Reflex – Nesmrtelní válečníci 5: Cortés

Hernán Cortés, 1. markýz del Valle de Oajaca (1485–2. prosince 1547), někdy také Hernando, Fernando Cortés nebo Fernán Cortés, ale i Cortez a Cortéz byl jedním z nejslavnějších španělských kolonizátorů (conquistador) Ameriky. Ve čtvrtek 8. ledna 2009 vyjde v Reflexu další, již pátý díl cyklu dokumentů Nesmrtelní válečníci – tentokrát to bude Cortés. Cena 49,- Kč.

První významnější americká civilizace, která padla pod Španěly, byli Aztékové. Aztézcké císařství bylo poměrně mladé, datovalo se přibližně od čtrnáctého století, ale těšilo se z úspěšné historie energické expanze. Říše ještě stále rostla, když se na jižní hranici údolí Mexika objevili Španělé. Aztécké hlavní město Tenochtitlan, byl skvostný komplex čtvrtí, jezer a kanálů, které sloužily jako centrum mesoamerické civilizace.

Španělský útok na Mexiko uvedl do pohybu Diego Velásquez, španělský guvernér Kuby. Na počátku 16. století bylo španělské osídlení Kuby zavaleno v problémech. Nebylo tam ani dost půdy, ani dost otrocké pracovní síly, aby to mohlo splnit potřeby rostoucí evropské populace. Velásquez proto poslal expedice do Yacatánu a Mexického zálivu a mezi lety 1516 a 1518 prováděl různé průkumné mise v okolních oblastech. Ačkoliv plavby nepřinášely okamžité řešení potřeb kubánského guvernéra, různé okolnosti naznačovaly, že kdesi mimo španělský dosah existují bohaté civilzace. Zaujatý a vzrušený možnostmi nalezení zdroje tohoto bohatství, Velasquez pověřil Hernana Cortése prozkoumáním obchodních možností v Yucatánu.

Hernán Cortés opustil Španělsko ve věku 19 let po krátkých studích práv. V roce 1511 se usadil na Kubě a působil jako Vélasquezův úředník. Jeho zásluhy při výbojích a oddanost španělské koruně z něj činily ideálního kandidáta na guvernéra dalších dobytých zemí. Ale jeho ctižádost a síla osobnosti způsobily, že Velasquez začal pochybovat o jeho loajalitě. Proto se se rozhodl odstranit ho z vedení další expedice. Cortéz to však zjistil, a po krátkých přípravách vyplul na pevninu 18. února 1519.

S několika děly, šestácti jezdci a zhruba 400 pěšáky rekrutovanými z chudých bílých Kubánců, Cortéz vyrazil na pobřeží Zálivu. Kortéz pak nařídil své malé flotile, aby zničila domy těch, kteří odmítnou pod jeho příkazem podřídit se jeho autoritě. Jeho záměrem nebylo obchodovat, jeho cíl nebyl o nic menší než dobytí Mexika. V dopisu králi Karlu V. napsal, že "bezbožné způsoby domorodého obyvatelstva zapříčinily jeho spravedlivou válku proti tyranskému vladaři". Byl přesvědčen, že jeho činy nakonec ospravedlní kroky, které učinil, a proto  tvrdil, že chtěl vybojovat nové teritorium ve jménu křesťanství a španělské koruny.

Originální název: Heroes and Villains: Cortes
Země původu: Velká Británie
Rok vzniku: 2008
Režie: Andrew Grieve
Hrají: Andrew Howard, Niall Macgregor, David Maybrick, Brian McCardie, Alec Newman, T.J. Ramini, Vineeta Rishi, Nicholas Shaw, Ramon Tikaram a další