DVD edice – Kult

DVD edice po čase přichází s dalším hororem čerpajím z temné stránky světa, nazvaným Kult, který vychází v sobotu 14. března 2009. Obal vypadá lákavě, a jistě nejeden fanda tohoto žánru si po jeho spatření za výkladní skříní trafiky pomyslí, že by se mohlo jednat o další zajímavé rozšíření jeho morbidní sbírky. Jenže jak se říkává: jeden myslel a … postihla ho páchnoucí nepříjemnost. Proto raději zvažte, zda svých  49,- Kč neinvestujete raději do něčeho jiného.

Jako malý jsem často hltal různé krváky a horory, což v konečném důsledku vedlo v mnohem pozdějším věku k závažným důsledkům. Konkrétně k těm, že na základě nasbíraného materiálu jsem v prvním ročníku filosofické fakulty vytvořil seminární práci – de facto odbornou studii s názvem "Braková litearatura" (která zatím na své oficiální vydání teprve čeká).

Ovšem z této doby se mi do paměti vryl jeden pěkný terminus technicus: "slátanina". Tímto výrazem označovala brožované romány moje babička, která mě před tímto druhem literatury varovala. Byla to prostá žena která vyrostla na venkově a od mládí se věnovala především práci na čerstvém vzduchu. I když její kulturně estetický rozhled byl poněkud subjektivní, občas měla výstižná hodnocení. Její argumentace byla prostá: nějaký blbec to sepíše, aby na tom vydělal prachy, a spousta ještě větších blbců si to pak koupí a čte to …

Obecná prizmata využívaná v literárně kritických hodnoceních s oblibou přenáším i do praxe filmového recenzenta, a v tomto případě musím podotknout, že to lze učinit bez větších obtíží. Často si říkám, že v žánru krvavého mysteriózního horroru již asi nelze přijít s ničím novým a všechna okultně mystická klišé již byla nesčetněkrát použita. V případě filmu "Kult" mě napadá, zda by použitý materiál nebyl lépe využit, kdyby autoři natočili třeba dokumentární film na téma "vliv kvality toaletního papíru na vznik hemoroidů", učinili by tak mnohem záslužnější práci.

Nadpřirozená vražedná síla potřebuje k přežití nové duše.

Skupinka studentů provádí výzkum místních kultů a rituálů. Objeví ale šokující fakta a ve svém pátrání se pouští za bezpečné hranice. To vyústí až v uvolnění nadpřirozené vražedné síly. Začíná nejen boj o jejich životy, ale hlavně o jejich duše.

Scénář pro Cult napsal Ben Oren na základě námětu Johna Knee a Stephena Fromkina.

Originální název: Cult
Rok vzniku: 2007
Režie: Joe Knee
Scénář: by Ben Oren
Žánr: Horor

Hrají: Taryn Manning, Rachel Miner, Glenn Dunk, Robert Berson, Susie Park, Joel Michaely a další

Údaje o DVD:

Obraz: barevný, PAL, 16:9

Zvuk: DD 2.0 česky, DD 2.0 anglicky
Titulky: —
Délka: 85 minut
Typ disku: DVD 5
Regiony: Upoutávky, Fotogalerie
Bonusy: