Filmhouse – Oldboy

Filmhouse se nečekaně rozhodl využít šíře svého katalogu a kromě pravidelných Filmových návratů a občasných titulů pro děti zahájil dnes v úterý 17. března 2009 za cenu 49,- Kč novou řadu s názvem Filmová galerie. Prvním filmem pod touto hlavičkou se stal Oldboy. 15 let vězení – 5 dnů na pomstu.

Pomsta bývá sladká. Při originálním, brutálním a hektickém thrilleru Oldboy vás však bude mrazit a občas si budete muset zakrýt oči… Adaptace slavného stejnojmenného japonského manga komiksu M. Nobuakiho a T. Garona je příběhem pomsty.

Poté, co byl Oh Dae-Su bezdůvodně unesen před telefonní budkou přímo před jeho vlastním domem, ocitl se v zamčeném „hotelovém“ pokoji, ve kterém ho držel při životě neznámý únosce. Brzy se dozvěděl, že jeho žena je mrtvá a on je hlavním podezřelým. Jeho jediné pojítko s okolním světem představovaly sitcomy, reklamy a filmy v televizi. Každý den myslel na pomstu a snažil se uprchnout, až se to jednoho dne povede bez jeho přičinění.

Najednou ocitá na svobodě, vybaven plnou peněženkou a mobilem, na který mu zavolá jeho bývalý trýznitel s provokativní nabídkou: když Dae-su uhodne, proč byl vězněn, tyran spáchá sebevraždu. Neuhodne-li však, zemře Dae-suova nová přítelkyně… Jeho jediným cílem je dohnat těch patnáct ztracených let a pomstít se osobě, která je za všechno zodpovědná. Co když jsou ale jeho kroky předvídány a on pořád ještě hraje úlohu pokusného králíka v mimořádně bizarním bludišti? Léta střádaná agresivita a narůstající zvědavost posilují Dae-Suovu touhu po pomstě. Není však jediný, kdo se mstí, a má jen pět dní na to, aby všechno zjistil.

Ve filmu se jeho myšlenky dozvídáme prostřednictvím monologů mimo obraz. Snaha o racionalizaci jeho chování vytváří až přízračnou, temnou atmosféru snímku, vyvažovanou černým humorem a excesivní hudbou a střihem. Díky bezprostřednosti hlavního hrdiny s ním jsme nuceni sympatizovat, sdílet s ním jeho osobní peklo. Zpočátku je oprávněně pomstychtivý, v průběhu filmu je ale jeho obraz čím dál temnější. Old Boy diváky baví a zároveň analyzuje lidskou bolest. Film současně mísí nejrůznější žánry.

K tomu režisér v Cannes dodal: „Díky pokroku na trhu s DVD a další digitální technikou je tu více možností, aby se člověk díval na film víckrát. Dělal jsem ten film proto, aby se na něj lidé dívali vícekrát a objevili pokaždé něco nového.“

Old Boy je v některých pasážích extrémně násilný, především ve scéně vyříznutí jazyka. Režisér podotýká, že „i když snímali záběr na úrovni očí a rukou, takže jazyk není vidět, přesto někteří diváci panikařili.“ Korejské filmy, které poslední dobou zažívají velký úspěch u evropských diváků, jsou většinou velice kruté /viz například Ostrov Kim Ki-duka/. „V Koreji je zakázáno nosit zbraň, takže je takřka nemožné někoho přímo zastřelit. Proto si myslím, že je to tak častý motiv korejských filmů … Já pistoli ve filmech moc nepoužívám, jiné druhy násilí mi připadají víc „lidské“, ale západní divák to může vnímat odlišně, může se mu to zdát moc „přímé“.“

Hudba odpovídá agresivitě a tempu filmu, střídá řadu stylů od valčíku přes tango až k technu. Svou útočností představuje valící se nezadržitelný čas vzpomínek, na způsob filmů Sergia Leoneho, korespondující s obsahem.

Old Boy je adaptací japonského osmidílného manga komiksu, který napsal Tsuchiya Garon v roce 1997. Výkonný producent filmu a ředitel distribuční společnosti Show East, Dong-Joo Kim, koupil práva na adaptaci komiksu – stála měsíčně 11 000 euro. Původní nápad natočit tento komiks však neměl Park Chan-wook, ale jiný korejský režisér – Joon-ho Bong, autor výrazného filmu minulého roku, Vzpomínky na vraždu. Chan-wook k tomu dodal: „Líbí se mi japonská manga, ale nejsem žádný zvláštní fanda. Ke čtení mi ho doporučil Joon-ho Bong a četl jsem ho, aniž jsem pomýšlel na zfilmování. Ale když za mnou přišel producent s tím komiksem, začal jsem se na to dívat jinak. Když mám ty dva výsledky porovnat, oba přistupují k pomstě odlišně. Společnými prvky jsou: soukromé vězení a příběh člověka, který prošel peklem, které z něj udělalo jiného člověka …“

Žánr: Thriller / Akční / Mysteriozní

Země původu: Jižní Korea

Rok vzniku: 2003

Délka: 116 minut

Světová premiéra: 21. listopadu 2003 – Jižní Korea

Premiéra v kinech ČR: 5. května 2005

Původní název: Oldboy

Režie: Chan-wook Park

Námět: Garon Tsuchiya, Minegishi Nobuaki

Scénář: Jo-yun Hwang, Chun-hyeong Lim, Joon-hyung Lim, Chan-wook Park

Produkce: Dong-ju Kim, Seung-yong Lim

Hudba: Yeong-wook Jo

Kamera: Jeong-hun Jeong

Společnost: Egg Films / Show East

Natáčeno: Busan, Jižní Korea / Nový Zéland / Soul, Jižní Korea / Southern Alps, New Zéland

Hrají: Min-sik Choi (Dae-su Oh), Ji-tae Yu (Woo-jin Lee), Hye-jeong Kang (Mi-do), Dae-han Ji (No Joo-hwan), Dal-su Oh (Park Cheol-woong), Byeong-ok Kim (pan Han), Seung-Shin Lee (Yoo Hyung-ja), Jin-seo Yun (Lee Soo-ah), Dae-yeon Lee (Beggar), a další

Menu DVD

Údaje o DVD:

 Výběr kapitol

Zvuk: Dolby Digital DTS, 5.1 korejsky, 5.1 česky

Titulky: česky

Nastavení zvuku a titulků

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (2,35:1)

Bonus: Upoutávka (1:30 min. – v původním znění s českými titulky), Z naší nabídky (Nebohá paní pomsta – 1:52 min., Čas – 2:03 min., 3-iron – 1:52 min., vše v původním znění s českými titulky)