Vapet pro každého – Hra smrti

Dostupná filmografie tragicky zesnulého akčního hrdiny Bruce Lee postupně ztrácí svá bílá místa a Vapet přidá v úterý 11. listopadu 2008 v ediční řadě Pro každého film Hra smrti v ceně 48,- Kč.

Billy Lo je úspěšný akční herec. Už delší dobu vzdoruje tlaku ze strany jisté organizace, která ho chce zastupovat, ale jejíž úmysly a obchodní aktivity jsou velmi pochybné. Vše vyústí až v pokus o Billyho vraždu. Ten se nezdaří, ale Billy předstírá svou smrt, aby mohl nepozorovaně uskutečnit svou pomstu.

 

V roce 1972 natočil během jednoho týdne legendární hongkongský herec a mistr bojových umění Bruce Lee tři akční scény ke svému nově připravovanému filmu Game of Death. V tomto snímku chtěl Bruce představit svůj vlastní bojový styl Jeet Kune Do a měl ztvárnit titulní roli bojovníka, který se musí dostat na vrchol pětipatrové pagody, přičemž každé patro hlídá strážce, jenž je mistrem jiného bojového umění. Natáčení však bylo záhy přerušeno, neboť Bruce dostal nabídku natočit svůj první film v Hollywoodu (Enter the Dragon, 1973). Po jeho dokončení se k projektu Game of Death vrátil, ale pouhý měsíc nato předčasně umírá a nedokončený materiál je na pět let uložen do trezoru.

 

V r.1978 se rozdělané látky chopil režisér filmu Enter the Dragon – Robert Clouse a Brucovi blízcí přátelé a spolupracovníci Sammo Hung, Robert Wall či Dan Inosanto a očekávaný snímek se konečně dočkal uvedení do kin.

 

Příběh byl lehce pozměněn. Hlavním hrdinou je herec a šampión v kung-fu Billy Lo, který se dostane do sporu s mafiánskou organizací, jenž se rozhodne nepohodlného soupeře odstranit. Billy Lo atentát jako zázrakem přežije a využije situace k předstírání vlastní smrti, aby se následně mohl vrátit a pomstít. Film je částečně sestřihem scén z Brucových starších snímků, zbývající sekvence byly natočeny pomocí dvojníka, kterého hráli přeborník v taekwondo Tai Chung Kim a herec a kaskadér Biao Yuen. Vyvrcholením příběhu jsou pak zmiňované tři scény uvnitř pagody se skutečným Brucem Lee. Nejvíce pozornosti jednoznačně poutá finálový souboj Davida s Goliášem, respektive Bruce s Hakimem v podání Kareem Abdul-Jabbara, v té době nejvyššího basketbalisty na světě. Klub NBA Los Angeles Lakers,za který Jabbar hrál, kvůli natáčení údajně pojistil jeho nohy na milion amerických dolarů!

 

A diváci:

 

Jak už bylo mnohokrát řečeno, mohl to být nejlepší film Bruce Leeho… Závěrečná akční scény kdy Bruce bojuje se skoro o metr vyšším soupeřem, kterého hrál basketbalista Kareem Abdul-Jabbar, nebo duel s Danem Inosantem (další skutečný mistr bojovych umění a Brucův žák) jsou skutečně úchvatné…Ale musím uznat, že některé "techniky" a přístupy, které tvůrci filmu zvolili, jsou opravdu sprosté a morbidní (záběry ze skutečného pohřbu Bruceho Lee, vystřižený obličej z papíru před zrcadlem, neustálé prostřihy na Bruceho tvář v detailu z jiných filmů atd.).

 

Žánr: Akční / Krimi / Drama / Thriller

Země původu: Hong Kong / USA

Rok vzniku: 1978

Délka: 89 minut

Původní název: Game of Death

Světová premiéra: 23. března 1978 – Hong Kong

Režie: Robert Clouse, Sammo Hung Kam-Bo, Bruce Lee

Scénář: Bruce Lee, Jan Spears

Produkce: Raymond Chow, Bruce Lee, Andre Morgan

Hudba: John Barry

Kamera: Godfrey A. Godar

Společnost: Concord Productions Inc. / Golden Harvest Company

Natáčeno: Hong Kong, Čína / Macau, Čína

 

Hrají: Bruce Lee (Billy Lo), Colleen Camp (Ann Morrisová), Dean Jagger (Dr. Land), Gig Young (Jim Marshall), Tai Chung Kim (Billy Lo), Biao Yuen (Billy Lo), Robert Wall (Carl Miller), Kareem Abdul-Jabbar (Hakim), Mel Novak (Stick), Hugh O’Brian (Steiner), James Tien (Charlie Wang), Dan Inosanto (Pasqual), Chuck Norris (Colt), Roy Chiao (Henry Lo), Russell Cawthorne (lékař), Casanova Wong (Lau Yea-chun), Han Jae Ji (bojovník), Yuan Chieh (bojovník), Sammo Hung Kam-Bo (Lo Chen), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: DVD9 PAL 16:9

Bonus: Komentář Beye Logana, Rozhovory, Nepoužité záběry, Vystřižené a alternativní scény, Trailery