Světový film č. 15 – Lepší už to nebude

 

Edice Lidových novin Světový film ve své druhé řadě vstupuje již do patnáctého titulu, a to komedií od srdce studeného doslova jako psí čumák, jak doslova praví podtitul filmu Lepší už to nebude

 

 

Melvin Udall (Jack Nicholson) je úspěšný spisovatel kýčovitých románků, jehož koníčkem je znepříjemňovat život celému okolí. Žije sám na Manhattanu a s požitkem znepříjemňuje život všem v okolí. Tradiční oběti Melvinova mrzoutství je jeho soused – talentovaný umělec Simon. Vhodným objektem pro zlomyslné kousky je hned ze dvou důvodů. Za prvé je homosexuál a za druhé má psa, kterého Melvin upřímně nesnáší. Svými uštěpačnými poznámkami umí spisovatel znechutit kohokoliv. Jediný, kdo dokáže uštěpačného spisovatele usadit, je prostořeká číšnice Carol (Helen Hunt). A možná právě proto má pro ni Melvin slabost, takže když jako svobodná matka opouští zaměstnání, aby mohla pečovat o svého astmatického syna, rozhodne se jí pomoci. Co se stalo se starým mrzoutem, že se najednou může přetrhnout, aby každému pomohl? Proč se ze starého mrzouta stává lidumil? Chybí mu kvalitní obsluha při každodenní snídani v restauraci? Nebo se do Carol zamiloval a chce na ni udělat dojem? Pokud ano, ze strany těžce zkušené číšnice rozhodně nejde o vysněný romantický vztah.

 

Originální název: As Good as It Gets

Země původu: USA, 1997

Režie: James L. Brooks

Scénář: James L. Brooks, Mark Andrus

Hrají: Cuba Jr. Gooding, Helen Hunt, Greg Kinnear, Jack Nicholson

Hudba: Hans Zimmer

Dirigoval: Harry Gregson-Williams, Lucas Richmond

Orchestrace: Bruce Fowler, Suzette Moriarty

Žánr: komedie

Délka: 133 minut

Obraz: 16:9

Zvuk: český dabing

Titulky: České, Anglické, Německé, Maďarské, Polské

Bonusy: Interaktivní menu, Výběr scén, Komentář režiséra Petera Segala a Adama Sandlera, Trailer, Filmografie 

 

Film byl oceněn 2 Oscary pro oba hlavní představitele. Jack Nicholson, Helen Hunt (oba získali za tyto role Oscara ’98) a Greg Kinnear. Komedie, která takřka nemá chybu. Ne, že by disponovala geniálním scénářem nebo režií, do první ligy ji však katapultuje neuvěřitelný Jack Nicholson v roli cynického bručouna, kterého vyléčí až láska v podobě Helen Huntové. Jen horko těžko se bude rodit další tak výborný film a to po všech stránkách daného žánru. Všichni aktéři filmu splynuli se svou rolí a rozpoutali neskutečné divadlo, že i sám divák podléhá jednotlivým rolím jako by to byl on sám. Celý film je nasycen homorem a dokonce už ani neplatí, že opakovaný vtip není v tipem. Je to film, který neomrzí a hodně pobaví. Zkrátka inteligentní a zábavný film, ve kterém Jack Nicholson exceluje, pokud ho máte rádi, nenechte si toto DVD ujít!