Filmhouse – Dlouhý souboj

 

Filmhouse ve středu 10. prosince 2008 sáhne opět do krabičky pro pamětníky. Dlouhý souboj za obvyklých 49,- Kč nám připomene mládí Yula Brynnera. Sám film ovšem příliš známý není a najít o něm informace není jednoduché. 

 

 

Střet ideálů, střet zbraní – boje od Himalájí přes pláně celé Indie. Boj za svobodu je také bojem mezi dvěma muži. Ten jeden, hrdý na své bojovníky, planoucí pro svou zemi, s jeho exotickými ženami – byl zničen plameny revolty.

 

Jediný dostupný komentář je „cizojazyčný", leč srozumitelný:

Dosť slušný (čo sa bojov týka, i rozborom ľudských vzťahov) film z prostredia Indie 20. rokov. Sledujeme osudy dvoch mužov – kapitána Younga (Trevor Howard ; Vzbura na Bounty, Von Ryanov express, Bitka o Britániu) a "Sultána " (Yul Brynner; toho hádam netreba zvlášť predstavovať), ktorí sa stretnú za vyhrotených situácií proti sebe (ak by sa stretli v mieri, možno by boli priatelia – podobne ako v Na západe nič nové). Young je uznávaný odborník na indické kmene, ktorý musel prestúpiť k polícii, aby sa uživil. Sultán zas vedie svoj kmeň k slobode i za cenu života. Tento menej známy film ma zaujal hlavne exotickým prostredím, kde sa stretnú dve individuality. Film nenudí, má dosť akčných sekvencií (útek z väzenia, útok na vlak, prepady v horách), ale má čo povedať aj o cene slobody. Podľa mňa režisér odviedol dobrú prácu (ved režíroval vojnove velkofilmy ako Najdlhsi den, ci Bitka v Ardenach) a herci taktiez. Je radost sa na to pozerat, po skonceni som chcel , aby to este pokracovalo aspon hodinu. A Sakal Edward Fox sa filmom iba doslova mihne na par sekund. 

 

 

  

A dodatečně doplňme oficiální text:

Dramatický příběh z exotického prostředí Indie první čtvrtiny dvacátého století staví na konfliktu silných individualit stojících na opačných názorových pólech. Kapitán Young sice rozumí indickým kmenům, ale představuje britskou policejní moc v kolonizované Indii. Charismatický Sultán se naopak snaží vést svůj kmen v boji za svobodu. Problém kolonializmu je zde řešen z více úhlů, přičemž film jen na britské straně nabízí hned několik pohledů. Snímek kromě exotického tématu a silných hereckých výkonů (například Sultána si zahrál Yul Brynner) nabízí i řadu atraktivních akčních sekvencí, na kterých je vidět, že s nimi měl režisér Ken Annakin díky režii válečných filmů jako Nejdelší den nebo Bitva v Ardenách bohaté zkušenosti. 

Žánr: Dobrodružný / Drama

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 1967

Délka: 111 minut

Původní název: The Long Duel

Světová premiéra: 27. července 1967 – Velká Británie, Londýn

Režie: Ken Annakin

Scénář: Ernest Borneman, Geoffrey Orme, Ranveer Singh, Peter Yeldham

Produkce: Ken Annakin, F. Sherwin Green, Aida Young, Vivian Cox

Hudba: John Scott

Kamera: Jack Hildyard

Společnost: The Rank Organisation

Natáčeno: Pinewood Studios, Iver Heath, Buckinghamshire, Velká Británie / Španělsko

Hrají: Yul Brynner (Sultán), Trevor Howard (Young), Harry Andrews (Stafford), Charlotte Rampling (Jane), Virginia North (Champa), Andrew Keir (Gungaram), Laurence Naismith (McDougal), Maurice Denham (Govenor), George Pastell (Ram Ghand), Antonio Ruiz (Munnu), Imogen Hassall (Tara), Paul Hardwick (Jamadar), David Sumner (Gyan Singh), Rafiq Anwar (Pahelwan), Shivendra Sinha (Abdul), Zohra Sehgal (Devi), Norman Florence (Nathu), Kurt Christian (Babu), Dino Shafeek (Akbar), Terry Yorke (Moti), a další

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky, slovensky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL DVD9 4:3

Bonus: žádný