Mirax – Gandhi

Zatím nás Mirax zásoboval s jedinou výjimkou tituly dětskými, ovšem dnes, 10. listopadu 2008, velmi překvapil vydaným titulem Gándhí, navíc v ceně 39,- Kč. Výpravný filmový epos oceněný osmi Oscary v roce 1982 (herec v hlavní roli – Ben Kingsley , výprava – Stuart Craig, Robert W. Laing, Michael Seirton, kostýmy – John Mollo, Bhanu Athaiya, střih – John Bloom, kamera – Billy Williams , Ronnie Taylor, režie – Richard Attenborough, film roku, původní scénář – John Briley) zobrazuje 56 let života legendárního indického vůdce, který se ve svých 79 letech stal obětí atentátu.

„V jediném vyprávění nelze obsáhnout celý život. Nemůžeme zachytit každý rok a událost v jejich plné závažnosti. Můžeme však zůstat věrni duchu postavy a snažit se najít cestu k jejímu srdci." Těmito slovy uvádějí tvůrci svůj film Gándhí. Anglický herec a režisér Richard Attenbrough se myšlenkou natočit životopis indického státníka a filozofa Mahátmy Gándhího zabýval téměř dvacet let, než se mu jej podařilo realizovat. Konečnou verzi scénáře napsal John Briley. Natáčení probíhalo téměř výhradně v indických exteriérech za úzké spolupráce státní filmové organizace National Film Development Corporation of India. titulní roli vytvořil vynikajícím způsobem do té doby jen málo známý divadelní gerec Ben Kingsley, po otci indického původu. Gándhí se stal filmovou událostí ještě před svým dokončením. Po světové premiéře v Novém Dillí byl se zaslouženým úspěchem uveden téměř na celém světě.

Biografie Mohandase K.Gándhího, nenápadného právníka, ze kterého se stala díky jeho filozofii nenásilí a přímého protestu vůdčí duchovní osobnost v Indii. Příběh Mahátmy Gándhího a jeho vzestupu na pozici duchovního vůdce v Indii. Je mladým advokátem v Jižní Africe, když ho vyhostí z první třídy, přestože má platnou jízdenku. Rozhořčen tímto ponížením začne protestovat a bojovat za práva Indů a jiných utlačovaných barevné pleti. Následkem toho je povolán zpět domů: je ohromen bídou a tyranstvím Britů, uvědomuje si, že Britové udělali z Indů druhořadé občany. Dovede indický lid až k povstání proti Britům, přičemž zpočátku volí pouze formu nenásilných protestů. Podařilo se mu osvobodit svou zemi od britské nadvlády za pomoci nenásilných prostředků, a tím dal naději a inspiraci nadcházejícím generacím.

Žánr: Drama / Životopisný

Země původu: Velká Británie / USA / Indie

Rok vzniku: 1982

Délka: 184 minut

Původní název: Gandhi

Světová premiéra: 30. listopadu 1982 – Indie

Premiéra v kinech ČR:

Režie: Richard Attenborough

Scénář: John Briley

Produkce: Richard Attenborough, Rani Dube, Suresh Jindal, Michael Stanley-Evans

Hudba: George Fenton, Ravi Shankar

Kamera: Ronnie Taylor, Billy Williams

Společnost: Carolina Bank / Goldcrest Films International / Indo-British / International Film Investors / National Film Development Corporation of India

Natáčeno: Indie / Velká Británie

Hrají: Ben Kingsley (Mahatma Mohandas Karamchand Gandhi), Candice Bergen (Margaret Bourke-Whiteová), Edward Fox (generál Reginald Dyer), John Gielgud (Lord Irwin), Trevor Howard (soudce Broomfield), John Mills (Lord Chelmsford), Martin Sheen (Vince Walker, reportér New York Times), Ian Charleson (reverend Charlie Andrews), Athol Fugard (generál Jan Christian Smuts), Günther Maria Halmer (Dr. Herman Kallenbach), Saeed Jaffrey (Sardar Valabhhai Patel), Geraldine James (Meerabehn), Alyque Padamsee (Mohammed Ali Jinnah), Amrish Puri (Kahn), Roshan Seth (Pandit Jawaharlal Nehru), Rohini Hattangadi (paní Kasturba M. Gandhi), a další  

Lokalizace nabídky 

Menu DVD 

Údaje o DVD: 

Volba kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky, maďarsky

Dabing: vyrobený v roce 2008 pro společnost Mirax, v českém znění Lukáš Hlavica.

Titulky: česky, anglicky, maďarsky, rumunsky

Nastavení zvuku a titulků 

Obraz: barevný anamorfní DVD9 PAL 2,35:1

Bonus: Upoutávky (Sissi, Jahůdka, Mrňousci) 

Upoutávky