Sport – Michael Clayton

Sport ve středu 18. března 2009 nabídne příběh z často využívaného právnického prostředí se stále aktuálním námětem – Michael Clayton za 49,- Kč. Pravda se dá koupit. Pravdu lze přizpůsobit.

Michael Clayton je „vyjednavačem" jedné z největších právnických firem v New Yorku. Tento bývalý státní zástupce má na starosti tu nejšpinavější práci ve firmě Kenner, Bach & Ledeen. Ačkoli se již několikrát spálil a se svojí prací není spokojen, životní situace (rozvod, špatná obchodní spekulace a narůstající dluh) ho pevně drží připoutaného k firmě. Jeho zaměstnavatel vede soudní spor, v němž jde o miliony, a to, co se původně zdálo jako rychlá záležitost, se začíná komplikovat.

Ve společnosti U/North závisí kariéra advokátky Karen Crowderové na urovnání multimilionového návrhu žaloby, kterou Claytonova firma vede proti nim do zdánlivě úspěšného konce. Když však prvotřídní advokát firmy Kenner, Bach & Ledeen, Arthur Edens, sabotuje případ U/North, čelí Clayton největší výzvě své kariéry i svého života.

V hlavní roli Michaela Claytona, špičkového právníka, září George Clooney. Bývalý státní žalobce je jedničkou ve firmě, avšak navzdory své 15leté praxi nebyl dosud jmenován partnerem a zřejmě nikdy ani nebude. Jeho šéf, Marty Bach, ho vnímá jako neocenitelný majetek firmy, ale jen na jistém „místečku", které ho předurčuje k rychlému a tichému „čištění firemní špíny".

„Ačkoliv je Michael skvělý z řešení problémů jiných lidí, film ho zachycuje na vrcholu nespokojenosti s jeho vlastní kariérou," říká Clooney, který se do filmu zapojil také jako výkonný producent. „Začínal s ambicemi stát se špičkovým právníkem, ale za těch několik let se z něj stal pouze poskok."

„Michaelu Claytonovi je 45 let a je právníkem, který cítí, že neudělal vše, co mohl udělat se svým životem; začíná si myslet, že by měl dělat něco jiného nebo by to mohl dělat lépe," říká scénárista a režisér Tony Gilroy. „Udělal několik špatných rozhodnutí a hodně kompromisů. Ve svém životě se dostal až k bodu, kdy mu několik dalších rozhodnutí může definitivně nalajnovat zbytek života."

A v této životní situaci je Michael poslán, aby vyřešil „případ" Arthura Edense – jako obhájce firmy v případu U/North utrpí Atrhur náhle krizi ztráty sebevědomí, když odhalí morální zvrhlost svého klienta. „Čelit bezpočtu destruktivních morálních rozhodnutí, které lidé dělají každý den a kteří vědí, že to, co dělají, je špatné – stále mne udivuje, že není více udavačů. Když uvážíte, kolik toho je špatného a kolik z toho je zapříčiněno lidmi, kteří jdou na konci dne domů, zaplatí své daně a milují své děti, není snad udivující, jak málo z nich se skutečně rozzlobí?" říká Gilroy. „Tomova postava je jednou z těch velkolepě inteligentních bláznů, kteří dokáží přesvědčit jakéhokoliv soudce, porotu nebo žalobce, aby zrušili nebo urovnali případ. To je důvod, proč je tak dobrý v tom, co dělá a proč vydělává takové peníze, jaké má. Ale co má skutečně cenu?"

Žánr: Drama / Thriller / Krimi

Země původu: USA

Rok vzniku: 2007

Délka: 115 minut

Původní název: Michael Clayton

Světová premiéra: 12. října 2007 – USA

Premiéra v kinech ČR: 17. ledna 2008

Režie: Tony Gilroy

Scénář: Tony Gilroy

Produkce: George Clooney, Jennifer Fox, Christopher Goode, James A. Holt, Anthony Minghella, Kerry Orent, Sydney Pollack, Steve Samuels, Steven Soderbergh

Hudba: James Newton Howard

Kamera: Robert Elswit

Společnost: Samuels Media / Castle Rock Entertainment / Clayton Productions / Mirage Enterprises / Section Eight

Natáčeno: 1345 Ave of the Americas, New York City, New York, USA / Blooming Grove, New York, USA / Broadway Stages, Brooklyn, New York City, New York, USA / Cornwall, New York, USA / Council Bluffs, Iowa, USA / Hilton New York – 1335 Avenue of the Americas, New York City, New York, USA / New York City, New York, USA / Times Square, Manhattan, New York City, New York, USA

Hrají: George Clooney (Michael Clayton), Tom Wilkinson (Arthur Edens), Tilda Swinton (Karen Crowderová), Sydney Pollack (Marty Bach), Michael O’Keefe (Barry Grissom), Ken Howard (Don Jefferies), Denis O’Hare (pan Greer), Robert Prescott (pan Verne), Austin Williams (Henry Clayton), Sean Cullen (Gene Clayton), Merritt Wever (Anna), David Lansbury (Timmy Clayton), Bill Raymond (Gabe Zabel), David Zayas (detektiv Dalberto), Skipp Sudduth (Jerry Dante), Terry Serpico (pan Iker), Pamela Gray (Cindy Bachová), Doug McGrath (Jeff Gaffney), Danielle Skraastad (Bridget Kleinová), Wai Chan (čínský dealer), Alberto Vasquez (hráč #1), Brian Koppelman, Thomas McCarthy (Walter), Julie White, Jennifer Van Dyck (Ivy), Frank Wood (Gerald), Jonathan Walker (Del), Sharon Washington (Pam), Cynthia Mace (Wendy), Michael Countryman (Evan), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky, slovensky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (2,35:1)

Bonus: rozhovory, z natáčení, upoutávka