Sport – Archangel

Jmenuji se B… ba ne, tady ještě ne, tady se Daniel Wroghton Craig převtělil v jinou osobu. Sport v sobotu 21. března 2009 přináší televizní dvojfilm Archangel za 49,- Kč. Tajemství Stalinova deníku může změnit dějiny.

Britský univerzitní profesor z Oxfordu Fluke Elso přednáší v Moskvě o životě, zvěrstvech a smrti Josefa Stalina, o nově otevřených sovětských archivech. Po přednášce ho na ulici osloví neznámý starý muž, který mu sdělí, že jedině on ví o tajemství, které si Stalin vzal do hrobu a o jeho tajných spisech. O několik dní později se profesor s tímto mužem setká, představí se mu jako Viktor a začne mu vyprávět starý příběh. Když byl Viktor mladý, vybral si ho obávaný šéf tajné služby NKVD Lavrentij Beria jako svého pomocníka. Byl též přítomen posledním okamžikům Stalinova života. Byl svědkem toho, jak se Beria po Stalinově smrti zmocnil jednoho deníku o jehož existenci se nesměl nikdo dozvědět a nechal ho zakopat na zahradě svého domu.

Profesor Elso je z vyprávění v rozpacích a pochybuje o věrohodnosti příběhu. Vrací se zpátky do hotelu. Je však sledován a donucen nasednout do auta a nechat se odvést k obávanému zastánci starých poměrů Mamantovovi, který od něj vyzvídá co pohledával mimo okolí hotelu. Profesor Elso netušíc pravý Mamantův záměr mu sdělí nové informace od Viktora. Tím nepřímo zaviní jeho následnou násilnou smrt. Jedinou jeho pomocnicí a oporou se stává Viktorova dcera Zinaida, která však s otcem neměla dobré vztahy a nemá zpočátku zájem hledat nějaký "bezcenný" deník. Oba jsou sledováni Mamantovovými poskoky na každém kroku. V Beriově domě však deník nenachází, ten naleznou až ve Viktorově garáži.

Z deníku se dozvídají, že nepatřil Stalinovi, ale mladé ruské dívce Anně, která si jej psala v době, kdy pobývala na sklonku jeho života v jeho domě. Deník vydává po 50 letech své tajemství – Stalin před smrtí zplodil s Annou syna. O jeho životě však deník žádné informace nepodává. Profesor Elso se spolu se Zinaidou a novinářem O´Brianem vydávají do dívčina rodiště zjistit, zda Stalinův syn žije. Jsou však stále bedlivě sledování Mamantovovými poskoky.

Podaří se jim Stalinova syna najít. Profesor Elso však začíná tušit, že není něco v pořádku. Posléze zjistí, že Mamantov od počátku věděl o životě i existenci místa pobytu Stalinova syna. Dochází mu, že byl z pozice významného světového znalce Stalinova života použit jako loutka, které svět uvěří, že nalezl člověka, který je pokrevným synem diktátora. Na povrch však vychází jiná hrůzná pravda, která může znamenat konec Ruské demokracie…

Žánr: Krimi / Drama / Mysteriozní / Thriller

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 2005

Délka: 132 minut

Původní název: Archangel

Světová premiéra: část 1 – 19. března 2005, část 2 – 20. března 2005

Režie: Jon Jones

Námět: Robert Harris

Scénář: Dick Clement, Ian La Frenais

Produkce: Justin Bodle, Christopher Hall, Laura Mackie, Lee Morris, Jessica Pope

Hudba: Robert Lane

Kamera: Chris Seager

Společnost: BBC Drama Group / Powercorp / Baltic Film Services / Power

Natáčeno: Moskva, Rusko / Riga, Lotyšsko

Hrají: Daniel Craig (profesor Fluke Kelso), Jekaterina Rednikova (Zinaida Rapava), Gabriel Macht (R. J. O’Brian), Lev Prygunov (Vladimir Mamantov), Alexej Diakov (Suvorin), Harry Ditson (Frank Adelman), Tanja Moodie (Velma), Avtandil Macharadze (Josef Stalin), Anna Gerasimova (Anna), Claudia Harrison (Louise), Rezija Kalnina (Valeška), Konstantin Lavronenko (Josef), Juris Strenga (Tsarev), Aleksej Chardikov (Lev), Dainis Porgants (policista), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: film o filmu, upoutávky, vystřižené scény