Atypfilm – Bella a Sebastian 1. díl

Zítra, v pátek 12. prosince 2008 se dočkáme dalšího „pamětnického“ seriálu, neboť v Atypfilmu vychází za 49,- Kč první DVD se seriálem Bella a Sebastian.

Vydávání seriálů na DVD v pošetkách se po počáteční příbalové vlně rozjíždělo jen zvolna díky vydavatelům jako KaB music či Amercom, ale dnes se situace jeví tak, že seriály jsou vděčným artiklem, který vydavatelům pomáhá zaplnit ediční plán na dlouho dopředu.

I když samozřejmě nelze zobecňovat, záleží na tom, o jaký seriál jde. Někdy si říkám, že spoléhat na koupěschopnost nostalgicky orientovaných pamětníků asi moc nelze, když vidím spousty neprodaných titulů typu Tajuplný ostrov nebo Dva roky prázdnin ve výprodeji Levných Knih, nebo třeba současnou akci firmy Řitka video , která prodává celé mnohadiskové seriálové komplety za cenu 49,- Kč. Mimochodem, co se týká Čtyřech z tanku a psa a Kapitána Klosse, je to možná rozumnější způsob než cpát jednotlivé díly vytržené ze série jako vycpávku do čísel časopisu Filmag.

Příběhy malého chlapce Sebastiana a jeho fenky Belly z horské vesničky Saint-Martin, kde bydlí mimo jiných i chlapcův adoptivní dědeček César. Správný poprask nastane v době, kdy mezi „uzavřenou“ společnost vesničanů přichází pašerág drog Norbert. Nebyla by to ale chytrá Bella, kdyby něco jejímu čumáku uteklo a Sebastian si toho nevšiml…Bella a Sebastián je román spisovatelky Cécile Aubry (vlastním jménem Anne-José Bénardová) o šestiletém chlapci jménem Sebastián a jeho psu jménem Bella plemene pyrenejský horský pes. Oba žijí v malé horské vesničce ve francouzských Alpách na francouzské straně hranice mezi Francií a Španělskem. Sebastian žije se svými nevlastními příbuznými – dědečkem, sestrou a bratrem. Jeho matka – cikánka, zemřela za vánice, když se pokoušela přejít hranici na den svatého Sebastiána – odtud dostal chlapec jméno.

Román, v anglicky mluvících zemích známý pod názvem Belle and Sebastian byl vyroben ve francouzské televizi v roce 1965 a japonská animovaná verze vznikla o dvě dekády později.V britské televizi se černobílý seriál objevil poprvé koncem roku 1967 na kanále BBC1. Vysílal se s anglickým dabingem vždy v pondělí odpoledne.  Třináctidílná série s jednotlivými díly okolo 25 minut se staly základní ingrediencí prázdninového televizního programu. V části seriálu hrál Mehdi El Glaoui, syn Cecile Aubry z jejího maželství s monackým princem. Mehdi také zpívá finální píseň „L’Oiseau“. Po seriálu se pojmenovala skotská nezávislá pop skupina Belle & Sebastian

Celý seriál měl v původní podobě 39 dílů o délce cca 26 minut.

Žánr: Dobrodružný, Drama, Rodinný

Rok vzniku: 1965

Země původu: Francie

Originální název: Belle et Sébastien

Délka: 3 díly seriálu 82 minut (26:52 min. – 1. díl, 26:30 min. – 2. díl, 27:44 min. – 3. díl)

Režie: Cécile Aubry, Jean Guillaume

Námět: Cécile Aubry (knihy)

Scénář:  Cécile Aubry

Produkce: Etienne Laroche, Hélene Gagarine

Hudba: Daniel White

Kamera: Jacques Ledoux, Henri Raichi

Hrají: Mehdi El Glaoui (Sébastien), Edmond Beauchamp (Cézar), Maurice Poli (Norbert), Jean-Michel Audin (doktor Guillaume), Dominique Blondeau (Jean), Pierre Massimi (Berg), Albert Dagnant (Johannot), Paloma Matta (Angelina), Hélène Dieudonné (Célestine), Géo Beuf (Moulin), René Blancard (komisař), Pierre Cavallo (Georges), Maryse Christophe (Victorine), Jean Combal (starosta), Guy Di Rigo (poručík C.R.S.), Michel Garnier (Sylvain), Nane Germon (majitel kavárny), Jean-Pierre Lorrain (Boulain), Claude Rossignol ((řezník), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 francouzsky, česky

Titulky: žádné

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3 (podle imdb.com 2,35:1)

Bonus: žádný