Filmag válka film – Jediná cesta

Další titul Filmagu v edici Válka film v úterý 27. ledna 2009 bude Jediná cesta za 45,- Kč. Jugoslávský pohled na neslavný osud Hitlerovy armády v Evropě.

Rok před ukončením 2. světové války se fašistická armáda houfně stahovala z oblastí jihovýchodní Evropy. Sevření spojenců však bylo často natolik silné, že pro nacisty existovala pouze jediná cesta. Cesta smrti. Je jaro 1944. Pod tlakem sovětské armády ustupují Hitlerova vojska na západ. V Itálii trpí německá armáda nedostatkem pohonných hmot, které se musí dopravovat z Rumunska přes Jugoslávii. Tady však na Němce útočí Národně osvobozenecká armáda a jugoslávské partyzánské oddíly. Jejich úkolem je odklonit fašistický konvoj z cesty a odříznout tak zesláblou Hitlerovu armádu od možnosti vrátit se do své vlasti. Do úzkých zahnaní nacisté mají však kromě železné vůle ještě jednu mocnou zbraň – sovětské vojáky, které coby válečné zajatce využívá jako řidiče. Složitá situace vygraduje střetem, ve kterém už je nemožné rozpoznat, kdo je spojenec a kdo nepřítel.

Žánr: Válečný

Země původu: Jugoslávie / Sovětský svaz

Rok vzniku: 1975

Délka: 97 minut

Původní název: Okovani soferi / Единственная дорога

Světová premiéra: 24. srpna 1990 – Kanada, USA

Režie: Vladimir Pavlovič

Scénář: Vadim Trunin

Hudba: Karen Chačaturjan

Kamera: Alexej Těmerin

Společnost: Filmski Studio Titograd / Mosfilm / Zeta Film

Hrají: Tatjana Sidorenko (Ljuba), Veljko Mandić (Kosta), Alexandr Aržilovskij (Jeržov), Lev Durov (Petrov), Gleb Striženov (Kalenic), Dragomir ‚Gidra‘ Bojanić, Dušan Janićijević, Irina Mirošničenko, Vladimir Popović, Vladimir Vysockij, a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 rusky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný 4:3

Bonus: žádný