Aha! – Carl Sagan: Cosmos 4. DVD

 

Čtvrté (a závěrečné) DVD vesmírné ságy Cosmos vyjde v Aha! v pondělí 5. ledna 2009. DVD bude obsahovat poslední epizody. Dozvíme se mnoho zajímavého nejen z kosmologie, ale prolistujeme si fiktivní Galaktickou encyklopedii, soubor poznatků o milionech obydlených světů, který by nám vzdálená civilizace mohla poslat. Cena 49,- Kč

 

 

V závěru našeho putování hvězdným oceánem se seznámíme se dvěma teoriemi vzniku vesmíru: teorií Velkého třesku i verzí, podle které byl vesmír stvořen Bohem. Pak se na cestě mezi hvězdami zastavíme u fascinujícího kosmického jevu: vědci jim říkají kvazary a jsou to nejzářivější objekty na nebeské báni. Jde o gigantické výbuchy mladých galaxií nebo o srážky rychle rotujících pulzarů? Anebo jsou to snad důsledky pádu milionů hvězd do obrovské černé díry v jádru galaxie? Odpověď dosud neznáme. Úvahy o mimozemských civilizacích nás zavedou k obřímu teleskopu v portorickém Arecibu, který svého času odvysílal zprávu ke vzdálené hvězdokupě M 13. A nakonec se vrátíme na naši modrou matičku Zemi a ukážeme si ji jako osamělou a zranitelnou planetu. Carl Sagan podporoval program SETI pátrající po mimozemských civilizacích, protože byl přesvědčen, že dříve či později musí k "blízkému setkání" dojít. Hovoří o něm ve své další knize s názvem Kontakt, která se dočkala i filmové podoby. Jednomu ze svých literárních hrdinů vložil do úst větu, která je vlastně jeho celoživotním krédem: "Kdybychom měli být v celém vesmíru sami, pak by byl zřejmě zbytečně velký…".  

 

 

 

 

Čtvrté DVD by mělo obsahovat tyto díly:

Okraj věčnosti – 62:32

Tato epizoda nás zavede na území, kde se protíná věda s mýty, náboženstvím a filosofií. Týká se totiž témat, jako je začátek a konec světa.

Druhá polovina pořadu navazuje na předchozí epizodu ŽIvot hvězd, ve které jsou vysvětleny důležité pojmy, s nimiž nyní Dr. Sagan pracuje.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD 

Vytrvalost paměti – 58:01

Tato epizoda je venovaná různým aspektům myšlení a paměti. Nejprve nás průvodce Dr. Sagan zavede do hlubin oceánů, kde vládnou nejvěší bytosti na naší planetě – velryby. Tito inteligentní a elegantní savci si vyvinuli vyjímečnou schopnost komunikovat pomocí zvuků.

V další části obrátíme pozornost na paměť lidskou. Přeneseme se do "skladu veřejné paměti" – knihovny – a představíme si historii nejslavnějších knihoven světa, pořátky písma a vynález knihtisku.

Obrazovka z DVD 

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Galaktická encylopedie – 60:15

 

V této epizodě se spolu s průvodcem Dr. Carlem Saganem vydáme hledat v rozlehlém vesmírném oceánu jiné civilizace. Proč mávýznam odemykat jejich tajemství si ukážeme na příběhu Jeana-Franoise Champolliona, francouzského egyptologa, který v 19. stoleté přispěl zásadní měrou k pochopení systému egyptských hieroglyfů a k jejich rozluštění. 

 

Mluvící země – 61:36  

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Délka: 243 minut

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky  

Nastavení zvuku a titulků

Obraz: barevný PAL DVD9 4:3

Bonus: žádný