Aha! – Blbec k večeři

Aha! ve čtvrtek 20. listopadu 2008 přijde s francouzskou konverzační komedií Blbec k večeři za 49,- Kč. O tom, co všechno může v životě bohatého cynika způsobit jeden dobrácký blbec aneb další zápůjčka z katalogu Mido Filmu.

 

Skupina kamarádů se pravidelně každou středu schází na večeři a každý s nich se snaží přivést sebou nějakého hlupáka, na jehož účet se pak ostatní baví a trumfují se, komu z nich se povedl šťavnatější úlovek. Jedním z přátel je také majitel prosperujícího nakladatelství Pierre Brochant, který však zrovna nemá štěstí a na žádného troubu nenatrefí. Naštěstí se mu ozve jeho kamarád Jean Cordier, který se ve vlaku seznámil s Francoisem Pignonem, účetním z ministerstva financí, jehož zálibou je stavba složitých konstrukcí, maket světových staveb ze sirek. Nabídne ho Pierrovi jako blba k pohledání.

 

 

 

Pierre Brochant je přesvědčen, že bude na večeři se svým úlovkem triumfovat, ale to ještě netuší, že jeho "host" je mistrem světa při vyvolávání katastrof všeho druhu. Situace se zkomplikuje, protože Pierre si při golfu namohl záda a lékař mu zakázal vycházet z domu, nepohodl se s manželkou Christine, které se jeho středeční večírky s blbci nelíbí, a navíc u dveří zvoní Pignon, kterého Pierre pozval před večeří ještě k sobě domů, aby si ho oťukal.

 

 

 

A Pignon nezklame, protože nejprve se pochlubí fotografiemi svých výtvorů, potom zhorší Pierrův zdravotní stav, když na něj upadne a nakonec místo doktorovi zavolá bývalé Pierrově milence Marlene, které řekne co se stalo. Žena se Pierra rozhodne navštívit a řekne Pierrovi, že se jeho žena Christine nejspíš vrátila ke svému bývalému milenci Leblancovi. Pierre se to s pomocí Pignona pokusí zjistit, účetní však všechno poplete a ještě prozradí, odkud volá. Žena však u Leblanca není. Ve skutečnosti se právě vrací domů, ale Pignon, který ji považuje za Marlene, ji pošle domů s tím, že ji Pierre miluje a určitě má naději, že k němu vrátí. Žena se pochopitelně naštve a odejde. Nic netušící Pierre jako dalšího vytipuje svůdníka Meneauxe, který o Christine už dlouho usiloval. Adresu by mohl získat od Pignonova přítele z ministerstva, kontrolora Chevala.

Účetní chce napravit všechno, co Pierrovi způsobil, a tak skutečně Chevala přesvědčí, aby mu adresu přivezl. Ani to však nedopadne dobře, protože kontrolor nechvalně pověstný svými pracovními metodami odhalí vinou Pignona všechny cennosti, které se před ním nakladatel pokusil ukrýt a slibuje, že přijde na kontrolu. Náladu mu nespraví ani zjištění, že u proutníka Meneauxe není Pierrova žena Christina, ale jeho vlastní manželka. A jakoby všech těch katastrof nebylo dost, sotva se za Chevalem zavřou dveře, zvoní telefon. Volá policie…

Zadní strana obalu 

Žánr: Komedie

Země původu: Francie

Rok vzniku: 1998

Délka: 83 minut

Původní název: Le Dîner de cons / The Dinner Game

Světová premiéra: 15. dubna 1998 – Francie, Belgie

Režie: Francis Veber

Scénář: Francis Veber, Andy Borowitz

Produkce: Alain Poiré

Hudba: Vladimir Cosma

Kamera: Luciano Tovoli

Společnost: Gaumont International / EFVE / TF1 Films Productions / TPS Cinéma

Natáčeno: Evecquemont, Yvelines, Francie / Gare Montparnasse, Paris 15, Paříž, Francie / Studios Eclair, Epinay-sur-Seine, Seine-Saint-Denis, Francie

Hrají: Thierry Lhermitte (Pierre Brochant), Jacques Villeret (François Pignon), Francis Huster (Just Leblanc), Daniel Prévost (Lucien Cheval), Alexandra Vandernoot (Christine Brochantová), Catherine Frot (Marlène Sasseur), Benoît Bellal (hostitel 1), Jacques Bleu (hostitel 3), Philippe Brigaud (Tanner), Michel Caccia (host 1), Laurent Gendron (host 2), Mykhaël Georges-Schar (hostitel 2), Edgar Givry (Cordier), Pierre-Arnaud Juin (Boissonade), Daniel Martín (Messignac), Elvire Melliereová (Gisèle), Pétronille Moss (Louisette Blondová), Christian Pereira (Sorbier), Rémy Roubakha (Carlier), Candide Sanchez (host 3)

původní české znění: Václav Postránecký (Francois Pignon), Viktor Preiss (Pierre Brochant), Vladimír Beneš (Just Leblanc), Jarmila Švehlová (Christine), Jiří Plachý (Cheval), Petra Hanžlíková (Marléne)

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 francouzsky, 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 16:9

Bonus: Fotogalerie, Trailer