Zámek v oblacích

Asi se něco začíná měnit k lepšímu, neboť dnes 7. prosince 2008  se ve vysílání České televize na programu ČT2 objevuje ve 14:50 zástupce žánru japonského anime. Pokud jste jeho příznivci, potom si nenechejte Zámek v oblacích (Hauru no ugoku širo) ujít. Doufejme, že to není jen výjimka.

Láska je moc, která přemůže i nejčernější temnotu.

I v pokojném anglickém městečku se mohou dít čáry a kouzla. Mladá a skromná Sofie, nejlepší kloboučnice v salonu madam, vůbec neví, čím si zasloužila, že ji jednoho dne na ulici zachrání před dotěrnými vojáky krásný čaroděj. Vezme ji pod svou ochranu a udivená Sofie najednou ztrácí půdu pod nohama, stoupají spolu nad městečko, letí jako ptáci… Jenže pak ji navštíví trest v podobě zlé čarodějnice. Sofie přijde o své mládí i krásu a dál se musí protloukat sama jako stařena.

Její jedinou nadějí je ten krásný mladý čaroděj Howl, který ve svém zámku na muřích nohách obchází krajem. Když se nakonec stařence Sofii podaří u něj zůstat jako hospodyně, otevře se jí celý tajemný Howlův svět kouzel, kde neplatí nic z toho, co ve světě lidí. A přesto, že tělem je Sofie stařena, srdce má stále mladé a to si nedá poroučet. Do pohledného čaroděje se zamiluje. Její láska však bude vystavena těžké zkoušce!

Další příspěvek kultovního režiséra japonského animovaného filmu Hajaa Mijazakiho, tentokrát podle románu anglické spisovatelky Diany Wynne Jonesové.

Pohádkový příběh dívky Sofie a mladého čaroděje Howla vypráví především o lidské svobodě a síle lásky.

Film získal řadu mezinárodních ocenění, včetně nominace na Oscara za nejlepší celovečerní animovaný film (podobně jako jiný Mijazakiho film, Cesta do fantazie).

Zámek v oblacích je japonský animovaný fantasy film, který napsal a natočil režisér a scénárista Hayao Miyazaki ve Studio Ghibli na základě stejnojemnného románu Diany Wynne Jonoseové. Původně měl film režírovat Mamoru Hosoda, režisér dvou sezón a jednoho filmu ze série Digimon, ale nečekaně odešel na penzi a role režiséra se ujal Miyazaki.

Země původu: Japonsko

Rok vzniku: 2004

Originální název: Hauru no ugoku shiro

Anglický název: Howl’s Moving Castle

Žánr: Animovaný, Fantasy

Režie: Hayao Miyazaki

Námět: Diana Wynne Jones

Scénář: Hayao Miyazaki, Cindy Davis Hewitt, Donald H. Hewitt

Hrají: Ryunosuke Kamiki, Takuya Kimura, Chieko Baisho, Takuya Kimura, Akihiro Miwa, Tatsuya Gashuin, Mitsunori Isaki, Yo Oizumi, Akio Ôtsuka, Daijiro Harada, Haruko Kato, Jean Simmons, Christian Bale, Lauren Bacall, Blythe Danner, Emily Mortimer, Josh Hutcherson, Billy Crystal, Jena Malone, Crispin Freeman, Mark Siverman, Jane Alan, Liliana Mumy, Carlos Alazraqui a další