Páteční Blesk s DVD – Den vítězství

V pátek 18. července 2008 vychází v DVD edici deníku Blesk válečné drama Den vítězství. Cena 49,- Kč.

Strhující epos z druhé světové války, kdy v řadách de Gaullovy osvobozenecké armády bojovaly africké jednotky. Na krvavé cestě od Marseille po Alsasko zjišťují, že jsou a pro Francii zůstanou občany druhého řádu, kteří nikdy nebudou povýšeni, přesto jsou ochotni položit své životy. Film byl natočen podle skutečné události.

1944–1945 – Osvobození Itálie, Provence, Alp, údolí Rhóny a Alsaska bylo základem pro vítězství spojenců … a ustanovení francouzské přítomnosti po vyhlášení příměří. Tato vítězná bitva důležitá pro napadení Německa, byla pp mnoha krveprolitích a ohromných ztrátách úspěchem první francouzské armády, která se zrekrutovala v Africe. Byla tvořena 200.000 muži, včetně 130.000 domorodců a severních Afričanů, a 20.000 Francouzů žijících v koloních a části mladých francouzkých uprchlíků před okupací. Film souvisí se zapomenutým příběhem vojáků známých jako „Indigènes“, líčící epos čtyř z nich: Abdelkadera, Saïda, Messaouda a Yassira. Jsou členy pěších sborů, u kterých se předpokládala výdrž, rozvaha a odvaha v boji zblízka.

Každý z nich jde za jiným cílem a je připraven s puškou v ruce dosáhnout svého. Yassir se k armádě připojil v očekávání válečné kořisti. Messaoud, překvapený přivítáním Francouzů, doufá že se ožení a bude žít ve Francii, aby unikl apartheidu v Alžírsku. Saïd si přeje uniknout bídě v Maroku, a doufám, že nalezne rodinu ve francouzské armádě. A Abdelkader, který bojuje za svobodu a rovnost, se k armádě připojil proto, že očekává od Francouzů více spravedlnosti a svobody v jejich kolonizačních snahách v Alžírsku po skončení války.

 

Originální název: Indigènes, Days of Glory
Země původu: Francie, Alžír, Belgie, Maroko
Rok vzniku: 2006
Žánr: Válečný

Režie: Rachid Bouchareb
Hrají: Jamel Debbouze, Samy Naceri, Roschdy Zem, Sami Bouajila, Bernard Blancan, Mathieu Simonet, Assaad Bouab, Benoît Giros, Mélanie Laurent, Antoine Chappey, Aurélie Eltvedt, Thomas Langmann, Thibault de Montalembert, Dioucounda Koma, Philippe Beglia, Momo Debbouze, Abdelkim Bouchareb, Abdelhamid Idjaini, Abdeslam Arbaoui, Francis Arnould, Roger Arnould, Omar Bekhaled, Nadji Beida, Julie De Bona, Franck Bonetto, Jean-Pierre Boudhar, Allal Boukhari, Abdelrahim Bouzine, Ken Brekke, Mylène Caverzazi, Ben Aïssa El Jirari, Emmanuel Georges, José Gomez, Othman Ilyassa, Klaisel Kikouama, Frédéric Lanoir, Corentin Lobet, Christophe Locatelli, Naïma Macherouei, Mohamed Majd, Thierry Magnier

 

Scénář: Rachid Bouchareb, Olivier Lorelle

Údaje o DVD:
Obraz: barevný, PAL, 16:9
Zvuk: česky, francouzsky
Titulky: české
Bonusy: Upoutávka
Délka: 120 minut

Film je také znám pod názvem Domorodci.