Amercom – Encyklopedie II. světové války 11 – Pearl Harbor

V pondělí 26. ledna 2009 jsme na pultech mohli najít Encyklopedii II. světové války v její již 11. části (vydavatelství Amercom). Přílohové DVD nese název Pearl Harbor, obvyklá cena 99,- Kč.

Tištěná podoba Encyklopedie nese název Operace Barbarossa – 2. část. Kapitoly Historie jsou věnovány těmto oblastem – Činnost armády „Norsko", Činnost skupiny armád „Střed", Činnost skupiny armád „Jih", Letadla na východní frontě – 1941, Hitlerovi malí spojenci. Další sekce Militarie nabízí Letadla 1941. Kalendárium se zabývá událostmi prosince 1940.

 

V dalším čísle bychom měli najít kapitoly Počátky čínsko-japonského konfliktu, Čínská občanská válka 1930-1933, Čínsko-japonská válka 1931-1941.

 

DVD v „tlusté" krabičce obsahuje dokument s názvem Pearl Harbor.

 

Zatímco se Spojené státy usilovně snažily zachovat si neutralitu, zřeklo se Japonsko závazků vyplývajících z mezinárodních smluv a vedeno vlnou nacionalismu vybudovalo silné válečné loďstvo, jež mu mělo umožnit ovládnout bohatá území východní Asie. S vypuknutím nové války v Evropě se dala do pohybu i japonská vojska a po předchozí invazi do vnitřního Mongolska a severní Číny nyní vstoupila do francouzské Indočíny. Americké vrchní velení však znepokojivým zprávám z Tichomoří nepřikládalo větší význam a nevěřilo, že by se Japonsko odvážilo k útoku na USA. Pak ale přišel 7. prosinec 1941…

 

Žánr: Válečný / Dokument

Délka: 49:37 minut

Rok vzniku: 2000

Scénář: Steve Gillham

Produkce: Nicola Marsh, Audrey Healy, Clare Gambold, Bob Carruthers, Gary Russell, Gavin Bott

Hudba: Paul Farrer

Společnost: Lamancha Productions (archivní materiály) Cromwell Productions

Hrají: Tim Pigott-Smith (vypravěč)

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital anglicky, česky, polsky

Titulky: česky, polsky

Obraz: barevný/černobílý PAL 4:3

Bonus: žádný