Legendy českého filmu – Katakomby

Nejsou Katakomby jako Katakomby. V těch našich, českých, jde o tradiční dobrou zábavu s Vlastou Burianem, který míří ze sklepního archivu na nejvyšší místa! V edici Legendy českého filmu vychází první jarní den,  v sobotu 21. března 2009. Cena 49,- Kč.

Starý úředník, oficiál Borman, úřaduje ve sklepních kancelářích Pozemkového úřadu společně s dalšími oficiály a aktuáry. Mezi jeho kolegy je i mladý a pohledný doktor Marek, jehož přichází navštívit kamarád, inženýr Rudík. Objektem jejich společného zájmu se stanou dvě mladé ženy, objevující se za oknem protějšího domu. Jednou z nich je slečna Irenka, dcera ředitele jejich úřadu, druhá je Nasťa, přítelkyně pana ředitele. Když se koná slavnostní večírek na počest prezidenta úřadu, je pro nedostatek mužů, kteří by dělali dámám společnost, pozván také doktor Marek a protože ředitel je vášnivý karbaník, je přizván také Borman, jako třetí do mariáše. Zatímco Marek udělá dobrý dojem na ředitele i jeho choť, a padne do oka také slečně Nastě, odehrává se u stolku pravá karetní bitva. Přestože dostal Borman od pana ředitele instrukce, neřídí se jimi a dokonale v kartách behraje vysokého představeného. Právě jeho nepodlézavost však udělá na pana prezidenta velký dojem. získá si tím jeho důvěru a nakonec je jmenován generálním tajemníkem celého úřadu….

Země původu: Československo
Rok vzniku: 1940
Žánr: Komedie
Režie: Martin Frič
Hrají: Vlasta Burian, Jaroslav Marvan, Čeněk Šlégl, Theodor Pištěk st., Adina Mandlová, Antonín Novotný, Raoul Schránil, Nataša Gollová, Růžena Šlemrová, Miloš Nedbal, Bohuš Záhorský, Jindřich Láznička, František Filipovský, Věra Noháčová, Bedřich Ulrych, Karel Černý, Anna Steimarová, Blažena Slavíčková, Josef Bělský, Dora Martinová

Námět: Gustav Davis
Scénář: Václav Wassermann