Codi – Midway

Kromě edice Filmag válka a jí vydávaného dokumentárního seriálu Cesta k vítězství a krom Encyklopedie 2. světové války od Amercomu v současné době postupně vychází i třetí edice o 2. světové válce – ta je od vydavatele CODI. Ve čtvrtek 8. ledna 2009 v této edici vyjde titul Midway. Cena 49,- Kč.

„Američané prožívají těžké chvíle, i když je pravděpodovné, že na nás hodlají při invazi zaútočit.“ (Admirál Čuiči Naguno)

Bitva o Midway je jedna z nejslavnějších moderních námořních bitev v Pacifiku během druhé světové války. Po útoku na Pearl Harbor 7. prosince 1941, si japonské vojenské velitelství uvědomuje, že je nutné definitivně skoncovat se severoamerickou flotilou v Pacifiku nebo jinak nebude trvat dlouho než ztratí dobytá území. Admirál Isoroku Yamamoto chce ve válce udržet iniciativu a nařídil kontraadmirálovi Matome Ugakimu, aby vypracoval linie válečných operací, které by v následujících měsících uskutečnilo jak císařské námořnictvo, tak i armáda.

Po složitých debatách je schválen definitivní plán, který uvažuje o dvou velkých válečných operacích: operace označená MO, která by dala podnět k bitvě v Korálovém moři a operace známá jako TEN, jejímž úkolem by bylo dobytí severoamerického atolu MIDWAY. Avšak američané pod velením admirála Chestera Nimitze značně zintenzivnily práci svých informačních služeb a to jim umožnilo změnit kurs války.
Film bez cenzury dokumentuje krutou reality války.

Komentář čte: M. Moravec.