Legendy českého filmu – Florenc 13.30

V dalším vydání Legend českého filmu z katalogu společnosti Filmexport Home Video se posuneme až do roku 1957, kdy byl natočen film s Josefem Bekem v hlavní roli Florenc 13.30. Vyjde v úterý 25. listopadu 2008 za cenu 49,- Kč.

Děj filmu se odehrává během několika hodin cesty a vše se točí kolem autobusu a rozmanité skupiny cestujících, prezentující snad všechny možné lidské slabůstky. Řada obsáhlejších i drobných epizod v reálné či vysněné rovině vytváří rozmanitou mozaiku lidských povah. Najdete tu milostné trable řidiče Chalupy se dvěma dívkami, Barborou zvanou Pusinka a Miriam, milostné fantazie pana Koníčka, kterým učiní ráznou přítrž energická ošetřovatelka Valerie. Za pozornost stojí i třídní spor dámy Veselé a soudružky Hořejší, který usmíří společný zájem o módní novinky, fotbalové třenice pánů Mandy a Jeníčka. Svou roli sehraje i vzteklý hodinář Kodet, tichý alkoholik Žejdlíček i zásadní neutrál Tachecí, jehož zarputilá snaha po nevměšování jej nakonec vmísí do značně ožehavého problému. Veselohru zaměřenou na drobné problémy všedního dne natočil v roce 1957 Josef Mach (Vzbouření na vsi, Rodinné trampoty oficiála Tříšky, Tři chlapi v chalupě). Za volant autobusu posadil Josefa Beka, který slavil velké úspěchy s ústřední písní filmu autorů Ludvíka Podéště a Josefa Kainara, nazvanou Šoférská.

Alternativní popis děje:

Na autobusovém nádraží čekají cestující na autobus do Karlových Varů a vzájemně se seznamují. Paní Hořejší přišla pozdě, ale dere se dopředu, přičemž narazí na odpor paní Veselé. Herzán s Vališem se dvoří Barborce, protože jim ušlo, že jde o dívku řidiče Chalupy. Pan Tachecí vše sleduje a do ničeho se neplete. Když všichni nastoupili, autobus odjíždí. Seznamování v autobusu pokračuje, jen řidič Chalupa je rozladěn chováním mužů, kteří se dvoří Barborce. Nakonec sám zavdá příčinu k roztržce, když zastaví hezké Miriam. Na její přání pak dokonce s autobusem létá, ale cestujícím se to nelíbí. Uražená Barborka pokračuje v cestě jiným autobusem. Nakonec si to rozmyslí, ale Chalupa jí nezastaví a nechá ji stát na silnici. Pan Tachecí pobaveně pozoruje, jak Vališ okrádá jednoho z cestujících a nakonec zjistí, že byl sám okraden. Obviní Vališe, ale mezi cestujícími je i kouzelník, který vše uvede na pravou míru a navíc předvede pár kouzel. Rozruch vrcholí ve chvíli, kdy autobus zastaví a hlas motoru všechny vyzve, aby svorně tlačili. Po příjezdu do Karlových Varů se Chalupa usmíří s Barborkou a cestující se rozcházejí.

A co o filmu napsal Filmový přehled v roce 1957? Na vkusné veselohry Josefa Macha „Vzbouření na vsi“ a „Rodinné trampoty oficiála Třísky“, plné bystrých nápadů, se naši diváci ještě po letech velmi dobře pamatují. Svědčí to o tom, že Mach nejde při své práci konvenčními cestami. Potvrzuje to i jeho nová veselohra „Florenc 13,30″, kterou realisoval podle vlastního námětu a scénáře. Ve vtipně koncipovaném příběhu, který je založen na konfliktech vznikajících mezi cestujícími v autobusu při jedné jízdě z Prahy do Karlových Var, se mu podařilo humorně a skutečně lidsky ukázat některé komické stránky lidských povah. Z jednoduché látky autor vytěžil skutečně maximum. Přitom se mu podařilo udržet film ve vyrovnané stylové jednotě, v níž se svorně doplňují prvky komické, humorné a až vyloženě groteskní s prvky hudebně lyrickými i s prvky fantastickými. Film, pravda, nedává a neřeší žádný velký problém, ale přitom je třeba ocenit, že se nesnaží divákovi namlouvat, že mu snad chce dát něco víc, než mu dát může a chce. Jisté je, že mu dá velmi dobrou zábavu, že mu dopřeje bohatě smíchu, že mu dá vkusný humor.

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1957

Délka: 86 minut

Kinopremiéra v ČR: 27. prosince 1957

Režie: Josef Mach

Pomocná režie: Antonín Kachlík

Asistent režie: Věra Filipová

Námět: Josef Mach

Scénář: Josef Mach

Vedoucí výroby: Ladislav Kalaš

Kamera: Jan Stallich

Druhá kamera: Bohumil Hába

Asistent kamery: Karel Holub

Hudba: Ludvík Podéšť

Architekt: Jan Zázvorka

Kostýmy: Karel Postřehovský

Masky: Gustav Hrdlička

Střih: Josef Dobřichovský

Zvuk: Adolf Böhm

Triky: František Jakubec

Společnost: Filmové studio Barrandov, skupina Šmída – Kabelík

Hrají: Otakar Brousek (komentář), Josef Bek (řidič Jan Chalupa), Sylva Daníčková (dispečerka Barbora, zvaná Pusinka), Valentina Thielová (Miriam Plecitá), Dana Medřická (Veselá), Karel Effa (Karel Koníček), Jaroslav Vojta (Havrda), Marie Rovenská (Helča, Havrdova žena), Theodor Pištěk (Manda), Jaroslav Mareš (Vališ), František Filipovský (hodinář Kadet), Jiří Sovák (neutrál Tachecí), Eman Fiala (Jeníček), Jiřina Bohdalová (Valerie Jírů), Robert Vrchota (Herzán), Stella Zázvorková (Hořejší), Eduard Dubský (Dusík), Vlastimil Brodský (kouzelník Jan Maria Čuc), Miloš Nesvadba (Žejdlíček), Lubomír Lipský (pomalý pán Balík), Václav Trégl (dřímající cestující), Rudolf Princ (rychlý cestující Rychlík), Josef Hlinomaz (řidič Tatry 8), František Holar (taxikář), Václav Lohniský (čtenář), Jaroslav Štercl (řidič aerovky), Karla Chadimová (cestující), Stanislav Fišer (řidič autobusu), Věra Koktová (hostinská), Vítězslav Černý (hostinský), Libuše Havelková (bufetářka), Jaroslav Cmíral (Smrček, spolužák Barborky), Jan Cmíral (řidič František), Věra Filipová (cestující), Antonín Hardt (první ze skupiny zpěváků), Anna Gabrielová (žena ve frontě na nástupišti), Dagmar Zikánová (cestující čtoucí Máj), Eva Geislerová (Šeříková), Eva Štruplová (dispečerka na Florenci), Jana Kasanová (mladá cestující s dlouhými vlasy), Hana Talpová (mladá cestující vedle Tachecího), Sedláčková Dagmar (hlas Škodověnky), Alois Dvorský (starší cestující na Florenci), Bedřich Ulrych (lesník), Pištěk Theodor ml. (motocyklista), Milena Geislerová (cestující), V. Maláková (cestující), Jaroslav Podroužek (stopař), Jarmila Navrátilová, Eva Vlachová, Libuše Holečková, R. Mlejnek, M. Kebort, J. Kříž

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný