), Raymond Pickard (Kecal-Spud Spiller), Aden Gillett (Joe Lender), Doon Mackichan (Victoria Lenderová), Hugh Laurie (strážník Steady), Ruby Wax (úřednice na radnici), Andrew Dunford (Dustbunny), George Yiassoumi (Wrigley), Dick Ward (mlékař), Bob Goody (Minty Branch), Patrick Monkton (Swag)

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky

Titulky: česky vypínatelné u českého zvuku, česky napevno u anglického zvuku

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: žádný

No a doufejme v zařazení původního dabingu :

Jiří Zavřel (Ocious Potter), Petr Oliva (táta Lusk), Jiří Prager(exterminátor Jeff), Vlasta Peterková (Hudryna), Josef Palouš (Petr), P. Dytrtová (Arielka), Vojtěch Rohlíček (Hrášek), Petr Říčánek (Kecal), Pavel Soukup (Joe Lender), Martina Hudečková (Victoria Landerová)

Na DVD je dabing, který pro Bontonfilm Beta vyrobila LS Productions – Dabing v roce 1998, v českém znění: Petr Oliva, Vlasta Peterková, Martina Hudečková, Pavel Soukup, Jiří Zavřel, Jiří Prager, Jan Palouš, Pavlína Dytrtová, Vojtěch Rohlíček, Petr Říčánek, Bedřich Šetena, Otakar Brousek ml., Dagmar Čárová, Pavel Šrom, Jaroslav Kaňkovský, Zdeněk Hess, Bohdan Tůma, Karel Chromík, Libor Hruška, Zdeněk Čtvrtlík