Codi – Bitva o Británii

Přes některé skeptické hlasy se dnes, ve čtvrtek 23. října 2008 objevil již třetí titul edice Druhá světová válka vydavatelství Codi s názvem Bitva o Británii v ceně 49,- Kč. Podtitul zní válečný velitel – Bitva o Británii (v českém komentáři Churchill, válečný vůdce).

Na obálce můžeme číst známý výrok „Nikdy v dějinách bojů nebylo tolik lidí vděčno tak malému počtu jednotlivců", kterým Winston Churchil děkoval letcům za uchránění ostrovů před německými leteckými silami.

 

Na opačné straně můžeme číst oficiální text:

 

Winston Churchill se narodil v roce 1874 anglocko-americkým rodičům. Nepatřil mezi nejlepší žáky a proto se již v ranném věku stal vojákem, později i členem čtvrtého regimentu husarů.

 

Účastnil se bojů na Kubě, v Egyptě a Indii. V roce 1898 pochoduje do jižní Afriky, aby jako zpravodaj Morning-Post popsal anglo-boerskou válku. V jižní Africe byl uvězněn, ale záhy utekl a stal se národním hrdinou.

 

V roce 1900 získává poprvé poslanecké křeslo dolní sněmovny – strana konzervativců. V roce 1906 opět získává poslanecké křeslo, ale tentokrát za liberální stranu a stává se ministrem obchodu.

 

Přízeň britských středních vrstev si vydobude díky důležitým dělnickým reformám. V roce 1914 dostává admirálskou hodnost. Díky své tvrdohlavosti prohraje několik lodních bitev v Dardanelách, načež je zbaven titulu. V roce 1924 opět vstupuje do konzervativního křídla a dosáhne poslaneckého křesla. Na začátku druhé světové války, v roce 1939, se vrací do vlády. V roce 1940 byl zvolen předsedou vlády a jeho první slova pronesena před lidem zněla takto: "Můžu Vám pouze nabídnout krev, pot a slzy."

 

Boj o Británii začíná 10. června roku 1940. Spojenecká letadla (RAF) čelí ohromné síle, kterou pro ně představují letadla Luftwaffe, poslána Göringem. Anglie se stává nedobytnou díky odvaze spojeneckých letadel, která brání nepřetržitým útokům bombardérů a německých stíhaček.

 

A dále je zde příslib, že 6.11. bude následovat Bitva o Atlantik a 20.11. Operace Barbarossa.

 

Žánr: Dokument / Válečný

Země původu: ?Španělsko?

Rok vzniku: 2006

Délka: 66 minut

Režie: José Delgado

Produkce: Xavi Tello

Společnost: Pacific Media

Původní vypravěč: Jose Ma del Rio (španělsky), Adriana Miranda (portuglasky) – na DVD je ale přítomen pouze český zvuk

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky (komentář čte Miroslav Moravec)

Titulky: ne

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný