Blesk – Pobuda

Blesk v úterý 3. března 2009 nabídne další francouzskou komedii Pobuda za 49,- Kč. On je velký problém… Komedie vznikla podle divadelní hry Reného Fauchoise a je to už její čtvrté filmové zpracování (nejznámější je asi Mazurskyho Somrák z Beverly Hills s Nickem Noltem). 

Christian, zadlužený galerista, zachrání z řeky sebevraha Boudua. Rozhodne se, že ho chvíli vezme k sobě domů, než se trochu vzpamatuje … Boudu se však chová jako slon v porcelánu. Zdržel se v domě jen na chvilku, která ale ne a ne skončit! Christian je na pokraji zhroucení, jeho žena Yseult bere antidepresiva a jeho galerie je blízko bankrotu.

Možná by se Christian Lespinglet chvíli rozmýšlel, než by skočil pro topícího se muže do plavebního kanálu, poblíže svého bydliště v Aix-en-Provence, když by jen tušil, jaké to bude mít následky. Muž, ze kterého se vyklube místní bezdomovec (tedy pobuda) se samozřejmostí sobě vlastní přijme nejen Christianovo pohostinství, ale považuje za samozřejmost, že se o něj budou Christian a jeho žena starat, než se zotaví. Zadlužený majitel galerie, který bydlí ve vkusně uhlazeném bytě, jen s hrůzou zjišťuje, že se mu v bytě usadilo blonďaté, mohutné monstrum, které hlasité projevy své tělesnosti považuje za přirozené, stejně jako komandování Christiana a jeho ženy Yseult. Ale to není zdaleka všechno. Boudu, ten obtloustlý primitiv, dokáže okouzlit nejen Christianovu manželku, ale dokonce i jeho milenku. Film je remakem komedie Jeana Renoira z roku 1932 v hlavní roli s Michelem Simonem.

Žánr: Komedie

Země původu: Francie

Rok vzniku: 2005

Délka: 101 minut

Původní název: Boudu

Světová premiéra: 9. března 2005 – Francie, Belgie

Režie: Gérard Jugnot

Námět: René Fauchois (hra „Boudu sauvé des eaux“)

Scénář: Philippe Lopes-Curval

Produkce: Jean-Pierre Guérin, Gérard Jugnot, Véronique Marchat

Kamera: Gérard Simon

Společnost: GMT Productions / Novo Arturo Films / DD Productions / TF1 Films Production / Pathé / Canal+ / Région Provence Côte d’Azur

Hrají: Gérard Depardieu (Boudu), Gérard Jugnot (Christian), Catherine Frot (Yseult), Constance Dollé (Coralie), Bonnafet Tarbouriech (Perez), Hubert Saint-Macary (Bob), Dominique Ratonnat (lékařka), Jean-Paul Rouve (Hubert), Serge Riaboukine (Géronimo), Jean-Pierre Foucault (sám sebe), Frédéric Restagno (hasič), Marc Pistolesi (hasič), Luc Palun, Christiane Conil, Agnes Regol (matka Coralie), Gerard Dubouche (prodavač ryb), Didier Lafaye (otec Coralie), Philippe Du Janerand, Aissa Bussetta, Mohamed Metina (prodavač minimarketu), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 francouzsky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: film o filmu, upoutávka