Reflex – Nesmrtelní válečníci 6: Napoleon

 

Prezident Sarkozy chce vlajku Evropské unie na Hradě. Francie chce oslabit české předsednictví. Francie by si chtěla prodloužit šéfování EU. Tak to je jen pár titulků z denního tisku, ukazující na fakt, že Francie je země, která má v prosazování svých zájmů jistou tradici i kontinuitu. Chceme-li se poučit z historie, nabízí se nám možnost ve čtvrtek 15. ledna 2009, kdy s podporou Reflexu vychází šestý díl série Nesmrtelní válečníci, věnovaný Napoleonovi. Cena 49,- Kč.

 

Pojem "napoleonský komplex" zná snad každý. Používáme ho na osoby malého vzrůstu ale velkých ambicí. A jak ukazuje situace v dnešní Francii, Napoleon Bonaparte jistě nebyl jediný Francouz, který tímto komplexem trpěl.

Dne 9. listopadu 1799 provedl generál Napoleon Bonaparte v Paříži státní převrat, sesadil direktorium a stal se členem tříčlenného konzulátu. V roce 1804 byl schválen a vydán Napoleonův občanský zákoník.

V roce 1802 získal Napoleon Bonaparte doživotní hodnost konzula. Roku 1804 bylo ve Francii vyhlášeno císařství v čele s Napoleonem Bonaparte. Francie dobyla pod vedením generála Napoleona Bonaparte značná území v severní Itálii a donutila Rakousko a Prusko uzavřít mír.

Bitva u Slavkova se konala roku 1805 a poraženo v ní bylo Rakousko a Rusko. V roce 1806 přestala existovat Svatá říše římská národa německého a z ostatních států kromě Pruska byl utvořen tzv. Rýnský spolek.

Napoleon Bonaparte chtěl dobýt Velkou Británii a vyhlásil proti ní roku 1806 kontinentální blokádu. V roce 1812 táhl Napoleon Bonaparte do Ruska, odkud byl krutou zimou donucen urychleně ustoupit. V říjnu 1813 byl Napoleon Bonaparte poražen v bitvě u Lipska.

Roku 1815 byl Napoleon Bonaparte definitivně poražen v bitvě u Waterloo, jako zajatec Velké Británie strávil zbytek života na ostrově Sv. Heleny.

V bitvě u Slavkova bojovali císařové Napoleon I., František II. a car Alexandr I. Dvojbitva u Jeny a Auerstadtu se konala roku 1806 a císař Napoleon Bonaparte v ní porazil Prusko. V kontinentální blokádě měly evropské země zakázáno obchodovat s Velkou Británií a jejími koloniemi.Napoleonovi Bonaparte se nikdy nepodařilo dobýt Velkou Británii a Španělsko.

Země původu: Velká Británie
Rok vzniku: 2007
Žánr: Dokument
Režie: Nick Murphy
Scénář: Nick Murphy
Hrají: Rob Brydon, Richard McCabe, Tom Burke, Laura Greenwood, Alice Krige, Alex Lowe, Kenneth Cranham, Gina Bellman, Darren Queralt, Roger Ashton-Griffiths, Anthony Higgins