Codi – 12 let Hitlerovy vlády 1

Některé historické postavy, ať už si o nich myslíme cokoli, jsou stále námětem pro filmové tvůrce. Ať se jedná o „normální" film, hraný polodokument, nebo výběr archivních materiálů. Samo vydavatelství Codi se této postavě už také věnovalo, ale v úterý 3. března 2009 začíná poněkud hlubší rozbor v dokumentu 12 let Hitlerovy vlády za 49,- Kč. Jedná se o první díl ze šestidílné série s podtitulem Pravdy, mýty a lži.

Adolf Hitler – pravděpodobně největší zločinec v lidské historii, člověk, který má na svědomí 40 milionů lidských životů a nesmírné utrpení dalších milionů lidí všech kontinentů, včetně vyhlazení téměř celé židovské populace v Německu a v okupovaných zemích Evropy.

Jaký byl Adolf Hitler ve svém soukromí a v úřadech, jež zastával? Jaký byl před tím, než se dostal k moci a jakým byl po té, co ovládl celé Německo a nakonec i velkou část Evropy? Co bylo hnací silou jeho činů? Kde je pravda, co jsou jen mýty, které se kolem jeho osoby nakupily v průběhu času a jaké lži o něm vymysleli a šířili jeho příznivci i odpůrci? Jaké lži, mýty a pověry o sobě šířil on sám?

Na tyto otázky se pokouší odpovědět seriál „Dvanáct let Hitlerovy vlády", sestavený s historických dokumentů, z nichž mnohé jsou unikátní. Dokument se zabývá obdobím let 1933 až 1945.

První díl se zabývá počátky politického působení Adolfa Hitlera a jeho nástupem k moci, jeho osobní motivací a cíly, jak je definoval v počátcích své politické kariéry. S jeho osudy ovšem souvisí i osudy mnohých jeho přátel, spolupracovníků, spoluviníků, ale i odpůrců. S jeho osudem je postupně čím dále tím víc svázán osud Německa, následně Evropy a nakonec celého světa.

Podíváme se na neúspěšné začátky tohoto původně nenápadného a nevýrazného muže, na jeho počáteční neúspěchy, které jej dovedly až do vězení, a poté na postupný, a jak se zdá nezadržitelný nástup k vrcholné moci.

Díl mapuje období od jeho vstupu do politiky v roce 1920 do nástupu k moci v roce 1933 a první období jeho vlády, léta 1933 až 1937, kdy upevňoval svoji moc, obnovoval moc Německa, poraženého ve světové válce (a ekonomicky, politicky i vojensky zdeptaného Versailleskou smlouvou) a budoval nové ozbrojené síly Říše, aby mohl dosáhnout svých cílů, vytčených v knize Mein Kampf.

Žánr: Dokument / Válečný

Země původu: USA

Společnost: Pacific Media

Předpokládané údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: černobílý/barevný 4:3

Bonus: žádný