Blesk – Arsène Lupin

Blesk občas na obalech uveřejňuje upoutávku na nejbližší tituly a tak jsme se mohli dozvědět, že na sobotu 27. prosince 2008 je připraveno jedno z mnoha zpracování příběhu, v němž má hlavní roli Arsène Lupin, lupič gentleman, který má hrdost Robina Hooda, dedukce Sherlocka Holmese a šarm Dona Juana. To vše za obvyklých 49,- Kč.

Tento akční film zobrazuje mnoho zvratů a změn v životě Arsène Lupina. Snaží se odtrhnout od prokletí své minulosti a učí se, jak nejlépe využívat mnoho svých dovedností a nikdy se nesnížit k vraždě. Napínavý a vzrušující příběh o legendárním hrdinovi spojuje minulost se současností pomocí věčných témat jako jsou láska, věrnost a síla. Koktejl boje, citů a dobrodružství.

Zloděj džentlmen, vášnivý dobrodruh, nenapravitelný svůdce a chameleón, jehož umění převleku ohromovalo jeho přátele, nepřátele i oběti. Tento nový příběh slavného zloděje odhaluje důležité aspekty jeho mladosti, které zůstávali zahalené tajemstvím, ale byli příčinou jeho pozdější zlodějské kariéry. Jeho šťastné dětství skončilo poté, kdy ho rodinné intriky vyhnali z domova. Už jako chlapec totiž pomohl svému otci ukrást vzácný náhrdelník, ale otce na útěku někdo zavraždil. Mladík se tedy rozhodl jít v jeho šlépějích a věnovat se zlodějskému řemeslu, ale přestože žije mimo zákon a nepřijímá morální kodex společnosti na prahu průmyslové revoluce, nikdy se nesnížil k vraždě. Bohatým dámám bere všechno cenné a před zákonem se vždy skryje na zámku své krásné milenky Clarisse. Osud však dostihne také jeho a Arsène bude potřebovat všechen svůj talent, když se díky své pověsti stane hlavním podezřelým ze spáchání série odvážných krádeží a chladnokrevných vražd.

Podle dostupných zdrojů to vypadá, že tohle zpracování se zrovna moc nepovedlo, viz tady a nebo v komentářích:

Zásadní problém tohohle mišmaše je v tom, že čekáte konec a přijde další šílený dějový zvrat. A pak další. A ještě jeden. Na tomhle filmu mě snad kromě několika hereček nezaujalo vůbec nic.

Velmi nadaná herečka předvádějící nic ze svého talentu a okolo ní obrazy a události, které vypadají jako něco mezi Ligou Výjimečných a Fantomem Paříže. Takhle jsem si tedy příhody legendárního zloděje-gentlemana nepředstavoval. Stačí vidět jen jednou a pak velmi dlouho litovat ztraceného času.

Příklad naprosté tvůrčí impotence a toho, že honosná výprava dobrý film neudělá. Příběh je nesnesitelně překombinovaný a herci nudí.

Žánr: Akční / Dobrodružný / Komedie / Krimi / Mysteriozní / Romantický

Země původu: Francie / Itálie / Španělsko / Velká Británie

Rok vzniku: 2004

Délka: 125 minut

Původní název: Arsène Lupin / Arsenio Lupin

Světová premiéra: 17. září 2004 – Kanada (Toronto Film Festival)

Premiéra v kinech ČR: 4. dubna 2005 s titulky (Febio Film Festival)

Režie: Jean-Paul Salomé

Námět: Maurice Leblanc (román "La comtesse de Cagliostro")

Scénář: Jean-Paul Salomé, Laurent Vachaud, Nicolas Saada

Produkce: Emmanuelle Balestrieri, Christopher Granier-Deferre, Stéphane Marsil, Alain Peyrollaz

Hudba: Mathieu Chedid, Debbie Wiseman

Kamera: Pascal Ridao

Společnost: Hugo Films / TF1 Films Production / M6 Films / Poisson Rouge Pictures / Vértigo Films / Rai Cinemafiction

Natáčeno: Château de Chantilly, Chantilly, Oise, Francie / Opéra National de Paris Palais Garnier, 8 rue Scribe, Paris 9, Paříž, Francie / Saint-Ouen, Seine-Saint-Denis, Francie

Hrají: Romain Duris (Arsène Lupin/Raoul d’Andrézy), Kristin Scott Thomas (Joséphine Balsamová, hraběnka z Cagliostro), Pascal Greggory (Beaumagnan), Eva Green (Clarisse de Dreux-Soubiseová), Robin Renucci (vévoda de Dreux-Soubise), Patrick Toomey (Léonard), Mathieu Carriere (vévoda d’Orléanský), Philippe Magnan (Bonnetot), Marie Bunel (Henrieta Lupinová), Nicky Naude (Théophraste), Guillaume Huet (Arsènův potomek), Françoise Lépineová (vévodkyně), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 francouzsky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný 16:9

Bonus: upoutávka

Videoukázka:

{youtube}peRvKm_0KQw{/youtube}