Země pohádek / ČT – Král sokolů

 

Český film je plný králů. Tak například: Král Ubu, Král Šumavy, Král Lávra, Král kolonád, Král Králů … Plánovaný zítřejší zástupce edice televizních pohádek se jmenuje Král sokolů. U sousedů se přírůstku dalšího krále v katalogu slovenských filmů vyhli tím, že film pojmenovali Sokoliar Tomáš. Jde o pohádkové dobrodružství mladého sokolníka. Cena 49,- Kč. Bohužel zůstalo u plánů a pohádka se zařadila mezi tituly, které vyšly se zpožděním, které je větší než malé množství – na pultech 5. prosince 2009 díky Zemi pohádek ve spolupráci s Českou televizí.

 

V lůně krásné přírody pod hradem mocného pána Baladora žije čtrnáctiletý Tomáš se svým otcem, panským podkoním, dědečkem Metodějem a sestřičkou Agátou. Chlapec od malička vyrůstá v horách, zná každé jejich tajemství a má schopnost rozumět řeči zvířat a ptáků. Jeho život plyne pokojně až do chvíle, kdy je jeho otec nešťastnou náhodou udupán koňmi a dědeček Metoděj se vydá na Baladorův hrad prosit o práci.

Tomáš jde s ním a ocitá se tak v novém prostředí panské zahálky, bohatství, ale i podivných pravidel. Seznámí se s Forminou, dcerou hradního pána, která se mu velice zalíbí. Formina jej bere jako přítele, protože se má brzy vdát za mladého Ostrika. Tomáš se připlete do intriky, kterou zosnoval Iver proti svému rivalovi, starému panskému sokolníkovi Vaganovi.

Laskavý a moudrý Vagan se snažil pro Baladora získat nádherného královského sokola, symbol svobody a síly. Iver mu tento plán překazil, Vagana pomluvil a sám se snažil dostat na jeho místo. Tomáš, který se kvůli Iverovi stává štvancem, se na svém útěku setkává právě s Vaganem. Vagan a Tomáš se spolu sblíží a Vagan si uvědomí, že tento chlapec se zvláštními schopnostmi bude jeho důstojným nástupcem.

Mezitím se na hradě chystá svatba. Podlý Iver však zajme Ostrika, aby se pomstil Baladorovi, který jej i přes jeho podlézavost neuznal za svého pravého sokolníka. Tomáš zachrání Ostrika před smrtí a ikdyž na něho žárlí kvůli Formině, jeho dobré srdce jim nakonec popřeje štěstí.

Zadní strana obalu

Země původu: Česko, Slovensko, Polsko, Německo, Francie

Rok vzniku: 1999

Žánr: pohádka, pro děti

Délka: 94 minut

Režie: Václav Vorlíček

Námět: Jozef Cíger Hronský

Scénář: Ondřej Šulaj

Produkce: Tadeusz Chmielewski, Katalin Krammer, Jan Kudela

Hudba: Krzesimir Debski

Kamera: Emil Sirotek

Obsazení: Teresa Violetta Buhl

Speciální efekty: Jan Malíř ml. 

Hrají: Braňo Holíček, Juraj Kukura, Klára Jandová, Jiří Langmajer, Marta Sládečková, Agnieszka Wagner, Ľuboš Kostelný, Vladimír Jedľovský