Blesk – Mandolína kapitána Correliho

Již se stalo pravidlem, že Blesk čerpá z titulů vydaných původně pod hlavičkou FilmX. Nejinak tomu bude i ve středu 17. prosince 2008, kdy vydává film Mandolína kapitána Correliho za 49,- Kč. Proto jen pro připomenutí o epickém příběhu o naději v lásku a o ničivé válečné brutalitě, který je zasazen do doby italské okupace Řecka během druhé světové války.

Argostoli, Kefalloniá, 1940. Ve vesnických ulicích začíná každoroční náboženský svátek Sv. Gerasima. Dr. Iannis odstraní hrášek z ucha místního obyvatele. Stamatis dobře slyší poprvé od dětství. Později Velisarios odpálí ránu z kanónu, svou neopatrností poraní záda pohledného mladého rybáře, Mandrase, který se dostane do doktorova domu k ošetření. Tam dojde k prvnímu náznaku vztahu k Iannisově dceři. Doktor Iannis totiž škádlí Pelagiu tím, že ji pobízí, aby si zblízka prohlédla svalovou strukturu přítelova pozadí. Později jde doktor do kavárny, aby si popovídal s přáteli a dozvěděl se, jak se válka vyvíjí. Donedávna se zdálo, že konflikt je daleko, ale rozhlas hlásí obsazení sousední Albánie italskou armádou.

 

V nadcházejících týdnech se vztah mezi Pelagiou a Mandrasem prohloubí, až dojde k formálnímu zasnoubení. Vzápětí Mandras odchází do boje na italsko albánskou hranici, opouští svou novou snoubenku a plačící matku Drosoulu.

 

Během příštích měsíců zůstávají Pelagiiny dopisy Mandrasovi bez odpovědi. Pak válka skončí. Řecké vítězství je krátké. Německo přispěchá na pomoc svému spojenci – Itálii. V dubnu je Řecko přinuceno ke kapitulaci. Zatímco Německo obsadí pevninu, Itálie je odvelena na Jónské ostrovy. V květnu je ostrov Kefalloniá obsazen Italy a několika dohlížejícími Němci, které vede kapitán Gunter Weber.

 

Dr. Iannis napřed odmítá ubytovat italského důstojníka ve svém domě, až získá příslib, že bude zásobován lékařskými potřebami. Poté se objeví kapitán Antonio Corelli, milovník hudby a hráč na mandolínu. Spolu s několika mladými muži, kterým velí, dají dohromady jedinečný sbor operních zpěváků, "La Scala". Corelli se svými muzikanty si získávají srdce Kefalloňanů. V tomto stádiu se okupace podobá spíš letní dovolené. I když existují reálná nebezpečí. Jedno z nich v podobě vzrůstající náklonnosti mezi Corellim a Pelagiou. Když se Mandras vrátí z války ve zuboženém fyzickém stavu, bojí se, že přišel o svou dívku ve prospěch okupanta. Nicméně, když se mu zahojí rány, odchází znovu – tentokrát, aby se připojil k řeckým partyzánům.

 

Rok 1943, období zmatku a chaosu po pádu Mussoliniho. Na Kefallonii jásají italské vojenské jednotky. Vojáci očekávají , že budou odveleni domů. Poté, co Itálie kapituluje před spojenci, Němci podmiňují návrat Italů domů, odevzdáním zbraní. Corelli a jeho muži jsou napadeni ze zálohy číhajícími německými vojáky a odzbrojeni. Nadchází rozhodující boj mezi italským velitelem, generálem Gandinem a jeho německým protějškem, plukovníkem Bargem. Corelli a jeho muži si uvědomí, že musí odolávat na ostrově sílícímu německému odporu. Pašují partyzánům italské zbraně a připravují se na společný odpor. V předvečer bitvy prožijí Corelli a Pelagia dojemné rozloučení. Nejsou si jisti, zda se ještě někdy uvidí. Nadchází den bitvy. Německé jednotky devastují italskou obranu. Na pomoc připlouvají lodě s dalšími vojáky a zbraněmi. Corelli se svými muži statečně bojují, brání Argostoli, ale jsou obklíčeni a odvedeni na odlehlé pole.

 

Tam proběhne jejich poprava. Jediný Corelli, chráněn svým přítelem Carlem, přežije. Mandras, který hledá ty, kteří přežili, nachází Corelliho a dopraví ho do doktorova domu. Iannis a Pelagia použijí struny z Corelliho mandolíny, aby mu pevně obvázali žebra. Pelagia ošetřuje Corelliho, ten se uzdraví, ale je to otřesený člověk, který má pocit viny za smrt svých vojáků a bojí se, že svojí přítomností v domě ohrožuje životy Iannise a Pelagii. Když vedle u souseda najdou italského vojáka, uvědomí si Pelagia, že Corelli musí bezodkladně zmizet. Mandras pomáhá při nočním útěku v bláhové naději, že ho Pelagia bude znovu milovat. Ona dá najevo, že její láska patří Corellimu – i když si myslí, že odešel navždy.

 

Rok 1947, válka dávno skončila. Dr. Iannis a Pelagia adoptovali sirotka ze sousedství, Lemoniho. Pelagia začíná studovat medicínu. Jednoho dne jí přijde poštou gramofonová nahrávka Corelliho kytarové hudby. Pelagia neví, jak má reagovat, její otec Corellimu napíše. Ostrovem otřese obrovské zemětřesení. Pelagia pospíchá domů a nachází v ruinách jejich domu, šokovaného, ale živého otce. Na příští svátek Sv. Gerasima se Corelli vrátí. On a Pelagia učiní první kroky k znovuobjevení jejich lásky a vesničané se vrátí do starého rytmu života na ostrově…

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: audiokomentář režiséra, videoklip-píseň pro Pelogii, trailer, teaser

Délka: 124 minut

 

Videoukázka:
{youtube}JwRd8D2H3ts{/youtube}