Karel Čapek – Povídky z jedné kapsy

V pátek 02. května 2008 již popáté vyjde další titul v edici Lidových novin nazvané prostě Audioknihy, která čerpá z klasiků české literatury. Tentokrát je na řadě Karel Čapek. DvojCD má název Povídky z jedné kapsy a jeho cena bude 149,– Kč

 

Povídky z jedné kapsy patří ke skvostům krátké české moderní prózy, která už dneska plným právem náleží do klasiky. Příběhy s kriminální zápletkou autor povýšil na studie člověčenství.

Obsah dvoj CD:
1. DISK – 1. Ukradený spis (18:37) – 2. Případ Selvinův (19:39)
2. DISK – 1. Jasnovidec (17:41) – 2. Vražedný útok (14:41) – 3. Zločin na poště (18:58).
obrazek

Ukradený spis
Plukovník přinesl domů tajný spis a schoval ho do krabice na špagety ve spíži. Tam ho ukradl zloděj Andrlík a přišel na to četník Pištora, který místní galerku znal.

Případ Selvinův
Básník Unde se ujímá případu vraha Selvina, který je odsouzen za vraždu tetičky. Po 7 letech je osvobozen a vydírá básníka, že se přizná k vraždě a tím básníka znemožní, protože ten udělal karieru na osvobození nevinného a básník platí.

Jasnovidec
Státní návladní Klapka jde za jasnovidcem, který čte ze zavřené obálky, ale omylem místo dopisu vraha dá do obálky svůj rukopis. Charakteristika nebezpečného vraha se hodí i na něho.

Vražedný útok
Pan rada sedí u okna, když někdo u jeho hlavy prostřelí okno. Policie se ho ptá, jestli ho nechtěl někdo zabít, on nejprve popírá, že by měl nepřátele, ale potom si vzpomene na drobná příkoří, která lidem způsobil a případ nechá plavat.

Zločin na poště
Adjunkt Houdek chodí s poštovní úřednicí Toufarovou, ale každý bydlí v jiném městě. Aby Toufarová mohla být přemístěna do jeho města, vymyslí plán, že Houdek vezme z pokladny na poště Helence peníze a Helenka se z hanby utopí. Přijde na to četník, nechá Houdka přeložit na Moravu, takže Toufarové přemístění do města je k ničemu.

Celkový čas 99 minut. Čtou Vlastimil Brodský a Ota Sklenčka.

Poslechněte si ukázku