Blesk – S tebou mě baví svět

Nenechme se zmást, české filmy určitě nedošly a je ještě spousta titulů, které by si vydání zasloužily. To je jen předvánoční sázka na jistotu, když Blesk v pátek 12. prosince 2008 znovu vydává S tebou mě baví svět za 49,- Kč. Proto jen něco málo pro připomenutí.

Poslouží nám opět časopis Kino, číslo 4 ročníku XXXVIII, které vyšlo 22. února 1983. V tomto čísle kromě článku např. o Hraniční čáře nebo rozhovoru se Zdeňkem Podskalským vyšla na na stranáchh 6 a 7 upoutávka autorky Heleny Hejdové.

Nedávno byl uveden do kin první celovečerní film režisérky Marie Poledňákové S tebou mě baví svět, který natočila podle vlastního scénáře. Byl očekáván se zájmem o to větším, že její úspěšné inscenace – Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny a Kotva u přívozu zná z četných repríz skoro každý televizní divák. Leccos z motivů těchto televizních děl objevujeme i v novém filmu. Zájem o výlučné profese a atraktivní prostředí s nimi spojené (baletka, televizní hlasatelka, zpěvačka, dirigent, zvukař …), pochopení pro svět dětských tužeb a fantazie, potřeba harmonie v rodinných vztazích, pohled na život z té optimističtější stránky…

Nedá se říci, že by tahle komedie byla právě vystřižená ze života. (Ani se tak, domnívám se, nechce tvářit). Na to příliš okázale a rozmarně hýří luxusními byty, róbami, exkluzivním prostředím módní přehlídky čí vinárny… Ani půvabné a elegantní hlavní představitelky (Jana Šulcová, Eliška Balzerová, Zdena Studenková) nereprezentují typ průměrných maminek, děti jsou příliš roztomilé a prosluněné, idylicky opuštěné hory jak z reklamního letáku. Nicméně tento poněkud barvotiskový svět tvoří nadnesený rámec příběhu pojatého se značným humorným nadhledem. Kdybychom jako diváci komedie nepřijali tato pravidla hry „na nadsázku“ a stále škarohlídsky porovnávali filmovou vizi se skutečností, nakonec bychom se neměli ani čemu zasmát. Třeba peprná slova z dětských úst by působila nevýchovně, miminko vykoupané nahým zadečkem v čaji by bylo nepřijatelné z hlediska hygienického, holčička, která si vyšlápne na horskou túru v bačkůrkách (protože ji táta jaksi zapomněl v tom mumraji přezout) by se mohla prochladnout, a to vůbec opomíjím epizodu ročního Matýska, řítícího se v kočáru po stráni, která mohla dopadnout i tragicky, podobně jako povedené dětské hry bez dozoru otců.

Jenže v komediální nadsázce je dovoleno mnohé – a to, podle mne, nejen v obsahu, v příběhu samotném, ale také ve formě: ve výpravě, hereckém obsazeni, exteriérech, kostýmech… A právě tahle komedie je pojata se značnou nadsázkou, občas snad trochu samoúčelnou. Ale především je to úsměvný příběh postavený do značné míry na situační komice, chvílemi „crazy“ a chvílemi poněkud pouťová show s blýskavým pozlátkem (viz zmíněná módní přehlídka v luxusním podniku nebo koncertní aranžmá), která ale není míněna – aspoň se domnívám – úplně vážně. Tento můj dojem potvrzují i dospěli herečtí protagonisté (zejména mužští), kteří také sebe sama neberou tak docela vážně a přistupují ke svým partům s humorným nadhledem (Václav Postránecký, Julius Satinský, Pavel Nový).

<

Vy, kteří jste tenhle nový film Marie Poledňákové ještě neviděli, nemáte z mého povídáni ještě asi docela jasnou představu, o čem tenhle film vlastně jedná. Vězte tedy, že v něm nejde v zásadě ani o atraktivní manekýny či tuzexové kořeni, ale o tři otce, jímž je k jejich nevelkému nadšeni svěřeno na týden šest dětí do péče, takže chystané veselí „pánské jízdy“ na horské chalupě získává poněkud jiný ráz. Ale hlavně je tenhle film o tom, jak se tito tři ješitní mužové změní v kluky a získávají den po dni srdce svých dětí, jak jim na zasněžených stráních vymýšlejí bláznivé hry, aby se jich sami mohli účastnit, jak se jejich svérázná představa o péči a výchově setkává s nadšením potomků a posléze zděšením matek.

Že tenhle snímek má občas hluché místo, naivní zápletku nebo slabinu v logice, je pravda. Ale že by se diváci mohli kvůli němu zhlédnout ve snobském životě a konzumním blahobytu, o tom pochybují. Neboť většina diváků, kteří přistoupili na zmíněná pravidla hry, si z kina může odnést dobrou náladu a pohodu z úsměvného, byť občas pozlátkem malovaného příběhu. Nejsou v něm rozvrácené rodiny, ani trpící děti, jedná jen o malých rodinných trampotách a radostech s nadsázkou, jakou dovoluje tento žánr.

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1982

Délka: 83 minut

Premiéra v kinech ČR: 1. ledna 1983

Režie: Marie Poledňáková

Scénář: Marie Poledňáková

Produkce: Jan Balzer, Václav Eisenhamer, Zdena Černá

Hudba: Václav Zahradník

Kamera: Petr Polák

Text písně: Vladimír Poštulka

Zpěv: Helena Vondráčková

Společnost: Filmové studio Barrandov – Výrobní skupina: 1. DVS vedoucí Jiří Blažek

Hrají: Július Satinský (Albert Horák), Václav Postránecký (Michal Adámek), Pavel Nový (Pepa Bednář), Jana Šulcová (Kateřina Horáková), Eliška Balzerová (Dáša Adámková), Zdena Studénková (Gábina Bednářová), Květa Fialová (Pepova tchýně), Jan Faltýnek (taxikář), Zuzana Githeisová (Dášenka), Marta Buchtíková (Kačenka), Václav Korda (Míša), Cyril Křupala (Pepino), Lukáš Pelánek (Matýsek), Marek Dvořák (Bertík)

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital DTS, 5.1, 2.0 česky

Titulky: česky, anglicky

Obraz: barevný PAL DVD9 4:3

Bonus: Filmografie, Fotogalerie, Oblíbené scény, Písně, Rozhovory (M. Poledňáková, V. Postránecký, P. Nový, J. Šulcová, E. Balzerová, Z. Studénková, M. Dvořák-Bertík, Z. Lisová-Dášeňka)