MF Dnes – Tajuplná příroda 2

 

Bizarní tvorové, neuvěřitelné schopnosti, překvapivé objevy. Věda je záhadnější než mýty. To je motto nové dokumentární série z produkce BBC: Tajuplná příroda. Disk číslo 2 vyšel v MF Dnes v pátek 27. března 2009. Cena (zvýhodněná pro čtenáře deníku) je 49,- Kč

 

Bývaly doby, kdy se mýty a poznávání proplétaly. Kdy se tajuplně objevovaly mořské panny a jednorožci, a kdy manty, jimž se říkalo "ďábelské ryby" létaly oceány. Přroda vypadala tajemně. Pak věda objevila za těmito legendami skutečné živočichy. A dodnes činí další překvapivé objevy. Příroda nám ale připadá stále stejně tajemná. Fakta se ale už oddělila od bujných představ.

Zvířata, která svými vlastnostmi předčí vaše nejbujnější představy. Létající draci, jedovatí čtyřzubci, podivná noční stvoření. Podívejme se na nejpodivnější chování zvířat. Objevte ohromující a zároveň nádherné stránky přírody. Unikátní záběry, speciální efekty i překvapivé detaily vám přiblíží každodenní život tvorů, které jste si nepředstavovali ani v těch nejbujnějších snech. Zjistíte, že realita je neskonale zajímavější než dávné mýty.

Na tomto DVD naleznete:

Epizoda 3: Bizarní rozmnožování

Tance představují stylizované formy námluv. Také štíři v době námluv tančí. Sameček štíra si musí dávat při námluvách pozor. Když nápadní chytá vyvolenou do svých klepýtek, vychyluje její bodec svým ocáskem. Odmítnutí by teď bylo osudové. Její pozornost a zájem udržuje tím, že ji doslova nese v náručí. Zásnubní tanec může trvat hodiny, než se samička rozhodne ženicha přijmout… Př všech námluvách jsou dary vítány. Australský lemčík hedvábný (Ptilonorhynchus violaceus) pečlivě vyhledává dárky pro svou partnerku. V oceánech jsou námluvy ještě složitější. Je to svět sexuálních zmatků a změn pohlaví.

Epizoda 4: Fascinující způsoby obživy

V tomto díle se podíváme na podivuhodné zpsůoby, jimiž si zvířata shánějí potravu. Potravu si obstaráváme mnoha důmyslnými způsoby. Ale i příroda je v tomhle směru velmi vynalézavá. Pavouk bolasový (z rodu Ordgarius) láskají samce motýlů napodobováním pachu samičky. Pak se jich zmocní pomocí lepkavé kuličky houpající se na nitce pavučiny. Pavoučí "bolaso" dostalo jméno po staré zbrani, která se dodnes používá v jižní Americe. Pouze lidé loví v přírodě pomocí umělých zbraní. Zbraně přírody však naše vynálezy někdy zahanbují.

Originální název: Weird Nature: Marvellous motion, Devious Defences
Produkce: John Downer, James Honeyborne, Mark Bronwnlow
Hudba: Elizabeth Parker
Komentář: Ciaran McMenamin
Rok vzniku: 2002
Údaje o DVD:
Obraz: barevný, 16:9
Zvuk: DD 2.0 česky, DD 2.0 anglicky
Titulky: —
Délka: 59 minut
Typ disku: DVD 5
Regiony:2
Bonusy: —